مروری بر وضعیت مسکن در 7 ماه گذشته

مروری بر وضعیت مسکن در 7 ماه گذشته
با توجه به اینکه در ماه‌های گذشته با افزایش قیمت مسکن و تعداد معاملات رو به رو بوده و قیمت اوراق مسکن نیز با افزایش نسبی رو به رو شد، بر اساس پیش‌بینی برخی کارشناسان احتمال بروز رکود تورمی در بازار مسکن محتمل است.

بر اساس آمار دفتر برنامه ریزی و اقتصاد وزارت راه و شهرسازی، تعداد معاملات املاک در آذر سال 96 حدود 18 هزار فقره، در دی ماه 96 بیش از 19 هزار و 260 فقره و در بهمن 96 حدود 18 هزار و 700 فقره ثبت شده است. از آنجا که تا پیش از این، تعداد معاملات مسکن حول محور 14 یا 15 هزار معامله می‌گشت، کارشناسان این رشد را رشد ناشی از دوره پیش رونق و رونق نام گذاری کرده اند. اگر فروردین ماه را به علت تعطیلات گسترده لحاظ نکنیم، روند افزایش تعداد معاملات در اردیبهشت به 19 هزار و 440 واحد مسکونی رسید که این آمار بیشترین رقم در 2.5 سال گذشته محسوب میشود. از سوی دیگر قیمت خانه نیز رشد شدیدتری را نسبت به تعداد معاملات مسکن تجربه نمود. قیمت هر متر مربع خانه در دی 96 نسبت به ماه قبل آن 150 هزار تومان، در بهمن 96 نسبت به ماه قبل 250 هزار تومان و در اسفند 96 نسبت به ماه قبل 230 هزار تومان افزایش پیدا کرده است. این مسئله باعث شد مصرف کنندگان واقعی از بازار املاک خارج و سرمایه گذاران وارد بازار شوند و همین موضوع رشد شدیدتر قیمت‌ها‌ را در پی داشت. قیمت هر مترمربع آپارتمان در اردیبهشت 97 نسبت به ماه قبل 350 هزار تومان و در خردادماه نسبت به ماه قبل حدود 500 هزار تومان افزایش پیدا کرد. بدین ترتیب در تیرماه 97 و در کمتر از 7 ماه، قیمت هر مترمربع خانه بیش از 2 میلیون تومان رشد پیدا کرد.

بررسی های مربوط به قیمت و تعداد معاملات مسکن نشان میدهند بار دیگر رکود تورمی به بازار مسکن ایران بازگشته است، ضمن اینکه حجم قابل توجهی از مصرف کنندگان واقعی از بازار املاک خارج شده اند. در خصوص تسهیلات مسکن هم وضعیت مساعد نیست و تسهیلات فعلی تنها 26 درصد از قیمت خرید یک واحد آپارتمان را تشکیل میدهند. البته طبق اظهارات رئیس بانک مسکن قرار است 20 میلیون تومان به تسهیلات خرید خانه اضافه شود اما همانطور که مشخص است، این افزایش قیمت نیز نمیتواند اثر قابل توجهی بر عرضه و تقاضا بگذارد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم