نکات مهم در تنظیم قرار داد خرید ملک

نکات مهم در تنظیم قرار داد خرید ملک
نکات مهم در تنظیم قرار داد خرید ملک را در این مقاله بخوانید. یکی از اتفاقات مهم در زندگی هر فرد که بسیار خوشایند است خرید ملک می باشد. خرید ملک اتفاقی است که ممکن است یک بار برای هر فرد پیش آید.یکی از عوامل مهم در خرید ملک که ممکن است افراد زیادی با آن روبه رو شده باشند مسائل حقوقی می باشد.


نکات مهم در تنظیم قرارداد خرید ملک را در این مقاله بخوانید. یکی از اتفاقات مهم در زندگی هر فرد که بسیار خوشایند است خرید ملک می باشد. خرید ملک اتفاقی است که ممکن است یک بار برای هر فرد پیش آید.

یکی از عوامل مهم در خرید ملک که ممکن است افراد زیادی با آن روبه‌رو شده باشند مسائل حقوقی می باشد.

خرید ملک از جمله خریدهایی است که به سرمایه زیادی نیاز است و جز خرید هایی است که تجربه ی مهم و تأثیر گذاری برای افراد دارد. خرید ملک در تهران و دیگر شهرها یکی از چالش برانگیز ترین خریدها می باشد و از جمله کسب و کار هایی است که احتمال فریبکاری در آن زیاد است. همه ی ما می دانیم هر فردی که قصد خرید ملک را دارد قطعاً تلاش زیادی برای جمع آوری سرمایه کرده است با این وجود هنوز هم  افرادی هستند که وقتی قصد خرید ملک را دارند از مسائل حقوقی و گرفتاری هایی که ممکن است برای آن ها پیش آید اطلاعی ندارند. در این مقاله ما شما را در خرید ملک راهنمایی می کنیم. با ما همراه باشید.

خرید ملک زیر نظر مشاور املاک مجرب


خرید ملک زیر نظر مشاور املاک مجرب به دلیل این که املاک از جمله نیازهای اولیه و ضروری در زندگی است و همچنین از مهم ترین دارایی های اقتصادی هر فرد و جامعه محسوب می شود. سالانه املاک زیادی خرید و فروش می شوند که رعایت چند نکته مهم از بروز بسیاری از اختلافات جلوگیری می کند. ما به افرادی که قصد خرید ملک را دارند توصیه می کنیم که خرید ملک و تنظیم قرارداد را در حضور یک فرد حقوق دان و یک مشاور املاک مجرب انجام دهند. در ادامه چندین نکته را بیان می کنیم تا افرادی که با یک فرد متخصص و حقوق دان مشورت نمی کنند، از حداقل ریسکی که آن ها را تهدید می کند آگاه شوند. با در نظر گرفتن اطلاعات زیر با اطمینان خاطر صاحب خانه شوید.


اطلاعاتی که هر فرد خریدار باید در هنگام خرید ملک بداند.


  • مبایعه نامه چیست؟


حتماً تا کنون اسم قول نامه به گوشتان خورده است، مبایعه نامه همان قول نامه می باشد بدون هیچ کم و کاستی. مبایعه نامه همان قرار دادی است که توسط مشاور املاک بین خریدار و فروشنده نوشته می شود. 

نکته قابل توجه:افرادی هستند برای اینکه به مشاور املاک مراجعه نکنند و هزینه ای پرداخت نکنند، خودشان اقدام به خرید و فروش می کنند و تمام سرمایه ای که یک عمر به دست آورده بودند، یک شبه از دست می دهند. حتماً باید به یک مشاور املاک مجرب مراجعه کنید. باید متذکر شوم که مبایعه نامه، سند نیست. بعضی افراد به اشتباه مبایعه نامه را سند می دانند.

تنظیم مبایعه نامه رسمی و غیر رسمی در خرید ملک:

تنظیم مبایعه نامه رسمی، در دفاتر ثبت اسناد به طور رسمی انجام می گیرد و تنظیم مبایعه نامه غیر رسمی در دفاتر مشاور املاک انجام می شود.

  • در مبایعه نامه چه نوشته می شود؟


مبایعه نامه شامل:


  • جزئیات قرار داد، مشخصات خریدار و مشخصات فروشنده.
  • شیوه ی نقل و انتقال سند از خریدار به فروشنده
  • شیوه پرداخت هزینه ملک

به این دلیل قرارداد نوشته می شود زیرا قرارداد بار حقوقی دارد و در صورت بروز مشکل قابل پیگیری است.

هر خریداری باید اول نوع ملکی که قصد خرید را دارد مشخص کند، مثلاً ملک ویلایی و یا آپارتمانی باشد، ملک تجاری مسکونی باشد، میزان سرمایه خود را مشخص کند، سپس به یک مشاور املاک مجرب مراجعه کند و شرایط خود را بیان کند. 

  • دریافت کد رهگیری خرید ملک

از سال 1387دولت مشخص کرد تمام معاملات املاک باید در دفاتر ثبت اسناد ثبت گردند. بعد از خرید ملک و ثبت سند خریدار و فروشنده یک کد رهگیری دریافت می کند. کد رهگیری برای شهر هایی مانند تهران به دلیل جمعیت زیاد ضروری می باشد. همچنین باعث می شود بنگاه های املاک معتبر شناسایی شوند.

جلوگیری از کلاهبرداری در خرید ملک با توجه به عوامل زیر:


تمام مواردی که بیان می شود باید در مبایعه نامه نیز ذکر شود.

1- هنگام خرید ملک توجه کنید، اگر ملک مسکونی نوساز باشد به احتمال زیاد سند ندارد و گاهی اوقات مالک که صاحب زمین است با سازنده ملک بدون اطلاع یکدیگر اقدام به فروش می کنند پس دقت کنید که هر دو باید قرار داد را امضا کنند.

2_ املاک پیش فروش با ریسک همراه می باشند، باید عواملی مانند فوت، ورشکستگی فروشنده را در نظر بگیرید. در این صورت احتمال بلاتکلیفی بسیار زیاد است.

3_ خرید املاک نوساز به دلیل نداشتن سند پر مخاطره هستند. ممکن است به شهرداری بدهکار باشند و صاحب ملک تصفیه نکرده باشد. اما اگر ملکی که حداقل دو سال از ساخت آن گذشته باشد وضعیت سند و بدهی آن مشخص شده است. حتماً از فروشنده گواهی پایان کار و گواهی ساختمان را بخواهید. هر ملک نوساز باید یک سند تک برگ داشته باشد که معمولاً دو سه ماه بعد از صدور گواهی ساختمان، صادر می گردد.

4-حتماً از مالک بودن فروشنده مطلع شوید. باید از احراز مالکیت فروشنده با خبر شوید و از لحاظ قانونی فرد فروشنده باید مالک باشد. در صورت اینکه فرد فروشنده مالک نبود و از طرف فروشنده وکیل بود (ممکن است مالک خارج از کشور باشد) باید حتماً وکالت نامه ای که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد را ارائه دهد.

توجه: اگر ملک مشاع چند نفر بود باید همه در هنگام معامله و اخذ قرارداد حاضر باشند.

معامله و اخذ قرارداد حاضر باشند.

5-هویت فروشنده را چگونه مشخص کنیم؟ باید کارت ملی و شناسنامه را با مشخصات سند مقایسه کنید و همچنین باید با سایر مدارک مانند مبایعه نامه نیز چک شود و از صحت آن ها اطمینان حاصل شود.

6-هزینه هایی وجود دارد که ممکن است فروشنده از پرداخت آن ها امتناع کرده باشد، پس هنگام خرید ملک به پرداخت هزینه هایی مانند پایان کار، مالیات، سند، دفتر ثبت اسناد و کمسیون توجه کنید. همه ی این هزینه ها بر عهده فروشنده می باشد.

7- اگر فروشنده ادعا داشت که وکالت بلاعزل دارد، از دفتری که وکالت در آن تنظیم شده استعلام بگیرید و حتی از معتبر بودن آن دفترخانه نیز مطمئن شوید.

8-در حین خرید ملک توجه داشته باشید که هر ملکی یک کد پستی دارد که باید از فروشنده درخواست کنید که تأییدیه این کد پستی را از اداره پست دریافت کند و ارائه دهد. 

9- اگر تصمیم به خرید ملک گرفته اید باید آدرس و مشخصات ملک را با مشخصاتی که در سند و قول نامه درج شده مقایسه کنید و در صورت مغایرت، برطرف شود. باید پلاک ثبتی، آدرس ملک، مساحت کل زمین، مساحت زیربنا، پارکینگ و انباری و مساحت هردو، سهم آپارتمان از قسمت های مشاعی ساختمان در زمان خرید در مبایعه نامه مشخص گردد.

10- اگر در زمان خرید ملک، اسناد تجاری مانند چک، سفته و سایر اوراق در نزد مشاور املاک به امانت گذاشته می شود باید در مبایعه نامه ثبت گردد و همچنین باید ذکر شود که این اسناد تحت چه شرایطی و چه زمانی و به چه شخصی باید تسلیم گردد.

11-توجه داشته باشید ممکن است ملک اجاره کسی باشد، باید در حین معامله اگر قصد دارید بازهم اجاره بدهید باید مستأجر نیز حضور داشته باشد و یک اجاره نامه جدید نوشته شود. 

12- باید در صورتی که ممکن است طرفین تصمیم به فسخ قرارداد بگیرند، تاریخ فسخ باید مشخص گردد.

13- در نهایت بعد از تنظیم قرارداد و امضای طرفین، مشاور املاک باید صحت امضاء طرفین را مشخص کند و خود نیز قرارداد را امضاء و مهر کند.

14- اگر ملک در آپارتمان می باشد باید از مدیر ساختمان و همسایه ها در مورد مالک و مشکلات احتمالی ملک پرس و جو کنید، ممکن است مالک برای شارژ ساختمان بدهی داشته باشد.

15- در هنگام خرید ملک به سایر متعلقات ملک مانند انباری، پارکینگ، حیاط، تراس، آسانسور و ... توجه کنید.

16- اگر قصد خرید ملک آپارتمانی را دارید و فردی هستید که از مشکلات آپارتمانی دوری می کنید به تعداد واحدهای کل ساختمان توجه کنید. در واقع هرچه تعداد واحدها بیش تر باشد مشکلات نیز بیش تر خواهد بود.

17-به سیستم گرمایشی و سرمایشی و موتورخانه ساختمان و تهویه ملک نیز توجه کنید. 

18-اگر با سر و صدای زیاد مشکل دارید از خرید خانه هایی بیش از 4 طبقه بدون آسانسور خودداری کنید. به ضخامت دیوارها توجه کنید، زیرا صدای آسانسور ممکن است باعث ناراحتی شما شود.

19-اگر کابینت نیز از ملزومات ملک محسوب می شود از نوع جنس و میزان مقاومت آن مطلع شوید.

20-به فشار آب، برق و گاز توجه کنید.

21- تحقیقات محلی در هنگام خرید ملک بسیار مهم می باشد باید از امنیت محله اطمینان حاصل کنید.

22- در هنگام خرید ملک و بعد از تنظیم قرارداد، باید در قرار داد ذکر شود که قرارداد در چند نسخه تنظیم شده است و به امضاء طرفین و امضاء مشاور املاک برسد . بهتر است دو شاهد نیز در حین تنظیم قرارداد و امضاء حضور داشته باشند.

تمامی عواملی که ذکر شد در حین خرید خانه مهم می باشد و عدم توجه به آن باعث ایجاد مشکلات حقوقی برای فرد خریدار و فروشنده می شود. در صورت عدم توجه به بعضی موارد دیگر راهی برای بازگشت باقی نمی ماند و ممکن است تمامی سرمایه خود را از دست بدهید. 

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم