اخبار شابش

سازندگان ساختمان و آپارتمان بخوانند: بیمه ساختمان را کامل بشناسید

سازندگان ساختمان و آپارتمان بخوانند: بیمه ساختمان را کامل بشناسید
داستان شکل‌گیری بیمه، داستان میل ذاتی انسان به منفعت بیش‌تر و دوری از ضرر و زیان است. در تمدن‌های نخستین مثل بابلی‌ها، بیمه فقط برای جواهرات و کالاهای تجاری استفاده می‌شد، اما اکنون به تمام ابعاد زندگی ما راه پیدا کرده‌است. در یک فعالیت پر ریسک مثل ساخت خانه و آپارتمان که مجموعه‌ای از کارهای ریز و درشت مهندسی است، امکان بروز هر اتفاق ناگواری وجود دارد. تمام کارگران و عوامل یک پروژه‌ی ساختمانی در معرض حوادث و اتفاقات پیش‌بینی نشده در حین کار هستند که ممکن است سال‌ها یا تا پایان عمر با عوارضش دست به گریبان باشند. بیمه ساختمان برای جبران خسارت‌های مالی و جسمی در حین پروژه‌ی ساختمانی تعریف شده‌است که هر سازنده خانه و آپارتمان باید از آن آگاه باشد.

بیمه ساختمان چه کمکی به سازنده ساختمان می‌کند؟

راجع به کارگرانی که در حین کار از ارتفاع سقوط کرده‌اند یا با اجسام سنگین یا ماشین‌آلات برخورد داشته‌اند شنیده‌ایم. پدرانی که تمام سرمایه‌شان یعنی توان و قدرت بدنی را از دست می‌دهند و خانه نشین می‌شوند. برای جبران هزینه‌های مالی درمان و اداره‌ی زندگی، بیمه به کمک این کارگر می‌آید و از کارفرما می‌خواهد خسارت وارد شده به کارگر را جبران و هزینه‌ی درمانش را پرداخت کند. در این مرحله بیمه ساختمان وارد عمل می‌شود. اگر کارفرما پروژه را بیمه ساختمان کرده باشد، خسارت کارگر توسط بیمه پرداخت می‌شود؛ اما اگر بیمه ساختمان نشده باشد، داستان پرفراز و نشیبی در انتظار کارفرما است.

 

بیمه ساختمان که نام اصلی آن بیمه مسئولت بدنی کارفرما در قبال کارگران ساختمانی است، با نام‌های بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کرگران و بیمه مسئولیت ساختمانی نیز شناخته می‌شود.  این بیمه در تمام مراحل کار ساختمانی از گودبرداری و فونداسیون تا نازک‌کاری و نما را پوشش می‌دهد. طبق قانون کارفرمایان موظفند از بین چند بیمه‌ی مربوط به ساختمان، یکی را برای پروژه‌شان انتخاب کنند. بیمه ساختمان محبوب‌ترین و مهم‌ترین بیمه در حوزه‌ی ساخت و ساز خانه و انتخاب بسیاری از سازندگان مسکن است.

قوانین و مفاد بیمه ساختمان چه مواردی هستند؟

بیمه یک قرارداد بین شرکت بیمه و بیمه‌گذار است که تعهداتی برای دو طرف ایجاد می‌کند. آشنایی با قوانین بیمه ساختمان به سازندگان ساختمان کمک می‌کند تا بدانند در قبال چه ریسک‌ها و خطراتی بیمه می‌شوند.

-بیمه مسئولیت ساختمان برای یک پروژه بسته می‌شود، یعنی شرکت بیمه متعهد می‌شود مسئولیت برخی خسارت‌ها و خطرات یک پروژه که در قرار ذکر می‌شود را به عهده گیرد.

-این بیمه تمام خسارت‌های منجر به جراحت، نقص عضو و دیه را برای کارگران هر پروژه پرداخت می‌کند.

- هرگونه خسارت‌ به ماشین آلات و ابزار و وسایل ساختمانی با این بیمه قابل جبران است.

- تمام ساختمان‎‌های مربوط به محل کار کارگران مثل محل استراحت و غذاخوری آن‌ها نیز مشمول این بیمه می‌شوند. البته به شرطی که خسارت در حین کار به این محل وارد شود.

 


-همان‌طور که گفته شد قرارداد این بیمه به صورت پروژه‌ای منعقد می‌شود و معمولا درصورت قرارداد به صورت اختصاصی نامی از کارگران یا ماشین آلات برده نمی‌شود. بلکه به صورت کلی تمام کارگران را پوشش می‌دهد که به اصطلاح بی‌نام گفته می‌شود.

-معیار اصلی برای مشخص شدن هزینه و محدوده‌ای که بیمه به آن تعلق می‌گیرد، متراژ محل ساخت است. محدوده‌ی کارگاه ساخت خانه و آپارتمان که مجوز ساخت به آن تعلق گرفته است، در قرارداد بیمه ذکر می‌شود.

-نکته‌ی مهم در بیمه ساختمان این است که تمام خسارت‌ها و هزینه‌ها فقط هنگام کار ساختمانی یا جابجایی مصالح و کارگران محاسبه می‌شود، در غیر این‌صورت خسارتی پرداخت نمی‌شود. به طور مثال برای خراب شدن ماشین‌ آلات ساختمانی غیر از ساعات کاری مربوط به پروژه، هزینه‌ای در نظر گرفته نمی‌شود.

بیمه ساختمان کدام موارد را پوشش نمی‌دهد؟

-اگر در اثر شورش، انقلاب، جنگ یا تظاهرات، خسارتی به خانه وارد شود، بیمه مسئولیت ساختمان تعهدی در مقابل آن ندارد. برای جبران این خسارت بیمه‌های دیگری تعریف شده‌است.

-خسارت‌های ناشی از سیل، زلزله، رانش زمین و موارد مشابه که از اختیار بیمه‌گذار خارج است، توسط این بیمه پرداخت نمی‌شوند.

-چنانچه در اثر عدم رعایت قوانین دولتی و نظام خسارتی وارد شود، بیمه هزینه‌ی آن را تقبل نمی‌کند.

هزینه‌ی بیمه ساختمان چقدر است؟

 


شرکت‌های مختلف، بیمه مسئولیت ساختمان را با شرایط متفاوت ارائه می‌کنند. برای انتخاب شرکت بیمه، حتما قرارداد و تعهدات را به طور دقیق و کامل بخوانید. این قرارداد معمولا 5 کارگر را مورد پوشش قرار می‌دهد و برای هر کارگر اضافه باید هزینه جداگانه پرداخت کنید. برای ماشین آلات نیز محدوده‌ای وجود دارد و برای هر ابزار اضافه هزینه‌ی جدا محاسبه می‌شود. با بررسی مجموع هزینه‌ها و موارد بیمه نامه، شرکت بیمه‌ی مناسب را انتخاب کنید.

بیمه مثل یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است که ریسک و آسیب حوادث غیرقابل پیش بینی را کاهش می‌دهد. هر سازنده ساختمان و آپارتمان با پرداخت حق بیمه‌ ساختمان خیال آسوده از بابت خطرات احتمالی خواهد داشت.


از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم