سیاست کره جنوبی برای کنترل بازار مسکن چه بود؟

سیاست کره جنوبی برای کنترل بازار مسکن چه بود؟
این روزها که بازار مسکن کشورمان دچار اختلالات زیادی شده، شاید بد نباشد مروری بر یک پژوهش مدیریتی در کره جنوبی داشته باشیم. این تحقیق توسط بانک مرکزی صورت پذیرفته و نشان دهنده نحوه مدیریت دولتمردان کره جنوبی در کنترل بازار مسکن است.

دولت کره جنوبی برای متعادل سازی بازار مسکن از ابزارهای متنوعی در 50 سال گذشته استفاده کرده است تا به نتایج مختلفی از قبیل: افزایش عرضه، کاهش هزینه اجاره نشینی، رشد قدرت خرید و جلوگیری از سفته بازی دست پیدا کند. این کشور برای عرضه اراضی دولتی از بخش خصوصی و همچنین برای کنترل شوک‌های رکود و رونق از دو ابزار مالیات و تسهیلات بانکی بهره گرفته است.

با نگاه به وضعیت اقتصادی کره میتوانیم متوجه شویم این کشور توانسته با استفاده از این ابزارها حتی از رشد شدید قیمت خانه در برخی مقاطع نیز جلوگیری نماید و دامنه نوسانات را کاهش دهد. این کشور برای اولین بار در سال 1960 به تدوین سیاست‌های بنیادین در حوزه مسکن دست زد و موفق شد با مدیریت مناسب در حوزه زمین، تقویت بانک‌های توسعه ای و تجهیز شرکتهای دولتی، بستر مناسبی را برای انبوه سازی و تامین تسهیلات مسکن فراهم سازد. بزرگترین چالشی که این کشور در دهه 60 با آن رو به رو شد مسئله کمبود عرضه بود زیرا در آن سالها کسری 30 درصدی در بازار املاک وجود داشت. در این مقطع دولت کره با تصویب یک لایحه اضطراری تصمیم میگیرد مالیات بر عایدی مسکن را برای افرادیکه بیش از یک خانه دارند اجرایی کند تا در نهایت کنترل مناسبی بر تقاضاهای سرمایه ای و سوداگری در بازار ملک داشته باشد.

دومین حرکت موثر کره در بازار املاک مربوط به دهه 80 میشود. در این سالها دولت با ارائه زمین به بخش خصوصی در مقیاسی وسیع و البته حمایت‌های دیگر از قبیل مشوق‌های مالیاتی و یارانه برای عرضه کنندگان، طرحی را با هدف "هر خانوار یک خانه" اجرا کرد که البته اولویت این طرح برای خانه اولی ها بود. دولت در این طرح که 4 سال طول کشید موفق شد 1 میلیون و 800 هزار خانه بسازد که 250 هزارتای آن به مسکن استیجاری اختصاص داده شد. این در حالیست که در سالهای قبل بین 200 تا 300 هزار خانه ساخته میشد.

به سال 2008 تا 2013 میرویم که مسکن این کشور به علت بحران جهانی اقتصادی دچار رکود میشود. کره علاوه بر ارائه تسهیلات مسکن به فعالان بازار، وام خرید خانه را نیز افزایش میدهد و در عین حال سن خانه‌های مشمول وام را بالا میبرد تا بدینوسیله تقاضا را تحریک کند. در سال‌های اخیر نیز این کشور از طرح جدیدی با نام "تامین خانه شاد برای جوانان" رونمایی کرده است.

کره جنوبی در حال حاضر از مالکان دارای دو خانه  40 درصد و از مالکان بیشتر از 2 خانه 60 درصد مالیات دریافت میکند. بررسی شاخصه‌های مسکن در این کشور نشان میدهد میزان دسترسی شهروندان به مسکن که از نسبت قیمت به درآمد خانوار ناشی میشود از 5.1 در سال 2012 به 3.7 در سال 2015 بهبود یافته است. این شاخص نشان میدهد مدت زمان خرید خانه برای یک شهروند کره ای کاهش پیدا کرده است. این نسبت حتی از کشورهایی مثل کانادا، چین و انگلیس نیز پایین تر است. همچنین این کشور در حوزه بافت های فرسوده و استانداردسازی مسکن نیز به خوبی عمل کرده به طوریکه تعداد خانوارهای ساکن در خانه‌های زیر استاندارد از 46 درصد در سال 1995 به کمتر از 12 درصد در سال جاری رسیده است.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم