ونک محله‌ای اصیل ولی مدرن

ونک محله‌ای اصیل ولی مدرن
در پهنه‌ی شهر درندشت تهران، محله‌های قدیمی و معروف بسیاری خودنمایی می‌کنند که هر کسی را به سمت جذابیت‌های خود می‌خوانند. محله‌ی‌ اصیل ولی مدرن ونک هم جزء این محله‌ها است که حالا آوازه‌ی فضای قدیمی و سنتی آن در یک طرف و خانه‌های اعیانی و ساختمان‌های تجاری و دولتی آن در طرف دیگر نگاه کنجکاو هر بیننده‌ای را جلب می‌کند. در ادامه‌ی این مطلب از سایت شابش با ما همراه باشید تا شما را با محله‌ی محبوب‌‌ ونک آشنا کنیم.

محله ونک با دو بافت سنتی و مدرن


 در گذر از محله ونک که جزء منطقه سه تهران است با دو بافت قدیمی و جدید رو به رو خواهید شد. با قدم گذاشتن در ده ونک و معابر باریکش و عبور از کنار خانه‌های ویلایی، در واقع وارد بافت قدیم می‌شوید. این قسمت که در غرب ونک قرار گرفته‌است، در گذشته از تفرجگاه‌های زیبا و ییلاقی اطراف تهران و زمانی از آبادی‌های ری باستان بود، به همین دلیل؛ ده ونک در منابع تاریخی نامی آشناست.

با کمی دقت در این فضای سنتی و  توتستان‌های قدیمی، متوجه خواهید شد که اغلب ساکنان ده ونک بومی این منطقه‌اند و بعضی از خانه‌های این منطقه بسیار فرسوده است. در سمت دیگر محله ونک و درست در نقطه‌ی مقابل این بافت، ساختمان‌ها و برج‌های سر به فلک کشیده‌ای‌ به چشم می‌خورند که در سال‌های اخیر چهره‌ی این محله را تغییر داده‌اند و این تغییرات هم‌چنان به دنبال مدرن شدن به سمت پیشرفت و توسعه می‌رود.


جغرافیای محله ونکاگر اهل تهران باشید، می‌دانید که محله‌ ونک به خصوص ده ونک از مناطق تقریبا خوش آب‌و‌هوای شمال غرب تهران است. این منطقه به دلیل درختان ون یا زبان گنجشک که در سطح باغات آن دیده می‌شود، به ده ونک شهرت پیدا کرده است. در حال حاضر این منطقه چیزی حدود 236 هزار هکتار وسعت دارد و ساکنانش به بیش از 22 نفر می‌رسد.

خیابان‌های ملاصدرا، شیخ بهایی، عطار و سئول از خیابان‌های معروفی هستند که در محدوده‌ی محله ونک قرار دارند‌، همچنین ونک از شمال با بزرگراه نیایش، از جنوب با یوسف آباد، از شرق با خیابان نلسون ماندلا یا آفریقای سابق و از غرب با محله‌های آرارات همسایه است.


گذری در مراکز مهم تجاری و دولتی محله ونک


در محله‌ ونک به هر طرف از میدان ونک و خیابانهای این محله سر بچرخانید حتما ساختمان‌های تجاری و دولتی مهم را خواهید دید. ساختمان مرکزی تربیت بدنی یا وزارت مسکن در نزدیکی سفارت کره جنوبی از مراکز مهم دولتی این محله هستند، همچنین برج‌های تجاری ونک افراد بسیاری را برای خرید به خصوص خرید پوشاک به طرف خود می‌کشانند. شما می‌توانید در دل این محله و از مرکز خرید آسمان، مرکز خرید آینه و یا مرکز خرید ونک بهترین خرید را انجام بدهید و یا با قدم زدن در خیابانهای این محله به دیدن فروشگاه‌های مختلف و برندهای چرم تا انواع پوشاک بروید.


نگاهی به امکانات تفریحی و درمانی محله ونک


از آن‌جایی که محله ونک این روزها پیشرفت‌های زیادی داشته از امکانات تفریحی و درمانی‌ و آموزشی بسیار خوبی هم برخوردار است. این محله دارای مراکز درمانی و درمانگاه‌های زیادی مثل خانه امید نابینایان و کم بینایان، کلینیک پزشکی غرب، درمانگاه شیخ بهایی و... است و ساکنان محله به راحتی به‌ این مراکز دسترسی دارند. از طرفی شما می‌توانید در بوستان باغ ایرانی یا بوستان خوارزمی محله ونک و یا کافه‌ها‌ی معروف آن خوش بگذرانید و برای رفتن به مجتمع ورزشی و آموزشی ونک برنامه بچینید و یا به دیدن ابنیه‌های تاریخی آن مثل باغ مستوفی‌الممالک یا آستانه‌ی مبارک امامزاده قاضی‌الصابر بروید.


دسترسی به محله ونک


برای رسیدن به محله‌ ونک هیچ نگران نباشید، چراکه این محله با چند بزرگراه اصلی تهران مثل همت، چمران، مدرس و کردستان احاطه شده است و به راحتی با خودروی شخصی به آن دسترسی خواهید داشت. همچنین پایانه‌ی تاکسیرانی ونک از معروف‌ترین پایانه‌های تهران است و از اکثر نقاط تهران مثل دهکده‌ی المپیک، میدان آزادی، محله‌ی یوسف آباد و ... تاکسی دارد. از طرفی شما با بی‌ ‌آر تی‌ راه‌آهن_تجریش و یا مترو حقانی که نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به ونک است می‌توانید به راحتی به این محله رفت و آمد کنید.


کلام اخر


محله ونک یکی از محله‌های قدیمی و معروف تهران است که در حال حاضر با حفظ چهره‌ی اصیلش پیشرفت‌های زیادی کرده است. بافت قدیمی این محله به ده ونک مربوط می‌شود و بافت جدید آن شامل خانه‌های اعیانی و ساختمان‌های مهم دولتی و تجاری است. این محله که در شمال غربی تهران قرار دارد با چند بزرگراه اصلی تهران مثل بزرگراه همت، چمران و ... احاطه شده است که دسترسی به آن را آسان می‌کند و می‌توان گفت محله ونک یکی از محله‌های خوب تهران برای زندگی است.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم