آیا قیمت زمین از الگوی سابق تبعیت میکند؟

آیا قیمت زمین از الگوی سابق تبعیت میکند؟
در ماه‌های گذشته نوعی از تقاضای خرید زمین در بازار شکل گرفت که صرفا جنبه سرمایه گذاری داشت. این مسئله باعث پرش‌های قیمتی در بازار مسکن شد و به همین دلیل مصرف کنندگان واقعی مسکن به علت کاهش قدرت خرید، از رشد قیمت ها متضرر شدند. طبق آخرین بررسی های صورت پذیرفته، قیمت زمین در ماه‌های گذشته دارای رشد بسیار زیادی شده و اگر با فرمول سال 92 به این ماجرا نگاه بیندازیم، امکان دارد به تدریج در سالهای آتی حباب قیمتی آن تخلیه شود.

حسین عبده تبریزی اقتصاددان باتجربه کشورمان در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت زمین در کشور دارای حباب است یا خیر اظهار داشت در سال‌های اخیر شهرهای بزرگ کشور روند کاهشی به علت حبابی بودن قیمت ها را تجربه کرده اند که از جمله این شهرها میتوان به تهران اشاره کرد. این شهرها به تدریج با تخیله حباب قیمتی مواجه شدند و همچنان در برخی از مناطق تهران این حباب قیمتی کاملا شکسته نشده و با توجه به محدودیت‌های تقاضا، به نظر میرسد قیمت زمین نتواند بیشتر از تورم افزایش پیدا کند.

آمارها و بررسی های تخصصی نیز سخنان عبده تبریزی را تایید میکنند. طبق آمار منتشر شده در بازار املاک کلنگی در زمستان 92 تا زمستان 96، میانگین قیمت هر متر مربع زمین مسکونی تا 41 درصد رشد داشته در حالیکه تورم کالاها و خدمات در همین بازه زمانی از 50 درصد هم عبور کرده است. همانطور که مشخص است در این مدت قیمت واقعی ملک کلنگی با کاهش قیمت مواجه شده است. همچنین قیمت اسمی زمین در سال 92 (دوران اوج رونق بازار مسکن) به 6 میلیون تومان رسید که وقتی به معاملات مسکن در زمستان 96 نگاه می‌اندازیم، متوجه میشویم این معاملات با همان قیمت سال 92 منعقد شده اند که این مسئله تخلیه حباب قیمتی را نشان میدهد.

این در حالیست که این روزها سازندگان مسکن از رشد زیاد قیمت زمین در ماه‌های اخیر گله میکنند و آن را نامتعارف میخوانند. البته هنوز آمار رسمی از میزان تورم زمین منتشر نشده اما میتوانیم تاثیر بسیار زیاد قیمت ملک کلنگی در تعیین قیمت خانه در مناطق مصرفی بازار مسکن را مشاهده کنیم.
 با تمام این اوصاف همانطور که در بالا اشاره کردیم، به نظر میرسد با توجه به آمار و ارقام بازار مسکن در سال های گذشته، تورم زمین نمیتواند از تورم عمومی کالاها و خدمات سبقت بگیرد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم