سیاست‌های 5 گانه بانک مسکن جهت کنترل بازار مسکن

سیاست‌های 5 گانه بانک مسکن جهت کنترل بازار مسکن
بانک مسکن قصد دارد با توجه به شرایط خاص بازار املاک در کشور، سیاست های خود را به روزرسانی کرده و گام‌های بعدی خود را هدفمندتر بردارد. مدیرعامل بانک مسکن سیاست‌های پنج‌گانه‌ای را برای این منظور ارائه داده است که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

ابوالقاسم رحیمی انارکی در گفتگویی خبری به بیان 5 راهکار بانک مسکن در جهت بهبود وضع بازار املاک و مستغلات پرداخت که در صورت عملی شدن، تاثیر قابل توجهی در بازار مسکن بر جای خواهند گذاشت: اولین سیاستی که به آن اشاره میکنیم، توجه بیشتر به خانه‌های دارای متراژ پایین است. ما در سیاست‌های جاری بانک مسکن به نحوی عمل کردیم که اعتبارات بانک صرفا به واحدهای مسکونی با متراژ پایین و متوسط تخصیص داده شود. در خصوص متراژ هم باید بگوییم متوسط متراژ در تهران 75 متر و در شهرستان‌ها 100 متر است و ما در حوزه ساخت و ساز خانه نیز با همین معیار به عرضه تسهیلات خواهیم پرداخت. بنابراین در سال جدید تسهیلاتی برای خانه‌های متراژ بالا نخواهیم داشت.


سیاست دوم ما پر کردن شکاف بین قیمت خانه و قدرت خرید مردم است که این روزها به علت نوسانات بازار املاک، افزایش داشته است. برای رفع این مشکل پیشنهاداتی را به بانک مرکزی مبنی بر افزایش تسهیلات خرید مسکن با استفاده از اوراق حق تقدم از سقف 60 میلیون به 80 میلیون برای افراد مجرد ارائه داده‌ایم که این پیشنهادات در حال بررسی است.

در سیاست سوم که مربوط به صندوق پس انداز مسکن یکم است قصد داریم سقف سنّی آپارتمان‌های مشمول تسهیلات را از 15 سال به 20 سال افزایش دهیم. این مسئله باعث میشود خانه‌های بیشتری به دایره دریافت تسهیلات مسکن اضافه شوند.

سیاست چهارم ما بازمربوط به خانه‌های متراژ پایین است. ما قصد داریم با راه‌اندازی مجموعه‌ای از شرکت‌های فعال در حوزه ساخت و ساز، اقدام به تولید واحدهای مسکونی با متراژ پایین نماییم تا گامی قابل توجه در راستای الگوی مصرف برداشته باشیم.

اما آخرین راهکار ما ایجاد رابطه و رایزنی با انبوه‌سازان کشور به منظور گسترش ساخت و ساز آپارتمان‌ها مطابق با الگوی مصرف است. پس از برگزاری یک جلسه با انبوه‌سازان کشور، چند استان در این جلسه به منظور ساخت و ساز بر اساس الگوی مصرف برای آحاد جامعه اعلام آمادگی کردند. همچنین این استان‌ها خواستار برگزاری جلساتی با هیئت مدیره بانک مسکن در جهت نزدیک‌تر شدن سیاست‌های دو طرف شدند.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم