چرا سعادت‌آباد از بهترین محله‌های تهران است؟

چرا سعادت‌آباد از بهترین محله‌های تهران است؟
سعادت‌آباد که از محلّات اعیان‌نشین تهران به‌شمار می‌آید، محلّه‌ای است که در شمال غرب پایتخت قرار دارد. این محلّه جزء منطقۀ 2 شهرداری تهران و قسمتی از کوهپایه‌های جنوبی البرز است. داشتن آب و هوایی خوش و دور بودن از آلودگی‌های دودی و صوتیِ تهران بزرگ تنها یکی از خصوصیات ممتاز این محله است.

تاریخچۀ محلۀ سعادت‌آباد


در سال 1327 شخصی به نام سید ضیاءالدین طباطبایی این منطقه از شمیرانات تهران را که دهی خالی از سکنه و سراسر ریگزار بود خریداری کرد. او در ابتدا از آشنایان یزدی و کشاورزانی که همه از سادات بودند، برای کار در این منطقه کمک گرفت و بعد با کشت‌وکار محصولاتی مثل گندم و یونجه یا شکار خرگوش و فروش گوشت خرگوش به مغازه‌های چهار راه استانبول، به تدریج این ده مخروبه را آباد کرد.  نکته جالب توجه این است که به خاطر حضور اکثریتی سادات، این منطقه را سادات آباد نامیدند اما پس از مدتی که افرادی غیر سادات هم در این ناحیه مشغول به کار و زندگی شدند و همچنین به دلیل راحتی بیشتر در تلفظ، سادات آباد به نام امروزی‌اش یعنی سعادت آباد تغییر نام داد. این محلّه پس از انقلاب و دفاع مقدس پیشرفت سریعی داشته است. به ویژه بعد از ساخت‌وسازهای دهه‌ی 70 شمسی، تبدیل به یکی از لوکس‌ترین محلات تهران شده است.


جایگاه جغرافیایی و بافت محلۀ سعادت‌آباد


بافت محلۀ سعادت‌آباد کاملا مدرن است. این محله از معدود محلّات تهران است که خانه و آپارتمان مسکونی با قدمت بالای بیست سال ندارد. این درحالی است که آپارتمان‌های این محله کاملا از نظر مهندسی مقاوم و خوش ساخت‌اند و به همین دلیل نرخ بالایی دارند. همچنین آپارتمان‌های این محلّه کاملا از نظر مهندسی مقاوم و خوش ساخت‌اند. 

این منطقه از نظر جغرافیایی هم بسیار حائز اهمیت است چون در جایی قرار گرفته که به بزرگراه‌های اطراف راه دارد و عبور و مرور در آن آسان است. حال این‌که ترافیک این منطقه کاملا روان است و منطقه‌ای است که جزء طرح ترافیک تهران نیست و در تمام ساعات شبانه‌روز به راحتی می‌توانید در آن رفت‌و‌آمد داشته باشید. این منطقه از سمت شرق به بزرگراه چمران و از جنوب به شهرک غرب می‌رسد. در شمال سعادت‌آباد کوی فراز و در شمال شرق آن اوین قرار گرفته است. از طرف شمال غرب هم به طرف منطقۀ بسیار خوش آب و هوای فرحزاد امتداد دارد. بلوار سعادت‌آباد بلوار اصلی این محلّه است که از سمت جنوب به بلوار دریا و از سوی شمال به بزرگراه یادگار امام ( اوین) ختم می‌شود. قدیمی‌ترین و معروف‌ترین میدان محلۀ سعادت آباد میدان کاج است که خیابان‌ها و بلوارها  و سایر میدان‌ها در پیرامون آن شکل گرفته‌اند. 


امکانات حمل و نقل در محله سعادت آباد


کمی پایین‌تر از میدان کاج، واقع در نبش پارک سنگی تاکسی‌های ونک، آزادی، انقلاب و میدان صنعت به چشم‌ می‌خورند. اگر می‌خواهید از  وسایل حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس استفاده  کنید میدان صنعت جای مناسبی است چرا که از آنجا بیشتر نقاط تهران قابل دسترسی است. ایستگاه تاکسی در میدان سرو هم وجود دارد. همچنین خطوط BRT که از پل مدیریت عبور می‌کنند حمل و نقلی آسان را برایتان رقم می‌زنند.


امکانات متعدد محلۀ سعادت‌آباد


محلۀ سعادت‌آباد از همۀ امکانات رفاهی، تفریحی، بهداشتی، آموزشی و ... به نحو احسن برخوردار است. کسانی که در این محلّه زندگی می‌کنند می‌توانند همۀ نیازهای خود را در محلّه برآورده کنند و هیچ ضرورتی برای رفتن به منطقه‌ای دیگر برایشان وجود ندارد.  

  

فروشگاه‌های سعادت آباد


در بیشتر خیابان‌های سعادت‌آباد مجتمع‌های تجاری بزرگ و پُرآوازه قرار گرفته‌اند. مرکز تجاری سروستان، پاساژ مادر، فروشگاه شهروند بهرود، مراکز تجاری ابریشم، رویال، کسری، پرواز تنها تعدادی از این مراکز خریداند که همه دارای تنوع محصولات و کیفیت عالی‌اند و افراد را از سایر مناطق تهران نیز برای خرید به سمت خود جذب می‌کنند.   


مدارس سعادت آباد


سعادت‌آباد منبع مدارس دولتی، خصوصی و آموزشگاه‌های متعدد است. دانش‌آموزها در مدارس این ناحیه، از بهترین امکانات آموزشی برخوردار خواهند بود. دبیرستان شهدای پارس‌خودرو، هنرستان صدا و سیما، دبستان سید رضی، راهنمایی اخلاص، راهنمایی 22 بهمن، مجموعۀ آموزشی سراج و ... برخی از مدارس خوب دولتی این محلّه‌اند.


دانشگاه‌های سعادت آباد


دانشکدۀ ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه امام صادق دو مرکز تحصیلات عالی دولتی واقع در محلّۀ سعادت‌آباد‌اند. علاوه بر این چندین مرکز نیمه دولتی و غیرانتفاعی هم در این محلّه وجود دارد.  


تفریح‌گاه‌های سعادت آباد


سفره‌خانۀ سنتی بوعلی و سینما اریکه در کنار رستوران‌های لوکس و بی‌نظیر نمونه‌ای از تفریح‌گاه‌های محلّۀ سعادت‌آباداند.


پارک‌های سعادت آباد


پارک بزرگ سعادت‌آباد با مساحت 29400 متر مربع که در خیابان دوم سعادت‌آباد قرار گرفته است تنها یکی از بوستان‌های محلۀ سعادت‌آباد است. در این محلّه بیش از 45 بوستان وجود دارد. از جملۀ آن‌ها آبشار، شکوفه، سنگی، لادن، علامه، مروارید، دریا، پرستو، پرواز و ... است. 

  

سخن پایانی


محلۀ سعادت‌آباد در شمال غرب تهرانِ بزرگ از بهترین محلّات آن است که دارای امکانات متنوع رفاهی، آموزشی، تفریحی و ... است. این محلّه با داشتن خانه‌ها و آپارتمان‌های لوکس، خوش‌ساخت، مقاوم و آب‌و‌هوایی پاک و با وجود بلوارها و خیابان‌هایی که رفت و آمد در آن به راحتی انجام می‌شود یکی از گران‌ترین محلّات تهران است که در سال‌های اخیر رشد و توسعۀ زیادی داشته است. بافت محلۀ سعادت‌اباد کاملا مدرن است و بیشتر آپارتمان‌های آن تازه‌ساخت‌اند. زندگی در این محلّه برای کسانی که پول کافی برای خرید یا اجارۀ منزل در آن دارند راحتی، امنیت و رفاه بالایی را به همراه دارد.    

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم