11 میلیون ایرانی در بافت‌های فرسوده ساکن هستند

11 میلیون ایرانی در بافت‌های فرسوده ساکن هستند
امروز معاون وزیر راه و شهرسازی در گفتگویی خبری به موضوع مهم بافت‌های فرسوده در کشور پرداخت. چند وقتیست که طرح بازآفرینی شهری وارد مرحله اجرایی شده اما روند تکمیل آن همچنان کند است. معاون وزیر در این گفتگو اطمینان خاطر داد به زودی روند اجرای این طرح تسریع خواهد شد.

مظاهریان در ابتدای گفتگو با اشاره‌ای مختصر به خانه‌های خالی در کشور اظهار داشت: "همانطور که مرکز آمار نیز اعلام کرده، در کشور حدود 2 میلیون و 600 هزار خانه خالی وجود دارد. البته شناسایی این واحدها سخت و پیچیده بود و جمع آوری داده‌ها بر عهده شهرداری‌ها گذاشته شد."

معاون وزارت راه و شهرسازی در ادامه به موضوع اصلی گفتگو یعنی بازسازی بافت‌های فرسوده در کشور پرداخت و بیان داشت: " فرسودگی بافت‌های اصلی و میانی یکی از معضلاتیست که شهرهای ما به آن دچار هستند، چندین سال است سرمایه‌گذاری خاصی بر روی آنها صورت نپذیرفته است. البته با سرمایه‌گذاری‌های 5 سال اخیر میتوانیم امیدوار باشیم که علاوه بر حل مشکل ناپایداری بافت‌ها، بخشی از نیاز مسکن شهروندان رفع خواهد شد اما امیدواریم این سرمایه‌گذاری ها افزایش پیدا کنند. همچنین در کنار این طرح لازم است زیرساخت‌های لازم از قبیل راه و تامین آب، برق، گاز و... در این مناطق هرچه سریعتر تامین و وارد فاز اجرایی شوند. هم اکنون 11 میلیون نفر از جمعیت شهری ما در بافت‌های فرسوده زندگی میکنند و مجلس شورای اسلامی بر اساس برنامه ششم توسعه، بودجه‌ای را برای احیای این مناطق اختصاص داده تا در قالب طرح‌هایی، بازآفرینی شهری هرچه سریعتر به جلو پیش برود. در همین راستا توافقنامه‌ای بین شهرداری، دولت و مجلس منعقد شد تا سرمایه گذاری‌ها در بافت‌های فرسوده تزریق شوند."

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران نیز در گفتگویی جداگانه به تخصیص 73 هزار میلیارد تومان بودجه به طرح بازآفرینی شهری خبر داد. وی گفت: "برای اولین بار شاهد تخصیص 73 هزار میلیارد بودجه برای طرح بازآفرینی شهری هستیم تا هیچ محدودیتی برای پرداخت هزینه‌ها نداشته باشیم. شهرداری‌ها و وزارت شهرسازی برنامه‌های خود را برای بازسازی 67 منطقه ارائه کرده‌اند اما دریافت بودجه بستگی به پیگیری مسئولان دارد."

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم