مالیات 20 درصدی بر فروش خانه

مالیات 20 درصدی بر فروش خانه
مجلس در نظر دارد با تصویب قانون مالیات بر فروش مسکن، از سوداگری در این بازار جلوگیری نماید. در صورتیکه این طرح تصویب شود، هنگام فروش هر ملک مسکونی از مالک آن به مقدار 20 درصد مالیات اخذ خواهد شد.

شادمهر کاظم‌زاده نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مجلس در این طرح دو فوریتی به دنبال مالیات بر فروش خانه است گفت: 65 درصد از آپارتمان هایی که ساخته میشوند با هدف  سودآوری به فروش می‌رسند و ما در طرح دو فوریتی که در حال حاضر مطرح کرده‌ایم، به دنبال اخذ مالیات از این نوع از خانه ها هستیم. بدین ترتیب قیمت هر ملک مسکونی که قرار است به فروش برسد باید در قرارداد فروش ذکر شود تا در فروش بعدی به آن 20 درصد مالیات تعلق بگیرد. به طور مثال میتوانیم به مسکن مهر اشاره کنیم که از 2 میلیون و 400 هزار مسکن نزدیک به 2 میلیون 600 هزار مسکن آن خالی از سکنه است. این آمار نشان دهنده این است که بخشی از این خریدها به قصد سودآوری انجام شده است.

وی افزود: ما با افزایش مالیات بر قیمت مسکن به دنبال مصرف‌گرایی در ساخت و ساز هستیم و در این طرح در نظر داریم خانه هایی که پایان کار میگیرند را تا 5 سال و آپارتمان‌های شخصی را تا 2 سال از مالیات معاف نماییم.

کاظم زاده در ادامه به سیاست های تصدی‌گرایانه دولت اشاره کرد و گفت: دولت باید تصدی‌گری را کنار بگذارد زیرا مسائل اقتصادی را نمیتوان به صورت دستوری حل و فصل کرد. در سال 92 با 70 درصد رشد قیمت مواجه شدیم و پس از آن رکود چندین ساله بر بازار حاکم شد. امسال نیز طلسم این رکود شکست و افزایش شدید قیمت را تجربه کردیم. این فراز و نشیب نشان دهنده این است که قوانین دستوری گرچه در دوره ای ممکن است مناسب باشند اما با توجه به تغییر و تحولات اقتصادی منسوخ خواهند شد.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک نیز در واکنش به اعمال سیاست های جدید در حوزه اجاره مسکن اعلام داشت معافیتهای مالیاتی اثر کاملا مثبتی بر موضوع اجاره خانه و مستاجران خواهند گذاشت اما ضمانت اجرایی آن مشخص نیست و باید در این زمینه بیشتر اندیشیده شود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم