آیا مهاجرت از تهران جدی‌تر خواهد شد؟

آیا مهاجرت از تهران جدی‌تر خواهد شد؟
در حالیکه در میانه‌های فصل تابستان هستیم، برخلاف سالهای گذشته معاملات مسکن دچار افت شده و روند کاهشی پیش گرفته اند. اما این تمام ماجرا نیست و به نظر میرسد شهرهای بزرگ کشورمان با بحران جدیدی به نام مهاجرت مواجه گشته اند.

امروز سکه از مرز 3 میلیون و 132 هزار تومان عبور نمود و افزایش 158 درصدی را نسبت به سال قبل تجربه کرد. دلار نیز در بازارهای غیررسمی 8500 تومان معامله میشود تا نسبت به سال گذشته 117 درصد رشد داشته باشد. اما وضعیت مسکن کمی متفاوت تر است. میانگین قیمت مسکن در تهران در خرداد ماه 6.5 میلیون تومان بود که 45 درصد رشد از خود نشان میدهد. این افزایش قیمت بیانگر این است که بازار املاک شاهد رشد کمتری نسبت به دو بازار موازی خود بوده و در عین حال از دو ناحیه متضرر شده است. اولا رشد قیمتی در این بازار مطابق با انتظارات تورمی پیش نرفته و دوما به علت توان پایین متقاضیان، مشتریان خود را به تدریج از دست داده است. این مسائل دست به دست هم داده اند تا معضل جدیدی به نام مهاجرت شهروندان تهرانی به شهرهای حومه بوجود بیاید. امروز نیز یکی از کارشناسان مسکن با صحه گذاشتن بر این موضوع تاکید کرد فاز سوم تحولات مسکن شامل کوچ برخی شهروندان از شهرهای بزرگ به مناطق حومه است تا قیمت مسکن تعدیل شود.

سلمان خادم الملّه افزود: با اینکه فصل تابستان است و باید معاملات افزایش پیدا کنند، اما در تیرماه شاهد افت معاملات بودیم که این مسئله به علت خروج خریداران واقعی از بازار مسکن است. بنابراین باید کم کم منتظر پدیدار شدن رکود در این حوزه باشیم، رکودی که شاید به مراتب سنگین تراز رکودهای سابق باشد. این اتفاقِ ناخوشایند میتواند منجر به کاهش میل و علاقه شهروندان برای زندگی در شهرهای بزرگ شود و روند فعلی مهاجرت به مناطق حومه را تشدید نماید. حداقل پیشنهاد ما این است که دولت با ارائه تسهیلات ارزشمند، هم اکنون شهروندان را برای خرید خانه در اطراف کلان شهرها یاری نماید. مسئله بعد موضوع حمل و نقل است که باید ساماندهی شود زیرا زیرساخت های حمل و نقل شاهد بار ترافیکی بسیار زیادی در برخی محورهای منتهی به شهرهای بزرگ مانند تهران است.

خادم الملّه در انتها از راهکارهای 9 گانه وزارت راه و شهرسازی برای حل بحران مسکن انتقاد کرد و گفت: اقدامات فوری از این دست بیشتر شبیه به نمایش است زیرا مشخص نیست چرا این راهکارها زودتر عملیاتی نشده اند و در حال حاضر چگونه میخواهند مالک و مستاجر را الزام به رعایت این راهکارها نمایند؟ البته این گفته ها به این معنا نیست که دست روی دست بگذاریم اما باید چارچوب هایی را مشخص کنیم که مرتبط به بخش های کلان اقتصادی شوند. بخش هایی که شاید از سطح وزارتخانه و دولت هم فراتر هستند.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم