اعمال محدودیت 10 درصدی در افزایش نرخ اجاره بها

اعمال محدودیت 10 درصدی در افزایش نرخ اجاره بها
چند روز پیش وزیر راه و شهرسازی با ارسال نامه ای به معاون اول رئیس جمهور درخواستی مبنی بر اصلاح قوانین روابط بین مستاجر و موجر را ارائه کرد. با اینکه این قوانین در سال 1376 تصویب شده و نیازمند اصلاحات بودند اما برخی از پیشنهادات وزیر راه و شهرسازی منجر به انتقاداتی از سوی کارشناسان مسکن شده است.

عباس آخوندی در این نامه با اشاره به تحولات بازار مسکن و جهت حمایت از مستاجرین، 4 تبصره را به معاون اول رئیس جمهور پیشنهاد داد:

تبصره 1: نرخ اجاره بها پس از اتمام قرارداد تنها تا 10 درصد قابل افزایش خواهد بود. در صورتیکه مستاجر با افزایش 10 درصدی موافقت نکند، واحد آپارتمانی قابل تخلیه است.

تبصره 2: چنانچه در قرارداد اجاره، مدت زمان بیشتری نسبت به این قانون برای زمان انقضای قرارداد در نظر گرفته شود مدت زمان قراردادی معتبر است.

تبصره 3: ملاک مسکونی بودن واحد، کاربری آن میباشد.

تبصره 4: هرگونه توافق و انعقاد قرارداد که مخالف با این قوانین باشد در زمان اجرا باطل تلقی خواهد شد.

حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی که به عنوان طراح اصلی این تبصره‌ها شناخته میشود، در گفتگویی به دفاع از این قوانین پرداخت. مهمترین تبصره ای که برخی از کارشناسان با آن مخالفت کردند، سقف افزایش 10 درصدی اجاره بها بود. مظاهریان در این خصوص گفت: نرخ اجاره بهای خردادماه در تهران نسبت به سال گذشته 25 درصد رشد داشته است و در برخی مناطق نیز آمارها فراتر از 25 درصد را نشان میدهند. بیش از یک سوم جمعیت کشور ما اجاره نشین هستند و افزایش قیمت خانه و شروع فصل جابه جایی باعث رشد بیش از اندازه نرخ اجاره خانه شده است. ما در دولت موظف به حمایت از اقشار ضعیف و کم درآمد هستیم و این تبصره نیز از همین اندیشه ریشه گرفته است. افزایش طول مدت قراردادهای خانه به بیش از یکسال امنیت روانی مناسبی را برای مستاجران ایجاد میکند، ضمن اینکه افزایش حداکثر 10 درصدی نرخ اجاره بها میتواند امکان برنامه ریزی و تعدیل سطح رفاه را برای شهروندان فراهم نماید. ما در این قوانین بر منافع مستاجران تاکید کردیم و مستاجران اختیار به تمدید و عدم تمدید قرارداد خواهند داشت. 

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم