محله‌ای نام‌آشنا به نام آزادی

محله‌ای نام‌آشنا به نام آزادی
شهر بزرگ و قدیمی تهران، محله‌های بزرگ و کوچک بسیاری را در خود جای داده است. محله‌هایی که هر کدام ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند. بعضی از این محله‌ها به واسطه نمادها و جریان‌های تاریخی حتی برای کسانی هم که ساکن پایتخت نیستند، شناخته‌شده‌اند. «محله آزادی» یکی از همان محله‌هاست که با داشتن نمادی مثل برج آزادی و خاطرات تاریخی تجمعات دوران انقلاب، به نامی آشنا برای تمام ایرانیان تبدیل شده است. سایت املاک شابش در این مقاله قصد دارد شما را با این محله قدیمی بیشتر آشنا کند.

کمی از آزادی بدانیم

محله آزادی در جنوب غربی شهر تهران قرار دارد که به دلیل دسترسی های فراوان به نقاط مختلف شهر به‌عنوان مرکز شهر و یکی از سکونتگاه‌های پرطرفدار پایتخت به شمار می‌آید. محله‌ای که به دلیل مجاورت با برج آزادی و میدان انقلاب به محله‌ای مهم و معروف تبدیل شده است. در این محله، خیابانی که میدان آزادی را به میدان انقلاب متصل می‌کند، آزادی نام دارد. این خیابان که در گذشته «آیزنهاور» نام داشت، در حال حاضر در شمال خیابان‌های جیحون، آذربایجان و کارون واقع شده است و از خیابان‌های مرکزی تهران محسوب می‌شود.

بافت محله میدان آزادی

آزادی، محله‌ای اصیل و با قدمت است و بافتی قدیمی دارد. به همین خاطر بسیاری از املاک در این محله بیش از سی یا چهل سال قدمت دارند، هرچند خانه و آپارتمان چند سال ساخت و نوساز نیز در آن دیده می‌شود. این محله قدیمی دارای تراکم جمعیتی نسبتا بالایی و به دلیل بهره‌مند بودن از موقعیت مرکزی و سطح متوسط قیمت‌ها، متقاضیان خرید، رهن و اجاره ملک در این محله زیاد است.

دسترسی به خیابان‌های مهم و وسایل نقلیه عمومی

خیابان‌های شادمان، بهبودی، کارون، جیحون، انقلاب و استاد معین از خیابان‌های اصلی این منطقه به‌ شمار می‌آیند. دسترسی به امکاناتی همچون ایستگاه‌های اتوبوس BRT و ایستگاه مترو نیز رفت‌وآمد به نقاط مختلف شهر را برای ساکنان این منطقه آسان کرده است. در این میان ایستگاه مترو شادمان، مهم‌ترین دسترسی در این محله محسوب می‌شود.

دسترسی به امکانات آموزشی و مراکز فرهنگی

در این منطقه مراکز آموزشی و فرهنگی بسیاری وجود دارد. به همین سبب خانواده‌هایی که فزرند محصل دارند از لحاظ امکانات تحصیلی با مشکلی مواجه نیستند. چراکه برای تمامی مقاطع تحصیلی، مراکز آموزشی مختلفِ دولتی و غیردولتی خدمات ارائه می‌کنند. به‌علاوه وجود سازمان میراث فرهنگی (موزه ملی ایران) نیز در این منطقه سطح فرهنگی محله را تا حد زیادی ارتقا داده است.

دسترسی به امکانات درمانی و ادارات دولتی

مراکز پزشکی مختلفی در محله آزادی وجود دارد که خدمات درمانی مناسبی ارائه می‌دهند، ازجمله درمانگاه‌ بهگر (خیابان بهبودی) و درمانگاه 22 بهمن (کنار داروخانه شبانه‌روزی آزادی). همچنین بیمارستان‌های آزادی، شهریار و میمنت از بیمارستان‌های معتبر و شناخته‌شده‌ی تهران هستند که در این محل قرار دارند.

 مراکز دولتی مهمی نیز در این منطقه واقع شده‌اند، از جمله شهرداری منطقه 10، بیمه تامین اجتماعی، اداره وزارت کار و تامین اجتماعی، اداره پست منطقه 10، سازمان فنی‌وحرفه‌ای کشور و شعب بانک‌های مختلف و مخابرات. مراکزی که انجام بسیاری از کارهای دولتی و اداری را برای ساکنان محله آسان کرده است.

دسترسی به مراکز خرید و تفریحی

 مجتمع تجاری اداری معین مال که یکی از مهم‌ترین مراکز خرید در محله میدان آزادی است در ابتدای خیابان استاد معین واقع شده است. هچنین بازار روز و تره‌بار محلی نیر در دسترس ساکنین این منطقه قرار دارد.

از نظر تفریحی نیز مراکز مختلفی در این محله وجود دارد که اسباب آرامش، ورزش و تفریح اهالی محله آزادی را فراهم آورده است، ازجمله بوستان المهدی، مجتمع تفریحی-ورزشی شهدای جیحون و باشگاه وزشی تنومند.

قیمت محله آزادی

ازآنجاکه در منطقه آزادی تنوع ملک زیاد است و از ملک بسیار قدیمی تا خانه و آپارتمان نوساز در آن یافت می‌شود، قیمت خرید و فروش املاک و هزینه رهن و اجاره متغیر است. برای مثال اگر قصد خرید آپارتمان نوساز داشته باشید، قیمت‌ها از متری 12 میلیون تا 16 میلیون متغیر خواهد بود. درحالی‌که خانه‌های چندسال ساخت قیمت‌های مناسب‌تری دارند و در محله‌های مختلف از متری 6 میلیون تا 10 میلیون وجود دارد. همین روند در مورد رهن و اجاره نیز برقرار است.

به سبب همین تنوع در املاک و قیمت‌ها و همین‌طور قرار گرفتن در موقعیت مرکزی شهر و دسترسی به انواع امکانات آموزشی، درمانی، تفریحی و دولتی، محله میدان آزادی خواهان بسیاری را برای خرید آپارتمان، خانه‌های ویلایی و انواع ملک به خود جلب کرده است.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم