حضور خانه‌دارها در بازار ارز همچنان ادامه دارد

حضور خانه‌دارها در بازار ارز همچنان ادامه دارد
در فاصله 21 فروردین تا 16 مرداد ماه، صرافی‌ها حق انجام معاملات ارزی در بازار را نداشتند و انجام هر مبادله اسکناسی برای آنان ممنوع شمرده میشد. البته نمیتوان انکار کرد صرافی‌ها با اینکه با زدن تابلویی در شیشه مغازه‌هایشان به ممنوعیت خرید و فروش ارز اشاره میکردند، اما همچنان برای مشتریان خاص خود و افرادیکه به آنها معرفی می‌شدند مبادلات اسکناسی را انجام میدادند.

گرچه تا هفته گذشته خرید و فروش ارز برای صرافی‌ها ممنوع اعلام شده بود اما دولت با بسته‌های ارزی جدید، راه را برای فعالیت قانونی صرافی‌ها باز نمود. براساس گزارشات میدانی از میدان فردوسی، با توجه به این مصوبه جدید، بازار حالت آرام تری پیدا کرده و مردم دیگر برای تامین بخشی از ارز مورد نیاز به صرافی‌ها مراجعه نمیکنند اما جالب است که برخی دلالان اظهار می‌دارند خانه‌دارها و شهروندانی که نیاز تعریف شده‌ای ندارند، همچنان پای ثابت خرید ارز هستند و برای سرمایه گذاری به آنها مراجعه می‌کنند. اما علتی که این افراد به جای مراجعه به صرافی ها، به دلالان آزاد مراجعه میکنند، مصوبه جدید دولت است. طبق این مصوبه صرافی ها تنها میتوانند در 23 زمینه اقدام به معامله و خرید و فروش ارز نمایند که شامل تامین ارز مسافرتی، ارز درمانی و ارز دانشجویی میشود. بنابراین مغازه‌داران ارزی حق ندارند با شهروندانی که نیاز خاصی برای دریافت ارز ندارند، معامله ای در زمینه اسکانس ارزی صورت دهند. متاسفانه مشکلی که در چند ماه پیش هم با آن مواجه بودیم، هجوم خانه دارها و مردم عادی به بازار ارز بود که سهم زیادی از تقاضای ارزی را تشکیل می‌دادند. گرچه با مصوبه جدید دولت مقداری از این تقاضا کاهش پیدا کرده، اما همچنان این بخش از شهروندان برای خرید ارز به دلالان مراجعه میکنند.

در انتها شاید بد نباشد نگاهی به قیمت دلار و یورو در بازار ارز بیندازیم. تا ساعت 15 امروز (22 مرداد)، برخی از صرافی‌ها دلار را با قیمت 10 هزار و 350 تومان خرید و با قیمت 10 هزار و 450 تومان می‌فروشند. در برخی دیگر از صرافی‌ها مشاهده شد قیمت خرید دلار 10 هزار و 360 و قیمت فروش 10 هزار و 460 تومان بوده است. قیمت خرید یورو نیز 11 هزار و 950 و قیمت فروش آن 12 هزار و 50 تومان توسط صرافی‌ها اعلام شده است. 

قیمت گذاری صرافی ها نیز نسبت به بازار ثانویه یعنی سامانه نظام یکپارچه سازی ارزی (نیما) که بین صادر کننده و وارد کننده صورت میپذیرد یک درصد بالاتر است.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم