نامه سرگشاده احمد توکلی به روسای سه گانه قوا

نامه سرگشاده احمد توکلی به روسای سه گانه قوا
احمد توکلی به عنوان رئیس دیده‌بان عدالت و شفافیت، طی نامه ای به روسای قوای سه گانه خواستار حل و فصل هر چه زودتر وضعیت نا‌به‌سامان مسکن در کشور شد. وی در این نامه 3 راهکار پیشنهادی ارائه داده است.

توکلی در ابتدای نامه خطاب به قوه قضاییه، مجریه و مقننه می‌نویسد : تلاطم صعودی قیمت ارز، اختلالات زیادی را در بازارهای اقتصادی بوجود آورده است. این اختلالات خصوصا در بازار مسکن به بالاترین حد خود رسیده و با سرعتی بی نظیر، سوداگران را به سمت خود کشانده است. متاسفانه دود این ماجرا به چشم اجاره نشین‌ها وارد شده زیرا آنها از خرید خانه منصرف و به سمت اجاره خانه متمایل شده اند اما چون تقاضا و نرخ اجاره بها نیز افزایش پیدا کرده، در این بخش نیز قدرت خرید آنان کاهش یافته است. این وضعیت، شرایط ناگواری را برای شهروندان خصوصا جوانان فراهم آورده و به هیچ وجه با اصل 31 و 43 قانون اساسی مبنی بر "حق داشتن مسکن مناسب برای شهروندان" و همچنین "فراهم کردن شرایط مناسب برای تهیه مسکن توسط دولت" سازگار نیست.

 توکلی در ادامه به مقایسه سهم سبد خانوار ایرانی و خارجی در حوزه مسکن اشاره کرد و گفت: در ایران هزینه مسکن در سبد خانوار 35.5 درصد است که نسبت به سال 1389 نزدیک به 5.5 درصد رشد داشته است. این درحالیست که سهم مسکن در سبد خانوار انگلیس 13 درصد، در کانادا 20.7 درصد و در اندونزی 19.9 درصد است. با توجه به آمار ارائه شده توسط وزارت راه و شهرسازی، طول دوره انتظار (ذخیره یک سوم درآمد سالانه خانوار) برای خرید یک واحد مسکونی در سال 1379 نزدیک به 12 سال بوده که این عدد در سال 1394 به 31 سال افزایش پیدا کرده است.

احمد توکلی در بخش دیگر نامه خود به ارائه 3 راهکار برای کنترل بازار مسکن پرداخت و افزود: با توجه به گفته های فوق و وضعیت کمرشکن اجاره مسکن، پیدا کردن راه یک موثر ضروری بوده و از سه راه قابل دستیابی است. اولین راهکار اخذ مالیات بر عایدی سرمایه در بخش زمین و مسکن یا همان CGT است. بر اساس این نوع از مالیات، سرمایه هایی که بدون ایجاد ارزش افزوده و فعالیت تولیدی رشد پیدا میکنند باید مالیات پرداخت کنند تا افرادی که با هدف سفته بازی یا سوداگری وارد این بازار میشوند در هنگام نقل و انتقال دارایی هزینه مربوطه را بپردازند.

راهکار دوم اخذ مالیات از خانه های خالی است که در سال های گذشته به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده اند. بنابراین اگر به شکلی موثر اقدام به اخذ مالیات از خانه های خالی شود، انگیزه برای فروش و اجاره خانه توسط مالکان افزایش و نرخ اجاره بها و قیمت آپارتمان نیز کاهش پیدا میکند.

بخش تکمیلی برای راهکار دوم، راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان است تا اطلاعات جامعی در خصوص تعداد و نوع املاک، مهاجرت ها، عرضه و تقاضا و همچنین نسبت مالکین و مستاجرین در مناطق مختلف کشور بدست بیاید. مزیت دیگر این سامانه جلوگیری از کلاهبرداری در خرید و فروش خانه است زیرا اجازه نمیدهد یک ملک چندبار به فروش برود. راه اندازی این سامانه قرار بود از سال 95 اجرایی شود اما همچنان با وجود مطالبات زیاد سازمان امور مالیاتی، هیچ حرکتی در جهت ایجاد آن صورت نگرفته است.

راهکار آخر نیز تعدیل نرخ اجاره بهاست. از آنجا که راهکارهای اول و دوم اثرات خود را در کوتاه مدت نمایان نمی‌سازند، باید اقدامات فوری برای حل معضل اجاره نشینی در شهرهای بزرگ از جمله تهران اندیشیده شوند. پیشنهاد میشود دولت در این حوزه دخالت کند و حتی از سیاست های تشویقی نیز در این زمینه استفاده نماید.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم