مشارکت در ساخت، یک معامله بُرد-بُرد

مشارکت در ساخت، یک معامله بُرد-بُرد
احتمالا این داستان را بارها شنیده‌اید، صاحب یک خانه کلنگی، ملکش را به سازنده های ساختمان واگذار کرده است و بعد آن‌ها ملک را به آپارتمان تبدیل کرده‌اند و در ازای این واگذاری، یک یا چند واحد را در اختیار صاحب ملک قرار داده‌اند. این داستان تکراری، معامله رایج و پرسودی است که به آن «مشارکت در ساخت» گفته می‌شود. بنابراین درصورتی‌که خانه‌ای قدیمی، خانه‌ای حیاط‌دار و یا حتی یک زمین دارید با چنین معامله‌ای می‌توانید صاحب یک خانه‌ نوساز شوید. معامله‌ای که هم به سود صاحب ملک است و هم سازنده. در همین راستا سایت شابش قصد دارد در این مقاله شما را با چنین قراردادی در عرصه ساخت و ساز بیشتر آشنا کند.

مشارکت در ساخت چیست؟

این قرارداد نوعی توافق دو طرفه است. توافقی که در یک طرف آن «مالک» و در طرف دیگر «سازنده یا مجری طرح» حضور دارد. در این معامله «زمین یا ملک کلنگی»، سرمایه یا آورده‌ی مالک و «تخصص در ساخت و ساز»، سرمایه‌ی سازنده محسوب می‌شود. طرفین معامله با بهره‌گیری از این سرمایه‌ها دست به دست یکدیگر می‌دهند و ملکی کلنگی را به آپارتمان چند طبقه تبدیل می‌کنند. در پایان کار، هر دو طرف در سود این ساخت و ساز شریک خواهند بود.

چرا مشارکت در ساخت، یک معامله چند سر برُد است؟

مالکین معمولا تخصصی در حوزه ساختمان‌سازی ندارند. بنابراین انجام چنین معامله‌ای با سازندگانی متخصص و متعهد، سود قابل توجهی را نصیب هر دو طرف می‌کند. به‌علاوه باعث نوسازی بافت فرسوده شهری، ایجاد ظاهری زیبا برای ساختمان و تقویت سازه‌های کهن‌سال می‌شود. مشارکت در ساخت، سازه‌های مسکونی را افزایش می‌دهد که با توجه به افزایش روزافزون جمعیت یک مزیت مهم به شمار می‌آید. همچنین به دلیل استفاده از مصالح، روش‌ها و تکنولوژی‌های مدرن، آپارتمان‌هایی با کیفیت و با امکانات به‌روز ساخته می‌شوند.

مشارکت در ساخت، ارزش ملک را افزایش می‌دهد و سبب رشد سرمایه دو طرف معامله می‌شود. چراکه یک ملک قدیمی که در زمان خریدوفروش عملا به‌عنوان یک زمین خام معامله می‌شود با این معامله تبدیل به ملکی باارزش می‌شود. از سوی دیگر همه می‌دانیم که پیدا کردن مشتری برای خانه‌های قدیمی کار چندان ساده‌ای نیست به همین خاطر با  انجام نوسازی، تبدیل ملک به نقدینگی به‌سرعت صورت می‌گیرد.

چگونه سازنده‌هایی خوب و متعهد پیدا کنیم؟

هر توافق و قراردادی نیاز به اعتماد دوطرفه دارد اما پیش‌ازآن باید یک شریک متعهد و قابل اعتماد پیدا کرد. بنابراین اگر برای ساخت آپارتمان قصد دارید وارد توافق مشارکت ساخت شوید بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید.

  • ازآنجاکه سازنده های ساختمان، افرادی متخصص در عرصه ساخت و ساز هستند بنابراین باید به‌صورت یک شرکت پیمانکاری فعالیت داشته باشند. علاوه بر وجود دفترکار باید مطمئن شوید که اعضای شرکت همیشه در دسترس هستند.
  • در مورد تجربه کار و میزان صلاحیت‌ فنی، اجرایی و مالی شرکت موردنظر بهتر است از مالکین پروژه‌های قبلی، اطلاعات لازم را کسب کنید.
  • پیش از امضای قرارداد، صحت شیوه تنظیم قرارداد را بررسی کنید و مطمئن شوید که شرایط قید شده عادلانه و به سود دو طرف است.
  • مهم‌ترین تعهدات سازنده یا سازنده های ساختمان شامل «تلاش برای پیش‌برد عملیات ساخت و ساز، پرداخت تمامی هزینه‌های ساختمانی و اداری مربوط به پروژه، تقسیم عادلانه ملک (آپارتمان) بر طبق درصد مشارکت و پرداخت کردن اجاره‌بها به مالک برای اسکان موقت در طول انجام پروژه» است. در مقابل مالک نیز متعهد می‌شود که وکالت ملک را به سازنده بدهد تا بتواند فرآیند اخذ مجوز را با استفاده از این وکالت طی کند.
  • قبل از شروع کار درباره چشم‌انداز کوتاه‌مدت و بلند مدت پروژه، چالش‌های پیش‌رو، راه‌حل‌های پیشنهادی و ... از سازنده سوال بپرسید.
  • در قراردادتان یک زمان‌بندی دقیق و اصولی قید کنید تا سازنده های ساختمان به‌طور قانونی متعهد شوند پروژه ساخت و ساز را به موقع به اتمام برساند.

سهم مالک و سازنده چگونه محاسبه می‌شود؟

فرمول مشارکت در ساخت بر اساس میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان (نوساز) در منطقه موردنظر محاسبه می‌شود. فرمولی که در آن سهم مالک از سازنده های ساختمان بیشتر است و معمولا به‌صورت 55 درصد در برابر 45 درصد یا 60 درصد به 40 درصد است.

قدرالسهم مشارکت در ساخت چیست وچگونه محاسبه می‌شود؟

در قراداد مشارکت ساخت، زمانی مسئله قدرالسهم مطرح می‌شود که زمین دارای چند مالک باشد. برای محاسبه سهم هر مالک ابتدا متراژ متعلق به هرکدام از مالکان مشخص می‌شود سپس این مقدار بر متراژ کل زمین تقسیم می‌شود و درصد مشارکت هرکدام از مالک‌ها به‌طور دقیق تعیین می‌شود. درضمن نیازی نیست که مبلغ تعیین‌شده در قرارداد قید شود.

 

در پایان باید بدانید مشارکت در ساخت، درعین‌حال که معامله‌ای پرسود است اما مسائل و جزییات قانونی مربوط به خود را دارد. به همین خاطر باید کاملا آگاهانه وارد عمل شوید و یا از افراد خبره درزمینه‌ی قوانین ساخت و ساز کمک بگیرید. به‌علاوه توجه به موارد ذکر شده در این مقاله و تنظیم قرارداد در یک بنگاه معتبر باعث می‌شود با خیال آسوده به فکر نتیجه پروژه باشید. 

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم