اخبار شابش

اردیبهشت 98 در بازار مسکن چه گذشت؟

اردیبهشت 98 در بازار مسکن چه گذشت؟
نوسانات بازار مسکن ارتباط مستقیم با نوسانات اقتصاد عمومی کشور و وضع درآمد مردم دارد. در سال‌‌های 92 تا 97 بازار مسکن دچار رکود شده‌ بود و ثبات قیمت در اکثر مناطق کشور حاکم بود؛ اما از ابتدای سال 97 با افزایش قیمت دلار و به دنبال آن افزایش قیمت تمام کالاهای اساسی در کشور، قیمت مسکن هم شیب صعودی را تجربه کرد. این افزایش مسکن تا تابستان 97 ادامه پیدا کرد و بعد از آن عملا مردم توان پرداخت هزینه‌ی بیش‌تر برای اجاره و خرید را نداشتند. به این ترتیب دوباره یک ثبات نسبی بر بازار مسکن حاکم شد. البته این ثبات در قیمت بالا اتفاق افتاد و کاهشی در قیمت‌ها وجود نداشت.حالا قطار مسکن در سال 98 به ایستگاه دوم رسیده‌است. در اردیبهشت امسال هم مثل شش ماه گذشته حجم معاملات مسکن کاهش قابل توجهی داشته است. بررسی آمارها نشان می‌دهد میزان معاملات در اردیبهشت 98 نصف معاملات اردیبهشت 97 بوده‌است.

رکورد بازار در اردیبهشت 98 چه بوده است؟

 

دلایل مختلفی بر کاهش معاملات مسکن اثرگذار هستند. مهم‌ترین عامل آن کاهش توان مالی عموم مردم است. خانواده‌ای که تا دو سال پیش هرماه 500 هزار تومان برای اجاره پرداخت می‌کرده‌ است، حالا باید بیش از 1 میلیون تومان برای همان خانه پرداخت کند. البته بدون آن‌که تغییری در میزان حقوق دریافتی‌‌شان وجود داشته باشد. پس احتمالا قید زندگی در تهران را می‌زنند و به اطراف شهر مهاجرت می‌کنند. 

مسئله‌ی مهم دیگری که بر معاملات املاک و قیمت مسکن تاثیرگذار است، نوسانات قیمت ارز و دلار است. اقتصاد ما وابستگی شدید به تغییرات قیمت ارز دارد و با هر نوسان بازار دلار، تمام زندگی مردم تحت تاثیر قرار می‌گیرد. سیاست‌های خارجی و اخبار تحریم‌ها هم بر نوسانات قیمت ارز و در نتیجه تغییر قیمت مسکن دامن می‌زند. 

به دلیل افزایش قیمت دلار در سال 97  و گرانی مصالح ساختمانی، بازار ساخت و ساز رونقی نداشت. به دلیل کاهش ساخت مسکن، عرضه‌ی خانه‌های جدید متوقف شد. به همین دلیل بسیاری از مردم از خرید خانه منصرف شدند و این رکود تا اردیبهشت 98 ادامه پیدا کرد.

عامل مهم دیگر رکود مسکن در این ماه، زمزمه‌های طرح جدید مسکن از طرف دولت بود. خبرهایی به گوش می‌رسید که دولت برنامه‌هایی برای کاهش قیمت مسکن دارد. همچنین وعده‌های افزایش وام مسکن هم به طور جدی داده می‌شد. مجموعه‌ی این خبرها باعث شد بسیاری از خریداران احتمالی دست نگه دارند تا از خدمات و مزایای دولت استفاده کنند. البته این وعده محقق شد و دولت خبر داد که در پی راهکاری برای افزایش وام مسکن است.

اردیبهشت و خرداد فصل امتحانات نهایی و پایان سال دانش‌‌آموزان و دانشجویان است. بسیاری از خانواده‌ها این ماه را برای اسباب کشی و جا به جایی مناسب نمی‌دانند. آن‌ها ترجیح می‌دهند برای حفظ تمرکز و آرامش فرزندانشان در این ماه برای اجاره منزل جدید اقدام نکنند. امسال به دلیل همزمانی ماه رمضان با امتحانات این موضوع اهمیت بیش‌تری پیدا کرده‌است و بسیاری از خانواده‌ها خرید یا اجاره را به بعد از ماه رمضان موکول کرده‌اند.

 

مجموعه‌ی این عوامل باعث عدم تغییرات محسوس مسکن در اردیبهشت نسبت به فروردین 98 شده است و بازار مسکن روزهای نسبتا آرامی را تجربه کرد. آیا این ثبات نسبی ادامه پیدا خواهد کرد؟

پس از اردیبهشت چه اتفاقی خواهد افتاد؟

برخی کارشناسان ثبات اردیبهشت را آرامش پیش از طوفان می‌دانند. آن‌ها معتقدند با شروع تابستان و افزایش تقاضای جا به جایی، قیمت‌ها دوباره افزایش پیدا خواهند کرد. به هرحال بازار مسکن، محل عرضه و تقاضا است؛ هرچه‌قدر تقاضا بیش‌تر باشد، قیمت‌ها رشد بیش‌تری خواهند داشت. 

برخی دیگر این افزایش قیمت را بی‌فایده می‌دانند و پیش‌بینی می‌کنند رکود تورمی اتفاق بیفتد. این گروه معتقدند مردم در حال حاضر توانایی خرید مسکن را ندارند و با افزایش قیمت هم قطعا نمی‌توانند برای خرید اقدام کنند. پس افزایش قیمت فقط یک جو روانی منفی در جامعه ایجاد می‌کند، چون به هرحال کسی قدرت خرید ملک را ندارد. 

 

بازار مسکن همواره بازار پر نوسانی بوده‌است که به سختی می‌توان تغییرات آینده‌ی آن را پیش‌بینی کرد. با جمع بندی تحلیل‌های مختلف نمی‌توان برای بازار مسکن در ماه‌های آینده نظر قطعی داد، اما نظر بیش‌تر کارشناسان معاملات املاک بر افزایش قیمت مسکن مشترک است. حال باید دید تصمیمات دولت و برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی چه تاثیری بر این پیش‌بینی‌ها دارد.

از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم