اخبار شابش

بازسازی: دمیدن روحی دوباره در کالبد بی‌جان خانه‌ها

بازسازی: دمیدن روحی دوباره در کالبد بی‌جان خانه‌ها
می‌گویند عمر مفید خانه ها در ایران 30 سال است. بعد از سی سال باید فکری به حال در و دیوارهای فرسوده، تاسیسات قدیمی و آسیب‌پذیری ساختمان در برابر زلزله و... کرد. بازسازی اولین گزینه‌ای است که به ذهن انسان می‌رسد ولی همین بازسازی، روش‌ها و آدابی دارد که باید متناسب با شرایط خانه یا آپارتمان انتخاب شود. ساخت و ساز ساختمان مسائل و دردسرهای زیادی دارد که باید برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، از قبل اطلاعات کافی به‌دست آورید و در مورد گزینه‌هایی که می‌توانند راه‌گشا باشند حسابی فکر و تحقیق کنید. در متن زیر سعی کرده‌ایم با صحبت در مورد بازسازی ساختمان و انواع آن، اطلاعاتی کاربردی و جدید در اختیارتان بگذاریم.

چرا بازسازی ساختمان؟

ساختمان‌ها به دلایل مختلفی به بازسازی احتیاج پیدا می‌کنند:

_ عمر مفید ساختمان : در کشورهای پیشرفته که ساختمان‌ها کاملا طبق اصول ساخته می‌شوند، عمر مفیدشان حدود 50 سال است ولی در ایران که اصول ساخت و ساز چندان رعایت نمی‌شوند بعد از گذشت حدود سی سال باید فکری به حال خانه یا آپارتمان تان کنید.

_ علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد: ایران کشوری زلزله‌خیز است و روی چند گسل خطرناک قرار گرفته است. تا چند سال پیش به این موضوع اهمیت چندانی داده نمی‌شد و خانه ها یا آپارتمان ها بدون توجه به این واقعیت تلخ ساخته می‌شدند ولی امروزه باید تا حد امکان خانه ها را ایمن و مطمئن ساخت.

_ افزایش جمعیت خانواده: ممکن است آپارتمان یا خانه ای که شما در آن زندگی می‌کنید زمانی ساخته شده باشد که تعداد اعضای خانواده‌تان کمتر از امروز بوده یا به دلایل دیگری شما نیاز به فضای زیادی نداشتید ولی امروز به فضای بیشتری احتیاج دارید و به همین دلیل به فکر بازسازی خانه افتاده‌اید.

 _  پیری و هزار درد: هر سال که می‌گذرد تاسیسات خانه ها قدیمی‌تر می‌شوند، لوله‌ها فرسوده می‌شوند، سیم‌کشی‌ها ایراد پیدا می‌کنند و... .مسلما نمی‌توان آن‌ها را به حال خود رها کرد و باید فکری اساسی برای بهبود اوضاع‌شان داشت.

_قدیمی شدن طراحی، نما و دکوراسیون: نمای ساختمان به مرور زمان قدیمی می‌شود و از شکل می‌افتد. فضای داخل خانه یا آپارتمان نیز به مرور زمان فرسوده می‌شوند و دیگر جلوه و زیبایی قدیم را ندارند. به‌خصوص که هر روز که می‌گذرد انواع مصالح جدید، کف‌پوش‌ها و... به بازار می‌آیند و با استفاده از آن‌ها می‌توان خانه به‌مراتب زیباتری داشت.

بازسازی کلی یا جزئی؛ مسئله این است

کلمه بازسازی به معنی مرمت و تعمیر یا بازتولید است. در حوزه ساخت و ساز ساختمان، دو نوع بازسازی وجود دارد:

_ بازسازی کلی: سازه‌ای، ساختاری

_ بازسازی جزئی: بازسازی تزیینی

بکوب؛ دوباره بساز

بهتر است قبل از تصمیم برای بازسازی با یک یا چند متخصص در این زمینه مشورت کنید و ببینید آیا خانه تان مشکل اساسی دارد و باید به ساخت و ساز ساختمان فکر کنید یا کار خانه یا آپارتمان قدیمی شما با بازسازی جزئی راه می‌افتد؟

در کل می‌توان گفت در سه صورت باید به بازسازی کامل و کلی فکر کرد:

_ خانه یا آپارتمان تان خیلی قدیمی باشد و با بازسازی جزئی دردی از آن درمان نشود.

_ نقشه خانه نامناسب باشد، فضاها عملا کم و ناکافی باشند و از زندگی در چنین فضایی به‌هیچ وجه احساس راحتی نکنید.

_ قصد داشته باشید واحد یا طبقات جدیدی اضافه کنید و در کل یک ساختمان جدید داشته باشید که قیمت بیشتری نسبت به خانه قبلی داشته باشد.

دستی به سر و روی خانه بکشید

همیشه نیاز نیست کل ساختمان را خراب کنید و از نو بسازید. گاهی با تغییرات متعدد در قسمت‌های مختلف خانه، می‌توان فضای زیبا و جدیدی داشت. با تغییراتی در اجزای زیر می‌توانید یک بازسازی تزیینی داشته باشید:

_ کفپوش: می‌توانید از انواع کفپوش‌های جدید موجود در بازار مثل سرامیک، پارکت و... استفاده کنید و فضای داخلی خانه یا آپارتمان را به کلی تغییر دهید.

_ دیوارها: استفاده از کاغذ دیواری، رنگ، پتینه و... برای تغییر اساسی نمای دیوارها مناسب است.

_ نقاشی و تعمیرات جزئی سرویس بهداشتی، حمام و... : عوض کردن شیرآلات حمام و سرویس بهداشتی و کمی تعمیرات باعث تغییر شکل آن‌ها می‌شود.

_ سقف: گچ‌بری، نصب سقف کاذب و... روش‌هایی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توان سقف را بازسازی کرد.

_ نورپردازی داخلی: با دست‌کاری سیم‌کشی‌های داخلی ساختمان و بعضی تغییرات جزئی، می‌توان نورپردازی جدید و جذابی به‌وجود آورد.

_ آشپزخانه و کابینت: آشپزخانه، قلب تپنده هر خانه است که با انواع مصالح و طراحی‌های جدید می‌توان هویت جدیدی به آن داد.

جمع‌بندی

وقتی عمر مفید یک خانه یا آپارتمان به سر می‌رسد باید به ساخت و ساز ساختمان فکر کرد. می‌توانید با بازسازی کامل و اساسی، با نقشه جدید، یک ساختمان امروزی و زیبا بسازید ویا با یک بازسازی جزئی، ایجاد کمی تغییرات در داخل خانه و چیدمان متفاوت وسایل، فضای جدید و چشم‌نوازی به وجود آورید. بهتر است قبل از هر کاری با یک فرد متخصص و آشنا به کارمشورت کنید یا از شرکت‌های بازسازی خانه کمک بگیرید.


از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم