فوگری، شهری که 500 سال است نرخ اجاره بهای یکسانی دارد!

فوگری، شهری که 500 سال است نرخ اجاره بهای یکسانی دارد!
امروز با یکی از عجیب ترین شهرهای جهان آشنا میشویم که 5 قرن پیش بنا شده و قدیمی ترین مجتمع مسکونی جهان لقب گرفته است. اما این تمام ماجرا نیست. فوگری 500 سال است نرخ اجاره بهای یکسانی دارد و حتی 1 درصد هم رشد قیمت نداشته است!

فوگری یکی از شهرهای قدیمی در اگسبورگ آلمان است که در سال 1520 تاسیس شد. این شهر با هدف استقرار و اسکان کارگران فقیر در قبال دریافت مبلغی ناچیز ساخته شده، به طوریکه از آن زمان تاکنون تغییری در نرخ اجاره خانه آن صورت نپذیرفته است. ساکنین این شهرک برای هر ماه اجاره تنها مبلغ 0.88 یورو در ماه میپردازند. اما این شهرک توسط چه کسی ساخته شده است؟

موسس این شهرک سرمایه دار ثروتمندی به نام جیکوب فوگر بود که در آن زمان از طرفداران سرمایه داری و انحصارات خصوصی محسوب میشد. وی در اواخر عمر خود از راه های غیرقانونی برای رسیدن به قدرت استفاده کرد و همین مسئله باعث شد مورد تنفر و خشم کاتولیک ها، اشراف زادگان، تجار، پروتستان ها و طبقه کارگر جامعه قرار بگیرد. به همین دلیل فوگر برای جبران اشتباهات گذشته و بخشش گناهان تصمیم گرفت شهرکی شامل بیش از 100 خانه مسکونی را برای فقیران کاتولیک بسازد. در حین جنگ جهانی دوم این شهرک آسیب های زیادی به خود دید اما پس از اتمام جنگ دوباره بازسازی شد و همانند سابق مورد استفاده قرار گرفت.

این شهرک شامل 147 آپارتمان و 67 خانه مسکونی است که در کنار آنها یک کلیسا، چندین ساختمان متفرقه و دفاتر اداری نیز به چشم میخورد. هم اکنون شهر فوگری به علت حفظ بافت سنتی خود میزبان توریست های فراوانی از سراسر دنیاست اما جالب است بدانید اقامت در این شهر چندین شرط دارد. سن بالای 60 سال، کاتولیک بودن و ثبت نام رسمی از شروطی هستند که برای اقامت در این شهر اجباری هستند. همچنین دروازه های این شهر در شب ها قفل میشود و هیچکس حق ورود و خروج به آن را نخواهد داشت. 

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم