محله آریاشهر (صادقیه) را بهتر بشناسیم

محله آریاشهر (صادقیه) را بهتر بشناسیم
یکی از محله‌های قدیمی تهران، محله صادقیه است. منطقه‌ای که به باور بسیاری، عمرش به دوران ناصرالدین‌شاه قاجار می‌رسد. در دوره پهلوی دوم، با افزایش مهاجرت‌ از روستاها به شهرها، به سبب آب‌وهوای مناسبِ این منطقه، روزبه‌روز به جمعیتش اضافه شد و «آریاشهر» نام گرفت. این محله بعد از انقلاب به «صادقیه» تغییر نام پیدا کرد اما همچنان بسیاری آن را با نام قدیمی آریاشهر می‌شناسند. ما قصد داریم در این مقاله با نگاه دقیق‌تری محله صادقیه یا همان آریاشهر سابق را بررسی کنیم.

معرفی محله آریاشهر

آریاشهر (صادقیه) محله‌ای در غرب تهران است که صادقیه شمالی، بلوار فردوس و ارمکان را شامل می‌شود. اکثر افراد، فلکه دوم صادقیه را به‌عنوان آریاشهر می‌شناسند اما درواقع فلکه اول و دوم صادقیه، هردو از میدان‌های مهم این منطقه هستند. به دلیل وجود داشتن پاساژ گلدیس، فلکه دوم به نسبت سایر قسمت‌های آریاشهر پررفت‌وآمدتر و شلوغ‌تر است. فلکه دوم صادقیه از میدان‌های مهم غرب تهران به شمار می‌آید. این میدان از شمال به اتوبان اشرفی اصفهانی و پونک، از جنوب به اتوبان جناح، از غرب به بزرگراه  آیت‌الله کاشانی و از شرق به بلوار ستارخان می‌رسد. فلکه‌ای که مرز میان منطقه 2 و 5 شهرداری تهران به شمار می‌آید.

بافت محله آریاشهر (صادقیه)

با اینکه آریاشهر محله‌ای تاریخی در تهران محسوب ‌می‌شود اما در دوره پهلوی با آغاز مدرن‌سازی ، این محله دچار تغییرات بسیاری شد. آپارتمان‌های شهرآرا و خانه‌های ویلایی تهران ویلا ازجمله یادگار‌های دوران تجددخواهی عصر پهلوی است.

این روند رشد که تاکنون نیز ادامه داشته، باعث توسعه‌ی ساخت انواع ملک، خانه و آپارتمان‌ شده است. به همین دلیل بافتی مدرن و نوساز پیدا کرده است و امروزه به‌عنوان یکی از محله‌های نسبتا مرفه شناخته می‌شود. آب‌وهوای مطلوب، وجود چشم‌انداز زیبای کوه‌ها و دسترسی آسان به نقاط مختلف شهر، تمایل به خرید، فروش، رهن و اجاره انواع ملک به‌ویژه خرید آپارتمان را در این منطقه افزایش داده است.

دسترسی به مسیرهای ارتباطی مهم و وسایل نقلیه عمومی

یکی از نکات مثبت آریاشهر، دسترسی مناسبش به مسیرها و خیابان‌های مهم از جمله بزرگراه‌های آیت‌الله اشرفی اصفهانی، حکیم، محمدعلی جناح، شیخ فضل‌الله نوری، جلال آل احمد و یادگار امام است. به علاوه ارتباط این منطقه با بلوار ستارخان و مرزداران را هم نمی‌توان نادیده گرفت.

از نظر دسترسی به امکانات حمل‌ونقل عمومی، می‌توان به ایستگاه متروی صادقیه در نزدیکی فلکه دوم اشاره کرد که در این ایستگاه، متروی گلشهر، مسیر مواصلاتی تهران-کرج را شکل داده است. مسیری که تردد به کرج را برای آریاشهری‌ها بسیار ساده کرده است. علاوه بر ایستگاه مترو، پایانه اتوبوس‌های خط واحد، ایستگاه تاکسی سازمان آب و BRTهای دانشگاه علوم و تحقیقات امکان دسترسی به نقاط مختلف شهر از مبدا آرایاشهر را به‌سادگی فراهم کرده است.

دسترسی به مراکز آموزشی و فرهنگی

وجود مراکز آموزشی فراوان در آریاشهر، از دبستان تا مقطع متوسطه و هنرستان، نیاز آموزشی اهالی را به خوبی برطرف کرده است. علاوه بر تعدد مدارس، وجود آموزشگاه زبان سفیر (در بزرگراه جناح) و آموزشگاه‌های پردیسان، پلاس و ایران اروپا (فلکه دوم صادقیه)، همچنین خانه فرهنگ سینا (فلکه اول صادقیه) و سرای محله صادقیه (در بلوار شهدای صادقیه) نیز سبب ارتقای سطح فرهنگی محله آریاشهر شده است.

دسترسی به مراکز خرید

مراکز خرید شناخته‌شده‌ای که در آریاشهر وجود دارد، نه تنها خرید کردن را برای اهالی آسان کرده، بلکه بسیاری افراد دیگر از سایر منطقه‌های تهران را هم به خود جلب کرده است. مراکز خریدی همچون افق، سامان و تهرانی که غالبا بورس پوشاک، کفش و کیف هستند. همچنین دسترسی به بازار سنتی ستارخان واقع در بزرگراه یادگار امام نیز از دیگر مراکز خرید مهمی است که آریاشهری‌ها دسترسی مناسبی به آن دارند.

قیمت محله آریاشهر

بافت نوساز منطقه، شرایط آب‌وهوایی مساعد و دسترسی‌های مناسب، بدون شک بر قیمت املاک بسیار تاثیرگذار است. به همین سبب، قیمت‌های نسبتا بالای ملک در آریاشهر، چندان تعجب‌برانگیز نیست. قیمت خرید املاک از متری 8 میلیون تا 19 میلیون تومان متفاوت است. این تنوع قیمت در میزان رهن و اجاره نیز به دلیل تفاوت در سال ساخت ملک و متراژ زیربنا دیده می‌شود.

محله صادقیه (آریاشهر) به سبب آب‌وهوای دلپذیر و موقعیت مکانی مناسب در غرب تهران، وجود امکانات مختلف و به‌خصوص آپارتمان‌های نوساز، افراد بسیاری را برای خرید آپارتمان و همینطور رهن و اجاره ملک ترغیب کرده است.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم