علل افزایش نرخ اجاره بها

علل افزایش نرخ اجاره بها
علل مختلفی برای افزایش نرخ اجاره بها در کشور وجود دارد و هر کدام از کارشناسان و نهادها بر روی مورد خاصی تکیه میکنند. با شابش همراه باشید تا مروری مختصر بر علل افزایش نرخ اجاره بها در کشور داشته باشیم.

اجاره بها تابعی از قیمت خانه است

یک قانون نانوشته‌ای در معاملات رهن و اجاره خانه وجود دارد که معمولا مشاور املاک و مالک خانه طبق آن قرارداد را تنظیم میکنند. بر این اساس مبلغ رهن دریافتی به ازای یک پنجم یا یک چهارم قیمت واقعی ملک محاسبه میشود. از سوی دیگر با توجه به نرخ سود بانکی در کشور، معمولا به ازای هر 1 میلیون تومان 30 هزار تومان اجاره دریافت میشود. با توجه به این مسئله، یکی از دلایل طبیعی افزایش نرخ اجاره بها، افزایش شدید قیمت مسکن است.


مدت قرارداد اجاره خانه

دلیل دیگری که خصوصا از سوی وزارت راه و شهرسازی مورد تاکید قرار گرفته است، طول مدت اجاره خانه‌هاست. بر این اساس قراردادهای خانه حتی‌المقدور نباید به مدت 1 سال تنظیم شوند زیرا به محض تغییرات تورمی افزایش قیمت پیدا کرده و قدرت خرید مصرف کنندگان را کاهش میدهند. به همین دلیل است که وزارت شهرسازی در راهکارهای پیشنهادی خود به مجلس و ریاست جمهوری، افزایش  بیش از یکسال قراردادها را خواستار شده است.


رشد نقدینگی

صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس معتقد است رشد نقدینگی باعث افزایش قیمت مسکن و نرخ اجاره بها شده است. وی میگوید از آنجا که بازار مسکن یکی از باثبات ترین بخش‌های اقتصادی برای سرمایه گذاریست، نقدینگی به این بخش هجوم آورده و منجر به افزایش قیمت آپارتمان و املاک شده است.


عدم وضع مالیات و ساخت مسکن‌های حمایتی

رئیس صنف مشاورین املاک نیز اظهار میدارد عدم استفاده از ابزار مالیاتی برای کنترل اجاره بها، وضع را به حالت فعلی تبدیل کرده است. همچنین قلی خسروی پیشنهاد میدهد سیستمی تحت عنوان نظام ساخت و ساز جامع تاسیس شود تا شهرداری با همکاری نهادهای حمایتی، اقدام به ساخت و عرضه آپارتمان با قیمت پایین نمایند.


مشاورین املاک

تعدادی از کارشناسان معتقدند برخی افراد در لباس مشاورین املاک اقدام به سودجویی و ایجاد اختلال در بازار مسکن کرده اند که این مسئله باعث شده جایگاه مشاورین املاک در ذهن مردم خدشه دار شود. بر اساس برخی گزارش‌های رسیده، این افراد سودجود خانه ها را با قیمت پایین برای خود معامله میکنند اما با قیمتی بالاتر به دیگران میفروشند.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم