بانک مرکزی گزارش مربوط به سبد خانوار کشور را منتشر کرد

بانک مرکزی گزارش مربوط به سبد خانوار کشور را منتشر کرد
بانک مرکزی با انتشار گزارشی تفصیلی، آمار مربوط به سبد خانوار ایرانی که شامل برخی شاخصه‌های مهم اقتصادی از جمله درآمد خانوار، هزینه خانوار و همچنین وضعیت مسکن می‌شود را اعلام کرد.

سبد خانوار

طبق این گزارش، بخش حمل و نقل 10.6 درصد و کالا و خدمات متفرقه 8.2 درصد مخارج سال گذشته یک خانوارشهری را تشکیل داده اند. کمترین هزینه سبد خانوار نیز به بخش دخانیات با 0.3 درصد و سپس تحصیلات به میزان 1.8 درصد تعلق گرفته است. بیشترین رشد هزینه خانوار مربوط به حوزه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها بود که به 10.2 درصد رسید. پس از آن نیز بخش مسکن با 7.1 درصد رتبه دوم هزینه‌های یک خانوار شهری را بدست آورد.

به طور کلی میتوانیم 12 قلم را به عنوان کالاهای اساسی سبد خانوار نام ببریم: مسکن، خوراکی و آشامیدنی، دخانیات، پوشاک و کفش، برق و گاز و سایر سوخت‌ها، حمل و نقل، ارتباطات، لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه، بهداشت و درمان، تفریح و امور فرهنگی، رستوران و هتل، تحصیلات.


درآمد خانوار

کل درآمد ناخالص خانوار در سال گذشته 439 میلیون و 275 هزار ریال بوده که از این میزان 309 میلیون و 918 هزار ریال به درآمد پولی ناخالص (رشد 13.9 درصدی) تعلق گرفته است. درآمد غیرپولی نیز 129 میلیون و 356 هزار ریال (رشد 7.5 درصدی) بوده است. بر اساس گزارش بانک مرکزی متوسط درآمد خانوار ایرانی با رقم 36 میلیون و 606 هزار ریال از متوسط مخارج خانوار به مبلغ 35 میلیون و 109 هزار ریال پیشی گرفته است.


بخش مسکن

بررسی وضعیت خانوارها در سال 96 نشان میدهد 64.8 درصد از خانوارها در ملک شخصی، 25.9 درصد در ملک اجاره ای و 8.9 در مسکن رایگان سکونت داشته اند. در مقایسه با سال 95 نیز میتوان گفت که درصد سکونت در خانه شخصی افزایش و درصد سکونت در خانه اجاره ای کاهش داشته است.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم