اخبار شابش

نحوه محاسبۀ مبلغ رهن و اجاره املاک چگونه است؟

نحوه محاسبۀ مبلغ رهن و اجاره املاک چگونه است؟
این روزها خرید و فروش ملک در شهرهای بزرگ کار آسانی نیست. ممکن است توان خرید خانه را نداشته باشید. یا امکان دارد ترجیح بدهید به جای این‌که خانه‌ای را در محلّه‌ای نه چندان خوب بخرید، در ناحیه‌ای بهتر به صورت رهن یا اجاره ساکن شوید. در آغاز احتمالا از دفاتر معاملات املاک و مسکن پرس و جو می‌کنید. ولی پس از مراجعه به این بنگاه‌ها با قیمت‌های متفاوتی برای رهن و اجاره خانه رو به رو می‌شوید. این قیمت‌ها ممکن است شما را دچار سر درگمی کند و درست ندانید که قیمت منصفانه کدام است؟ اگر می‌خواهید بدانید چه کسی دارد قیمت منصفانه را می‌گوید با توجه به در نظر گرفتن شرایطی مانند سطح محلّه، نوساز یا قدیمی بودن خانه و امکانات رفاهی آن می‌توانید از فرمول خاصی برای محاسبه تقریبی قیمت‌ها استفاده کنید. ما در این مقاله درباره فرمول محاسبه رهن و اجاره توضیح می‌دهیم. فرمولی که به شما کمک می‌کند افرادی را که قیمت‎های نجومی و بی حساب و کتاب به شما می‌گویند شناسایی کنید و دیگر فریب‌شان را نخورید.

رهن بدون اجاره

 

برای شروع باید ابتدا قیمت خانۀ مورد نظرتان را با توجه به متراژ، طول عمر، امکانات رفاهی و محلّه‌ای که در آن قرار دارد محاسبه کنید. مسلما هر چه خانه بزرگتر و مدرن‌تر باشد و به سراغ نواحی با ارزش‌تری بروید باید هزینۀ بیشتری هم در نظر بگیرید. مثلا اگر یک خانۀ صد متری، متری 5 میلیون تومان باشد قیمت کل خانه 500 میلیون تومان می‌شود. توجه داشته باشید که اعدادی که در این مقاله می‌گوییم فقط برای مثال است و شما باید با توجه به قیمت‌های واقعی محاسبه کنید. حالا رهن این خانۀ 500 میلیونی چقدر است؟ رهن کامل یک خانه معمولا یک چهارم تا یک ششم قیمت کل خانه است. اگر خانه خیلی نوساخت و مدرن باشد رهن آن از یک چهارم محاسبه می‌شود و اگر قدیمی و کهنه باشد یک پنجم یا حتی یک ششم قیمت اصلی خانه است. پس رهن کامل خانه 500 میلیونیِ فرضی شما چیزی بین 125 میلیون تا 83 میلیون می‌شود.  

اجاره بدون رهن

اگر شما یا صاحب خانه تمایلی به رهن نداشته باشید و بخواهید فقط خانه را اجاره کنید ماهانه چه قیمتی باید بپردازید؟ برای محاسبۀ میزان اجاره بها ابتدا مبلغ رهن کامل را باید محاسبه کنید. سپس به تبدیل رهن و اجاره بپردازید. در مثالی که آوردیم رهن کامل خانه 125 میلیون تومان شد. حالا اگر به ازای هر 1 میلیون تومان رهن 30 هزار تومان در نظر بگیریم اجارۀ خانه چقدر می‌شود؟ باید 125 را ضرب در 30هزار بکنید تا مبلغ اجاره به دست بیاید. چیزی حدود سه میلیون تومان قیمت اجاره خانه بدون هر گونه پیش پرداخت یا رهنی می‌شود. پرداخت ماهانه سه میلیون تومان برای اجارۀ یک خانۀ 500 میلیون تومانی ممکن است برایتان دشوار باشد؛ اما راه‌های بهتری هم برای اجارۀ خانه وجود دارد. 

هم رهن و هم اجاره

 

در صورتی که شما یا صاحب خانه ترجیح می‌دهید با پرداخت هزینه به صورت ترکیبی از رهن و اجاره به توافق برسید چگونه باید قیمت را برای یک معاملۀ عادلانه محاسبه کنید؟ در چنین مواقعی هم ابتدا باید قیمت رهن کامل و چگونگی تبدیل رهن و اجاره را بدانید. در مثالی که زدیم قیمت رهن کامل 125 میلیون تومان بود. اگر از این 125 میلیون، مبلغ 10 میلیون به عنوان رهن بپردازید. 25 میلیون باقی می‌ماند که باید با توجه به آن اجاره بهای خود را تخمین بزنید.  در صورتی که برای هر میلیون 30هزار تومان در نظر بگیرید ضرب 25 در 30 هزار 750 هزار تومان می‌شود. پس شما برای اینکه این خانۀ 500 میلیونی را به مدت یک سال رهن و اجاره کنید. باید 10 میلیون رهن بپردازید و ماهانه 750 هزار تومان هم به عنوان اجاره پرداخت کنید. با این محاسبات دیگر اگر مبالغی خیلی بیشتر از این به شما گفته شد با خیالی آسوده قبول نمی‌کنید.  ولی سر تفاوت قیمت‌های ناچیز می‌توانید با کمی چانه‌زنی با صاحب ملک کنار بیایید. اگر صاحب ملک برای مثال از 800 هزار تومان کوتاه نیامد با توجه به ارزش محلّه‌ای که می‌خواهید در آن ساکن شوید و یا امکانات خانه می‌توانید این مبلغ را بپذیرید.

سخن آخر

رهن و اجاره املاک از جمله کارهای بااهمیت برای افرادی است که هنوز موفق به خرید خانه نشده‌اند یا ترجیح می‌دهند به جای خرید خانه در محله‌ای سطح پایین و سکونت در آن، منزلی را در یک محلّۀ سطح بالاتر رهن یا اجاره کنند. برای این‌که بتوانید قیمت درست رهن و اجاره خانه را تشخیص بدهید با در نظر گرفتن مواردی مثل سن بنا، ناحیه مورد نظر و امکانات رفاهی خانه می‌توانید از فرمول محاسبه رهن و اجاره که گفته شد استفاده کنید. با قرار دادن اعداد درست به جای اعدادی که در این مقاله مثال زده شد می‌توانید به طور تقریبی قیمت‌ها را محاسبه کنید و دیگر فریب افراد سودجو را نخورید.     

از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم