با بانک‌های توسعه‌ای بیشتر آشنا شوید

با بانک‌های توسعه‌ای بیشتر آشنا شوید
یکی از ابزارهای مهمی که برخی کشورهای خارجی از آن برای کنترل بازار مسکن استفاده میکنند، بانک‌های توسعه ای هستند. این بانک‌ها با رویکردی متفاوت نسبت به سایر بانک‌ها فعالیت میکنند و در دوران رکود به کمک دولت‌می‌شتابند. با شابش همراه باشید تا مروری بر توضیحات مدیر امور طرح و برنامه بانک ‌مسکن را در این خصوص داشته باشیم.

محمدحسن مرادی با تاکید بر لزوم تبدیل بانک‌های تخصصی به توسعه ای و نقش آن در کنترل بازار مسکن گفت: برای تبدیل بانک‌های تخصصی به  توسعه‌ای لازم است منابعی غیر از منابع فعلی در اختیار آنها قرار بگیرد تا با استفاده از این منابع نیازمندی‌ها و سیاست‌گذاری‌های دارای اولویت را به اجرا در بیاورند. این منابع باید دارای کمترین قیمت تمام شده باشد تا بانک توسعه‌ای بتواند تسهیلات ارزان‌قیمتی که موردنظر دولت است را ارائه نماید.

در حقیقت مرادی تاکید میکند بانک مسکن برای اینکه بهترین بازدهی را در راستای سیاست‌های دولت داشته باشد، نباید همانند بانک‌های دیگر به فکر جذب سپرده و رقابت با دیگر بانک‌ها باشد زیرا در اینصورت نمی‌تواند در دوران رکود و رونق عکس‌العمل مناسبی را از خود نشان دهد.

مدیر امور طرح و برنامه بانک ‌مسکن در ادامه به دو کارکرد بانک‌های ‌توسعه‌ای اشاره کرد: کارکرد بانک‌های توسعه‌ای نسبت به بانک‌های تجاری کاملا متفاوت است و هر دو رویکرد مغایری نسبت به هم دارند. در بانک‌های تجاری همانطور که مشخص است بزرگترین هدف کسب سود و انجام فعالیت‌های زود بازده است، در حالیکه هدف اصلی بانک‌های توسعه ای پیرامون سود و درآمد نمی‌چرخد. هدف اصلی این بانک‌ها جستجوی راه حل و انجام اقدامات لازم برای رفع مشکلات اقتصادی در بخش‌های مربوطه است. بنابراین مشخص است که این نوع از بانک‌ها ممکن است در برخی مقاطع زمانی دچار زیان نیز بشوند. در حال حاضر نیز کشور ما نیازمند تسهیلات ارزان قیمت و بلند مدت است تا بخش عرضه و تقاضای مصرفی تقویت شود.

دومین کارکرد بانک‌های توسعه‌ای نیز جهت‌گیری مناسب سیاست‌های اعتباری متناسب با دوره‌های رکود و رونق (در بخش مربوطه) است. بدین ترتیب این بانک‌ها در دوره رکود به دنبال رفع و در دوره رونق به دنبال تقویت بر‌‌می‌آیند. البته در دوره رونق کنترل قیمت و جلوگیری از رشد بی‌رویه قیمت خانه نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم