دریافت وام مسکن در سال 97

دریافت وام مسکن در سال 97
شرایط جدید وام مسکن برای خریداران مسکن در سال 97 را در این مقاله بخوانید. به گفته ابوالقاسم انارکی، افتتاح حساب در صندوق پس انداز مسکن یکم رو به افزایش است به طوری که روزانه بیش از 1000 نفر درخواست افتتاح حساب را دارند. بانک مسکن نیز در طول یک هفته حدوداً 1500فقره تسهیلات مسکن به افراد متقاضی پرداخت می کند.

شرایط جدید وام مسکن برای خریداران مسکن در سال 97 را در این مقاله بخوانید. به گفته ابوالقاسم انارکی، افتتاح حساب در صندوق پس انداز مسکن یکم رو به افزایش است به طوری که روزانه بیش از 1000 نفر درخواست افتتاح حساب را دارند. بانک مسکن نیز در طول یک هفته حدوداً 1500فقره تسهیلات مسکن به افراد متقاضی پرداخت می کند. روند پرداخت تسهیلات مسکن رو به افزایش است و تا کنون، بیش از 75 درصد افزایش پرداخت تسهیلات نسبت به سال گذشته صورت گرفته است. به گفته ایشان پرداخت تسهیلات مسکن در بخش ساخت نیز افزایش قابل توجهی داشته است. 

مدیر عامل بانک مسکن بیان کردند که ، نرخ سود تسهیلات مسکن در بافت های فرسوده   به میزان 1.5 درصد (از 17.5 درصد به 16 درصد) کاهش یافته است.  


وزارت راه و شهرسازی یک وام مسکن با سقف 200 میلیون تومان تعیین کرده است. که احتمالاً باعث ایجاد رونق در بازار مسکن شود اما این هم باید در نظر گرفت به دلیل بالا بودن مبلغ وام مسکن مردم توان باز پرداخت آن را نداشته باشند. البته اگر تغییراتی در مدت زمان بازپرداخت و میزان سود انجام گیرد. در سال 97 بازار ارز و طلا محبوبیت بیش تری از بازار مسکن پیدا کردند و این روند ادامه دارد. در سال 96 مبلغ وام مسکن 160 میلیون تومان تعیین شد اما در سال 97 مبلغ وام مسکن به میزان 40 میلیون افزایش داشت و 200 میلیون مشخص شد.

طبق گفته ی رئیس کمسیون عمران مجلس، تسهیلات مسکن برای زوجین باید 300 میلیون تومان باشدو در غیر این صورت با مبالغ وام پایین تر نمی تواند راه گشا باشد. 


برنامه ریزی وزارت راه و شهر سازی جهت افزایش وام مسکن

در شرایط کنونی قیمت مسکن در تمامی نقاط کشور سیر صعودی داشته و تسهیلات تعیین شده برای خرید مسکن کافی نیست و توان مالی مردم برای خرید مسکن را افزایش نمی دهد.لذا دولت برای رونق بخشیدن به بازار مسکن باید وام مسکن با نرخ سود پایین تر و بازپرداخت طولانی تر به متقاضیان خرید مسکن پرداخت نمائید.

اشتغال زایی با پرداخت وام مسکن مناسب باعث 

 دولت با پرداخت وام مسکن مناسب با وضعیت مالی مردم موجب رونق در بازار مسکن می شود و این موجب اشتغال زایی در این حوزه به طور مستقیم و غیر مستقیم می گردد.


حداقل 300 میلیون تومان وام مسکن باید برای زوجین 

وام مسکن برای زوجین باید حداقل به میزان 100 میلیون تومان افزایش داشته باشد. در وضعیت کنونی بازار مسکن،  برای خرید یک آپارتمان 50 متری نیاز به بودجه به مبلغ 400 میلیون تومان می باشد. حال تعیین وام مسکن به میزان 300 میلیون با محیا کردن شرایط بازپرداخت مناسب برای زوجین می تواند راه گشا باشد.   رئیس کمسیون عمران مجلس نیز بیان کردند که باید بازپرداخت وام مسکن از 12 سال به حداقل 20 سال تغییر کند تا افراد به سمت بانک ها بیایند و درخواست وام مسکن کنند.


خبر خوش برای ایثارگران + وام مسکن

وام مسکن برای ایثارگران نیز افزایش پیدا کرد و مبلغ 100 میلیون تومان تعیین گردید. بر اساس مصوبه تعیین شده در مجلس در سال جاری برای خانواده شهدا و جانبازان به ازای هر واحد مسکونی در شهرهایی با جمعیت بیش از 1 میلیون نفر، وام مسکن 100 میلیون تعیین گردید و برای مراکز استان ها 77 میلیون وام مسکن مشخص شد و برای سایر شهرها 66 میلیون تومان و برای روستاها 38 میلیون تومان وام مسکن مشخص گردید. همچنین تسهیلات ساخت مسکن برای ایثارگران در شهرهای جدید معادل همان سقف 77 میلیون و یا 100 میلیون مشخص گردید. نرخ سود این وام مسکن نیز 4 درصد مشخص شده و مدت زمان پرداخت وام 20 سال تعیین گردیده است.

در اردیبهشت و خرداد ماه سال 97 قیمت اوراق 62 هزار تومان و در تیر ومرداد ماه با مبلغ 63 هزار تومان داد و ستد می شد و در شهریور ۱۳۹۷ قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن۶۳ هزار و ۴۰۰ تومان مشخص شد. 


همه ی ما شاهد این مسئله بودیم که تغییرات قیمت ارز به یک باره در قسمت بازار مسکن چه تاثیری گذاشت این روند افزایش قیمت بی سابقه بود. به گفته مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی افزایش قیمت مسکن  به حد نهایی خود رسیده و دیگر کشش و افزایش قیمت مجدد وجود ندارد. به طور کل با توجه به ایجاد ارزش افزوده، گرایش به سمت ساخت مسکن رفته است و این گرایش مثبت می باشد.  زوج های تهرانی برای دریافت یک وام مسکن با مبلغ 100 میلیون تومان باید اوراق تسهیلات مسکن با قیمت 63 هزار تومان به تعداد 200 برگ خریداری کنند. زوجین باید 12 میلیون 600 هزار تومان صرف خرید اوراق تسهیلات کنند. برای دریافت وام جعاله به میزان 20 میلیون تومان باید 40 عدد اوراق تسهیلات مسکن خریداری کنند که می شود 2 میلیون و 600 هزار تومان که در مجموع برای دریافت وام 120 میلیون تومانی باید حدوداً 15 میلیون و 600 هزار تومان هزینه کنند.

زوج هایی که در شهرهایی با جمعیت بیش از 200 هزار نفر جمعیت زندگی می کنند و قصد خرید مسکن با دریافت وام مسکن را دارند. وام مسکن با مبلغ 80 میلیون تومان دریافت می کنند که باید با هر برگ اوراق 63 هزار تومانی تعداد 160 اوراق را خریداری کنند که مبلغ حدوداً 10 میلیون 400 هزار تومان پرداخت کنند. برای وام جعاله 20 میلیونی نیز باید 2 میلیون و 500 هزار تومان هزینه پرداخت کنند که در مجموع برای وام 100میلیونی باید 13 میلیون تومان پرداخت کنند.

همچنین در شهرهایی با جمعیت کم تر از 200 هزار نفر، زوجین باید برای گرفتن وام 60 میلیون تومانی 120 اوراق بهادار خریداری کنند و باید مبلغ 7 میلیون و 560 هزار تومان پرداخت کنن و برای 20 میلیون وام جعاله باید 2 میلیون و 520 هزار تومان اوراق بهادار بخرند. که به طور کل باید برای وام 80 میلیون تومانی 10 میلیون و 80 هزار تومان پرداخت کنند.

توجه توجه!

افرادی که قصد گرفتن وام مسکن دارند و باید اوراق تسهیلات مسکن را از بانک مسکن دریافت کنند. این اوراق قابلیت معامله در فرابورس را دارد و ارزش اسمی این اوراق به میزان هر برگ 5 میلیون ریال می باشد. مدت اعتبار آن ها دو دوره 6 ماهه می باشد. قیمت این اوراق با توجه به مدت زمان اعتبار متفاوت است. اگر مدت اوراق پایان پیدا کند و دارنه اوراق از آن استفاده نکند، نماد معاملاتی اوراق متوقف می شود و وجوه پرداختی نیز به خریدار باز پرداخت نمی شود.


تغییرات قیمتی مسکن در مهر ماه سال 97

 ( نیمه اول سال 97) تغییرات نرخ ارز و افزایش آن به طور افسار گسیخته بر روی تمامی بازار ها از جمله بازار پوشاک، بازار لوازم خانگی، بازار لوازم الکترونیکی مانند کامپیوتر و مستغلات آن، بازار گوشی های موبایل، بازار خودرو و مستغلات آن و از جمله بازار مسکن تاثیر بسیار شگفت انگیزی گذاشته است. بازار مسکن در دو بخش ساخت مسکن و خرید و فروش مسکن نیز متاثر از افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی بوده است. در بخش خرید و فروش قیمت ملک افزایش بسیار چشم گیری داشته است و در بخش ساخت به دلیل افزایش قیمت مصالح ساختمانی، ساخت و ساز کاهش پیدا کرده است. همچنین در بخش اجاره مسکن نیز به دلیل افزایش اجاره بها، بسیاری از مردم به سمت اجاره خانه هایی با قدمت بالای 14 سال رفته اند و همه ی این عوامل تحت تاثیر نرخ ارز بوده است. حال با ثبات نسبی در نرخ ارز روند افزایش قیمت نیز بسیار کاهش پیدا کرده است. اما به احتمال زیاد و به گفته کارشناسان بخش مسکن در سال آتی احتمال افزایش قیمت مسکن بالا می باشد. به دلیل اینکه در سال 97 درصد ساخت و ساز نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است و متقاضیان مسکن در سال 97 بیش تر از عرضه مسکن می باشد و این نابرابری در عرضه و تقاضا باعث افزایش قیمت مسکن می شود. حال با کمک دولت و با کمک بانک ها وام مسکن برای اینکه افراد توانایی خرید ملک را پیدا کنند در نظر گرفته شده است. تنها مسئله برای متقاضیان وام بازپرداخت وام و سود بانکی آن است که اگر به گفته مسئولان نسبت به سال گذشته سود کم تر و مدت زمان بازپرداخت آن بیش تر باشد به احتمال زیاد افراد زیادی خواهان دریافت وام مسکن می باشند.


Powered by Froala Editor

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم