برنامه‌ریزی جدید شهرداری برای کاهش شهرفروشی

برنامه‌ریزی جدید شهرداری برای کاهش شهرفروشی
طی چند دهه گذشته در شهرداری تهران، بخش قابل توجهی از عوارض ساختمانی، خارج از قوانین مصوب اخذ شده‌اند و به علت ناسالم و ناپایدار بودن، چالش‌ها و آسیب‌های زیادی را متوجه شهروندان و محیط زیست کرده اند. معاون جدید شهرسازی و معماری شهرداری تهران در این زمینه بیشتر توضیح میدهد.

پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به الگوی غلط درآمدی شهرداری در دهه‌های گذشته از ریل گذاری جدیدی برای تامین منابع پایدار و کاهش درآمد حاصل از فروش شهر خبر داد. وی معتقد است ساخت و ساز در شهرها نباید به طور کامل متوقف شود: "در رویکرد جدیدی که اتخاذ کردیم، ساخت و ساز به طور کامل متوقف نخواهد شد و این ایده وجود دارد که تولید ثروت مطابق با چارچوب‌ها و قوانین فرادست جمع آوری شوند. این تولید ثروت باید به گونه ای پیش برود که اولا خارج از ظرفیت موجود در شهرها ساخت و ساز صورت نپذیرد و دوما از صدور مجوز برای فعالان زیاده‌خواه ساختمانی جلوگیری به عمل بیاید. خط قرمز دیگری که در این حوزه با آن مواجه هستیم، اجرای ضوابط و محدودیت‌های ترافیکی خصوصا برای تعریف احتمالی اَبَر پروژه‌های سرمایه گذاری در شهر است."

حناچی برخلاف مدیران سابق حوزه شهرسازی که بدون ارائه یک راهکار منطقی صرفا به وعده دادن اکتفا میکردند، معتقد است با برنامه ای که در اختیار دارد میتواند تا 5 سال، وابستگی شهرداری به درآمدهای سمی را به نصف کاهش دهد. وی که در سالهای گذشته به عنوان یک چهره ضدشهرفروشی شاخته شده اظهار میدارد: "یکی از بزرگترین دلایل من برای مخالفت با شهرفروشی، تقابل دو مقوله شهرسازی و فروش شهر است. هر فردی که دانش شهرسازی داشته باشد باید نسبت به شهرفروشی و فروش ضوابط حساسیت نشان دهد زیرا هرچقدر شهرسازی و معماری در یک شهر به سمت تخصصی شدن پیش برود، شهر فروشی نیز اهمیتش دوچندان میگردد. به همین دلیل در دوره‌های قبل بر استفاده از نیروی متخصص توصیه های زیادی می‌شد و ما نیز برای کاهش تخلفات نیازمند نیروهای حرفه ای هستیم. البته ما برای انتخاب نیروهای متخصص با مشکل مواجهیم زیرا در 15 سال گذشته پرسنل وسیعی جذب این مجموعه شده اند. این بدین معنا نیست که نیروهای فعلی متخصص نیستند اما از نظر ما بهترین نیز نیستند و جذب نیروهای حرفه ای و غیرحرفه ای یکسان بوده است. نکته دیگری که در کنار انتخاب نیروهای متخصص قابل توجه است، موضوع تصویب لایحه‌های درآمدی پایدار است تا وابستگی شهرداری به تراکم‌فروشی و شهرفروشی کاهش پیدا کند. گرچه دولت نیز با ملاحظاتی رو به رو است اما تصویب این طرح میتواند تاثیر به سزایی در تامین درآمدهای شهرداری داشته باشد تا در هنگام مواجهه با شرایط رکودی، دست به فروش اموال و دارایی‌های خود نزند.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم