وام مسکن 98 چگونه در دستان شما آرام می‌گیرد؟

وام مسکن 98 چگونه در دستان شما آرام می‌گیرد؟
این روزها و با رشد بی امان قیمت‌ها، به خصوص در حوزه مسکن، و داغ شدن بازار خرید و فروش آپارتمان، تصور خرید آپارتمان بدون دریافت وام، تقریبا غیر ممکن است؛ بسیاری از زوج‌های جوان قبل از هر اقدامی برای خرید و فروش ملک و یا آپارتمان، بارها و بارها آخرین اخبار مربوط به چگونگی دریافت تسهیلات را مرور می‌کنند؛ اگر شما هم به دنبال دریافت وام هستید؛ با ما در این مقاله همراه باشید تا جزییات دریافت وام مسکن در سال 98 را بررسی کنیم.

شرایط دریافت وام مسکن 98در سال

وام مسکن با طرح‌ها و سودهای مختلف

به طور کلی می‌توان وام‌های خرید آپارتمان یا ملک را به دو گروه اصلی وام‌های اوراق‌دار و وام‌هایی که از محل صندوق پس انداز مسکن پرداخت می‌شود؛ تقسیم کرد. تفاوت وام‌ها در نحوه دریافت هر یک از آن‌ها، زمان انتظار برای دریافت، نحوه بازپرداخت و سود پرداختی  و زمان تسویه آن‌ها است.

وام‌های اوراق‌دار

هر برگ اوراق وام، ارزشی در حدود پانصد هزار تومان دارد؛ بنابراین  برای دریافت یک وام 70 میلیون تومانی، باید حدود 140 برگ اوراق خریداری کنید و پس از آن دیگر نیازی نیست برای دریافت وام زمان زیادی صبر کنید. طبق مصوبات شورای پول و اعتبار بانک مرکزی، سقف پرداخت وام از محل خرید اوراق، هفتاد میلیون تومان برای هر نفردر شهر تهران، در شهرهایی با جمعیت بالای 200 هزار نفر و مراکز استان‌ها تا حدود 60 میلیون تومان و برای سایر شهرها، در حدود 50 میلیون تومان تعیین شده است. همچنین برای زوج‌های تهرانی مبلغ این وام در حدود 120 میلیون تومان،زوج‌های ساکن  شهرهایی با جمعیت بالای 200هزار نفر و مراکز استان‌ها صد میلیون تومان و برای زوج‌های سایر شهرها مبلغی حدود هشتاد میلیون تومان خواهد بود. بازپرداخت این وام‌ها با سود 17.5 درصد و به صورت پلکانی یا ساده و در بازه زمانی حداکثر 12 ساله است.

وام مسکن یکم 98؛ راهی برای خانه‌دار شدن

 


برای دریافت وام خرید اپارتمان یا ملک، افراد می‌توانند  به صورت انفرادی و یا به همراه همسر اقدام کنند؛ سقف تسهیلات در شهرهای بزرگ مثل تهران هشتاد میلیون تومان و در سایر شهرها با توجه به جمعیت و مرکز بودن استان بین چهل تا شصت میلیون تومان است؛ همچنین اگر زوج اقدام به دریافت وام کنند سقف مبلغ وام تا دو برابر افزایش پیدا می‌کند؛ برای دریافت وام مسکن یکم، ابتدا باید نیمی از مبلغ وام را به مدت دوازده ماه سپرده‌گذاری کنید؛ اگر بودجه کافی ندارید می‌توانید مبلغ سپرده را کاهش بدهید اما در مقابل زمان سپرده‌گذاری را افزایش بدهید؛ سود بازپرداخت این وام در حدود 9.5 درصد است.

وام خرید زمان

یکی دیگر از طرح‌هایی که زوج‌های جوان می‌توانند برای خرید آپارتمان روی آن حساب کنند؛ وام خرید زمان است؛ در این طرح، شما به مدت شش ماه دو برابر مبلغ پولی که به عنوان وام دریافت می‌کنید؛ در بانک سپرده گذاری می‌کنید؛ به طور مثال اگر قصد دریافت هفت میلیون تومان به عنوان وام را دارید؛ باید مبلغ چهارده میلیون را به مدت شش ماه در بانک سپرده‌گذاری کنید؛ سود بازپرداخت این وام در حدود یازده درصد است؛ و همچنین سن خانه خریداری شده با این وام نباید بیش از 25 سال باشد.

نگاهی به شرایط دریافت وام مسکن در سال 98

در بخش قبل به توضیح انواع وام برای خرید آپارتمان پرداختیم در این بخش به مرور شرایط لازم برای دریافت وام مسکن در سال 98 می‌پردازیم.

در صندوق پس انداز مسکن یکم، اقدام به افتتاح حساب کنید.

حداقل انتظار برای دریافت وام دوازده ماه است.

تمام بدهی‌های سررسیده را تسویه کنید.

این وام به افرادی که سابقه چک برگشت خورده دارند؛ تعلق نمی‌گیرد.

در کنار این وام می‌توانید وام جعاله یا وام تعمیرات مسکن نیز دریافت کنید.

می‌توانید با سایر بستگان اقدام به افتتاح حساب کنید و پس از دریافت وام، مبلغ نهایی را بین خودتان تقسیم کنید.

باید قبل از دریافت وام به وسیله فیش حقوقی یا حکم استخدامی، توان بازپرداخت وام را به بانک ثابت کنید.

امکان انتقال حساب افتتاح شده در صندوق پس انداز مسکن به سایر شهرها وجود دارد.

سقف تسهیلات حدود 80 میلیون در شهرهای بزرگ مثل تهران و حدود چها تا شصت میلیون در سایر شهرها است.

مدت بازپرداخت وام مسکن در سال 98 حداکثر دوازده سال است.

جمع‌بندی دریافت وام مسکن در سال 98

 


خانه‌دار شدن، آرزوی تمام زوج‌های جوان است. آرزویی که با استفاده از وام‌های مختلف، می‌توان تا حدودی به آن نزدیک شد؛ البته با افزایش قیمت مسکن و تورم، به نظر می‌رسد مبلغ نهایی این وام‌ها دیگر جواب‌گوی نیازهای بازار نیست و ضرورت افزایش سقف وام‌‌ها هر روز بیشتر حس می‌شود.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم