اخبار شابش

زندگی شاد با ایده‌های کم‌خرج برای دکوراسیون منزل

زندگی شاد با ایده‌های کم‌خرج برای دکوراسیون منزل
داشتن یک خانه شیک و مدرن آرزوی هرکسی است. خانه‌ای زیبا با بهترین دکوراسیون داخلی، شادی و شوق به زندگی را در افراد بیشتر می‌کند. اما این زیبایی الزاما با صرف هزینۀ زیاد به دست نمی‌آید. گاهی فقط کافی است کمی خلاقیت و ابتکار به خرج بدهید. اگر به تازگی موفق به خرید یا رهن و اجاره یک واحد آپارتمان شده‌اید ولی از نمای داخلی آن چندان راضی نیستید می‌توانید خودتان دست به کار شوید و مطابق با سلیقه و شخصیتتان محیط خانه‌ را با یک دکوراسیون کم‌خرج تزیین کنید. این کار علاوه‌ بر این‌که رؤیای شما را برای داشتن یک منزل زیبا به حقیقت می‌رساند، حس اعتماد به نفس و مفید بودن را هم در شما زنده می‌کند. چیزهای به ظاهر دور ریختنی یا کهنه با کمی تغییر کاربری می‌توانند تبدیل به جذاب‌ترین لوازم منزل شما شوند به طوری که هم جنبۀ زیباسازی داشته باشند و هم به مصارف دیگر برسند.

مزیّت‌های استفاده از لوازم دورریختنی

 

این روزها توجه به بازیافت وسایل و استفادۀ دوباره از دورریختنی‌ها در دنیای مدرن بسیار اهمیت پیدا کرده است. این کار به حفظ محیط زیست کمک بزرگی می‌کند. طبیعت، خانه اول همۀ ماست و هر کس باید به سهم خود در نگهداری از آن کوشا باشد. جدا از این نکته، گرانی زندگی در شهرهای بزرگ لزوم توجه به هزینه‌ها را بیشتر می‌کند. استفادۀ دوباره از لوازم ساده و به ظاهر دور ریختنی در دکوراسیون داخلی منزل باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های ما می‌شود. هر چقدر خلاقیت و ذوق بیشتری داشته باشید می‌توانید از کمترین چیزها زیباترین‌ها را بسازید. واحدهای آپارتمانی معمولا کوچک هستند و جای کمی برای وسایل ما دارند. با ابتکار عمل در استفاده از فضا و بهره بردن از لوازم ساده و کم‌هزینه به بهترین شیوه، فضای خانه دلبازتر و مرتب نشان داده می‌شود.  

چگونه ایدۀ خلاقانه داشته باشیم

 

کافی است کمی متفاوت‌تر به اشیاء دور و برتان نگاه کنید، جوری که بتوانید از هر وسیله یک استفاده جدید داشته باشید. وسایل قدیمی خود را از داستان قبلی زندگی‌شان بیرون بیاورید و یک قصّه جدید برایشان بسازید. مثلا یک چکمۀ کهنه که بارها در زمستان پاهای شما را از سرما حفظ کرده است خیلی حیف است که  به راحتی دور ریخته شود. خوب است با رنگ‌آمیزی و به کار بردن چیزهایی مثل منجوق و اکلیل رویش را تزیین کنید، سپس درونش خاک بریزید و یک گیاه زیبا در آن بکارید. این گلدان قشنگِ چکمه‌ای جذابیت زیادی به اتاق خوابتان می‌دهد.

آشنایی با چند ایدۀ خلاقانه 

در این مطلب شما را با چند ایدۀ خلاقانه آشنا می‌کنیم. این ایده‌ها تنها نمونه‌هایی از هزاران ایده‌ای است که خودتان می‌توانید داشته باشید. با این ایده‌ها می‌خواهیم به شما نشان دهیم که به کار بردن خلاقیت برای ایجاد یک دکوراسیون ساده و کم‌ هزینه اصلا کار سختی نیست، فقط باید تخیلتان را بال و پر بدهید و شروع به کار کنید. 

استفاده از چوب 

 

اگر تکه‌چوب‌های کهنه در بین وسایلتان پیدا می‌شود که گوشه‌ای از لوازم چوبی قدیمی هستند می‌توانید از آن‌ها بهترین استفاده‌ها را داشته باشید. مثلا با درست کردن یک چهارچوب کوچک چوبی و رنگ آمیزی و تزیین آن با چیزهایی مثل سنگ یا صدف‌های کوچک ساحلی یک قاب عکس زیبا یا قاب آینه بسازید. همچنین با رنگ‌آمیزی شاخه‌های خشک درختان، نصب پرندگان تزیینی روی آن‌ها و چسباندنشان روی دیوار پذیرایی فضایی دلچسب ایجاد کنید. استفاده از چوب به همین‌ها محدود نمی‌شود. چوب حس و حال سنتی خوبی به خانه می‌بخشد که برای بیشتر افراد آرامش‌بخش است پس هیچ‌وقت وسایل چوبی کهنۀ خود را دور نریزید زیرا همیشه می‌توانید به شکلی جدید از آن‌ها استفاده کنید.    

دکور حمام یا سرویس بهداشتی

 

در کنار توجه به رنگ آینه داخل حمام یا سرویس که بهتر است همیشه روشن باشد می‌توانید از دانه‌های ژلاتینی و شن و ماسه و صدف در تزیین این فضاهای خصوصی بهره ببرید. مثلا یک سبد شیشه‌ای پر از شن داشته باشید و رویش را با دانه های ژلاتینی یا صدف کار کنید. مقداری از صدف‌ها و سنگ‌های رنگی را کنار رو‌شویی بگذارید و فضایی زیبا ایجاد کنید. همچنین اگر با تکه‌های چوب جای شمعی‌های کوچک بسازید و در این فضاها چند تایی از آنها را قرار دهید حال و هوای خاصی به محیط می‌بخشد. 

ساعت دومینویی بسازید

 

مهره‌های بازی دومینوی‌تان را که چند تایی از آن‌ها گم شده دور نریزید. با چسباندن آن ها به شکل اعداد ساعت بر روی یک سطح چوبی یا هر جای دیگر به همراه یک موتور ساعت و دو تا عقربۀ ساعت کهنه می‌توانید یک ساعت خاص بسازید که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.  

شیشه خوراکی یا نوشیدنی

 

تا جای ممکن شیشه‌های مربا، عسل، آب‌لیمو، دلستر و ... را دور نریزید. می‌توانید دورشان را نخ‌های کنفی ببندید و وسایل کوچکی را که نمی‌دانید کجا نگه‌دارید درونشان بگذارید. یا حتّی به عنوان وسیلۀ تزیینی گوشه ویترین یا کتابخانه‌تان بگذارید. با تغییر در قوطی‌های شیشه‌ای و رنگ‌آمیزی‌شان به عنوان جای آب‌نبات‌های رنگی هم می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید یا سنگ‌های رنگارنگی درونشان بریزید و از نشاطی که به دکور شما می‌بخشند لذت ببرید. همچنین با رنگ‌آمیزی بطری‌های شیشه‌ای با کمک رنگ‌های اکلیریک می‌توانید طراحی ابتکاری جالبی انجام بدهید و از این بطری‌ها به عنوان گلدان هم استفاده کنید. با استفاده از همین چیزهای ساده شما یک دکوراسیون کم خرج و زیبا خواهید داشت.    

از لگو بازی تا ساخت وسیله

 

می‌توانید با تعداد زیادی لگو سطح یک میز کوچک قدیمی را بپوشانید و برای اطرافش از نخ کنفی، رنگ یا هر چیز دیگری استفاده کنید و یک میز متفاوت لگویی داشته باشید. همچنین از لگو برای ساختن جای قاشق و چنگال و یا جای قرار گرفتن خودکار و وسایل تحریرتان استفاده کنید. ساختن وسیله با لگو خیلی خاص است و با توجه به سبک دکوراسیون داخلی‌تان می‌توانید در آپارتمان خود از آن استفاده کنید.

استفاده از ظروف قدیمی

 

از لیوان‌های شراب‌خوری و بشقاب‌های چینی قدیمی‌تان به شکلی جدید استفاده کنید. می‌توانید یک بشقاب چینی را روی یک بستنی‌خوری یا لیوان پایه دار بچسبانید. سپس آن‌ها را با رنگ اکلیلی یا اسپری رنگ یکدست کنید. حالا شما یک ظرف مخصوص پای سیب دارید که می‌توانید برای پذیرایی یا به عنوان دکور از آن استفاده کنید. همچنین با چسباندن بشقابهای چینی به دیوار و به کار بردن کمی سلیقه و طراحی درست سبک خاصی از دکوراسیون داخلی ایجاد می‌کنید.

استفاده از سی‌دی‌های شکسته

 

چسباندن تکّه‌های سی‌دی شکسته دور یک قاب یا به بدنۀ یک قوطی و یا ایجاد طرح‌های جذاب با آن‌ها روی دیوار، ایدۀ جالب توجه دیگری است که می‌توانید از آن استفاده کنید. انعکاس نور در این تکّه‌ها زیبایی به‌خصوصی ایجاد می‌کند. 

سخن آخر

پس از ساکن شدن در آپارتمان جدیدتان، نوبت به طراحی دکوراسیون داخلی می‌رسد. به کار بردن ایده‌های کم‌خرج برای دکوراسیون منزل هم هزینۀ شما را کم می‌کند و هم ویژگی خاص و مدرنی به منزل شما می‌دهد. با کمی متفاوت دیدن وسیله‌های قدیمی و استفاده از چیزهای کوچک می‌توانید زیباترین دکورها را با دست‌های خود بسازید. این کار احساس خوشنودی در شما ایجاد می‌کند و اعتماد به نفس‌تان را هم افزایش می‌دهد بعد از خواندن این مقاله و ایده گرفتن از مثال‌هایی که برایتان گفتیم وقت آن رسیده که شروع به کار کنید.

از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم