نکاتی که در معاملات مسکن باید به آنها توجه کنید

نکاتی که در معاملات مسکن باید به آنها توجه کنید
در حالیکه روزانه حجم قابل توجهی از معاملات خرید و فروش آپارتمان در شهرهای مختلف منعقد می‌شود، برخی از خریداران و فروشندگان به علت رعایت نکردن برخی نکات با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌اند که در بلند مدت آثار جبران ناپذیری بر سرمایه آنها گذاشته است. با ما همراه باشید تا به سه نکته مهم درانعقاد قراردادهای املاک اشاره کنیم تا با رعایت آنها از مشکلات احتمالی جلوگیری نمایید.

انعقاد هر نوع قراردادی مستلزم رعایت پیش فرض‌ها و ملاحظاتی است و هر چقدر مبلغ قرارداد بیشتر باشد این ملاحظات با اهمیت‌تر خواهند شد. متقاضیان خرید و فروش خانه از آنجا که معمولا سرمایه اصلی خود را معامله میکنند، بیشتر از سایر افراد نیازمند رعایت برخی نکات هستند. اولین نکته‌ای که باید در معاملات آپارتمان و مسکن به آن توجه شود، واحدهایی هستند که قول‌نامه ای بوده و یا سند پایان کار ندارند. هم اکنون بخش قابل توجهی از آپارتمان‌های نوساز فاقد سند و گواهی پایان کار هستند و سازنده ها اعلام میکنند در آینده سند مالکیت به خریدار تحویل داده خواهد شد. کارشناسان مسکن اخطار میدهند که خریداران نباید به این گفته‌ها اتکا کنند و بایستی استعلام و احتیاط‌های لازم را به عمل آورند و تمامی نکات برجسته حقوقی از قبیل خسارتهای ناشی از عدم انتقال سند یا عدم صدور پایان کار را در قرارداد لحاظ کنند. به زبان دیگر در حین معامله باید از فروشنده یا سازنده در زمینه پرداخت همه هزینه‌های مربوطه برای سند محضری و پایان کار تعهد گرفته شود تا در زمان تعیین شده اقدامات لازم جهت ثبت سند صورت بپذیرد.

دومین نکته مربوط به خرید خانه‌ها و آپارتمان‌هایی است که مستاجر در آن سکونت دارد. حجم قابل توجهی از خریدهای خانه مربوط به مواردی است که مستاجر همچنان در آن ساکن است. بنابراین با توجه به اینکه خریدار از وضعیت مستاجر ساکن در خانه خبر ندارد، لازم است پیش از انعقاد قرارداد به صورت دقیق‌تری به بررسی موضوع بپردازد تا پس از خرید خانه دچار مشکل نشود.

اما سومین نکته مربوط به خرید خانه‌های پیش فروش یا نیمه‌کاره است زیرا پیش‌فروش این آپارتمان‌ها همچنان به صورت غیررسمی صورت می‌پذیرد و امکان فروش این نوع از خانه‌ها به صورت همزمان به چند نفر وجود دارد. بنابراین لازم است خریداران به نکاتی از قبیل معتبر بودن و بنام بودن شخص سازنده در منطقه، رعایت نکات حقوقی در قرارداد و ثبت معامله در دفاتر اسناد رسمی توجه نمایند. همچنین لازم است در زمان پیش فروش قیمت قطعی و نهایی خانه حتما ذکر شود تا به علت نوسانات بازار، خریداران در آینده دچار زیان نشوند.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم