بازسازی 70 درصد از خانه‌های روستایی تا سال 1405

بازسازی 70 درصد از خانه‌های روستایی تا سال 1405
مقاوم سازی خانه‌های روستایی یکی از اهداف بزرگ بنیاد مسکن است که تاثیر بسیار بالایی بر افزایش رفاه جامعه و کاهش تلفات انسانی در مقابله با حوادث طبیعی در پی خواهد داشت. در همین راستا معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن معتقد است تا سال 1405 میتوانیم 70 درصد از واحدهای مسکونی روستایی را مقاوم سازی کنیم.


یکی از معضلات بزرگ حوزه مسکن، فرسوده بودن بافت مناطق روستایی است به نحویکه در چند دهه گذشته، رویدادهای تلخی را در مواجهه با حوادث طبیعی تجربه نمودیم. به زعم کارشناسان شهرسازی، در صورتیکه روستاهای کشورمان دارای استانداردهای بهتری بودند و مقاوم‌سازی میشدند، تلفات بسیار کمتری را در مواجه با حوادث طبیعی مانندسیل و زلزله تجربه میکردیم.

عزیزالله مهدیان در نشست بررسی روند اجرایی بافت فرسوده یکی از مناطق کشور با اشاره به اینکه تا به امروز 40 درصد از واحدهای مسکونی روستایی در برابر حوادث مقاوم سازی شده‌اند گفت: دولت سالانه هزینه بازسازی و بهسازی200 هزار واحد مسکونی روستایی را به صورت قرض الحسنه پرداخت میکند و بر همین اساس پیش بینی میکنیم تا سال 1405، 70 درصد از خانه های روستایی مقاوم سازی خواهند شد. البته 50 هزار واحد روستایی دیگر نیز در قالب مناطق حادثه دیده بازسازی میشوند که این رقم نیز به رقم فوق اضافه میشود.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن در ادامه به میزان دقیق واحدهای فرسوده در روستاهای اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 5 میلیون و 200 هزار خانه روستایی در کشور داریم  که تاکنون 2 میلیون و 200 هزار واحد آن مورد بازسازی قرار گرفته است. ما برای علاقه مندانی که میخواهند خانه‌های روستایی خود را بازسازی یا بهسازی کنند، تسهیلات 25 میلیون تومانی پرداخت میکنیم و داوطلبان برای دریافت این وام میتوانند به بانک های عامل در سراسر کشور مراجعه نمایند. در سال جاری مبلغ 5 هزار میلیارد تومان بودجه برای بازسازی مناطق فرسوده تخصیص داده شده و برهمین اساس میتوانیم پیش بینی کنیم 200 هزار واحد مسکونی وام دریافت خواهند کرد. در خصوص مناطق حادثه دیده نیز مسلما باید به کرمانشاه و زلزله اخیر اشاره کنیم. امسال برای بازسازی خانه های کرمانشاه نزدیک به 2 هزار و 700 میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفتیم تا روند بازسازی مناطق زلزله زده هرچه زودتر به اتمام برسد.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم