اخبار شابش

پرداخت عوارض شهرداری، سخت اما شیرین و تاثیرگذار

پرداخت عوارض شهرداری، سخت اما شیرین و تاثیرگذار
فرض کنید مدتی است به‌طور مستقل در یک ساختمان یا آپارتمان زندگی می‌کنید. هنوز به پرداخت صورت‌حساب گاز و برق و... عادت نکرده‌اید که با قبض کاملا ناشناخته و جدیدی در صندوق پستی‌تان مواجه می‌شوید و بعد با کمی دقت متوجه می‌شوید این صورت‌حساب از طرف شهرداری برای‌تان ارسال شده است. به‌سرعت سوالات گوناگونی از ذهن‌تان می‌گذرد: چرا؟ چطور؟ اصلا چه دلیلی دارد؟ و... اما بهتر است بدانید یک شهر است و هزار و یک خرج و هزینه. چه ارگانی قرار است برای شهر هزینه کند؟ مسلما شهرداری. چشم امید شهرداری‌ها به کجاست؟ مسلما به شهروندان. البته همه چیز به این سادگی نیست و جزئیات زیادی دارد. اگر می‌خواهید در مورد عوارض شهرداری، انواع آن و نحوه محاسبه عوارض اطلاعات مفیدی به دست بیاورید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

عوارض شهرداری؛ چند قبض به یک نفر؟

شهرداری خدمات زیادی در اختیار ما می‌گذارد و در مقابل انتظار دارد بخشی از هزینه‌ها را خودمان بپردازیم. از هزینه‌های جمع‌آوری زباله و تمیز کردن کوچه و خیابان‌ها گرفته تا ساخت پارک، بزرگراه و... به عهده شهرداری‌ها است. در اصل عوارض شهرداری به 4 دسته تقسیم می‌شوند:

_ عوارض نوسازی و عمران

_ بهای خدمات پسماند مسکونی

_ بهای خدمات پسماند غیرمسکونی

_ عوارض کسب و پیشه

از این 4 دسته عوارض، دو مورد مربوط به ساختمان‌های مسکونی است که موضوع بحث این مقاله است. 

نحوه محاسبه عوارض

محاسبه عوارض شهرداری راه و رسم خاصی دارد. وزارت کشور، فرمول محاسبه عوارض را طراحی می‌کند و سپس به شورای شهر می‌فرستد تا توسط اعضای شورا تایید شود. برای تعیین مبلغ عوارض نوسازی به ارزش ملک توجه می‌کنند. ارزش ملک شامل ارزش ساختمان، ارزش زمین و ارزش تسهیلات می‌شود.

نحوه محاسبه عوارض پسماند نیز به این‌صورت است که، منطقه سکونت و قیمت ساختمان‌های منطقه را مدنظر قرار می‌دهند و هرچه قیمت ملک در منطقه‌ای بالاتر رود، متناسب با آن مبلغ قبض‌ها نیز بیشتر می‌شود.

چه کسی عوارض را می‌پردازد؛ مالک یا مستاجر

مالک و مستاجر، هر دو باید برای پرداخت عوارض ساختمان کمر همت ببندند. پرداخت عوارض پسماند طبق قانون وظیفه کسی است که در ساختمان زندگی می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید خانه‌ای اجاره کنید باید هر سال مبلغی را به‌عنوان هزینه پسماند کنار بگذارید. هرکه بامش بیش، برفش بیشتر؛ هرچه منطقه مرفه‌تر، مبلغ عوارض بیشتر است.

البته مالکان اجاره بگیر و خوشحال هم باید بدانند که در پرداخت عوارض ساختمان سهمی دارند. عوارض نوسازی و عمران باید توسط مالک پرداخت شود و مستاجر وظیفه‌ای در برابر پرداختش ندارد؛ مگر بین مالک و مستاجر قرار گذاشته شود که مستاجر عوارض نوسازی را هر ساله به‌جای بخشی از اجاره‌ بپردازد.

عوارض شهرداری را چطور بپردازیم؟

شهرداری‌ها هر سال برای تمامی ساختمان‌ها، قبض پرداخت عوارض صادر می‌کنند و شهروندان تا پایان سال فرصت دارند تا صورت‌حساب‌شان را پرداخت کنند. اگر قبض‌های صادر شده را تا مهلت تعیین شده پرداخت کنید، برای صورت‌حساب سال بعد ده درصد تخفیف خوش‌حسابی دریافت خواهید کرد. 

ممکن است بعضی‌ها نتوانند عوارض شهرداری را یک‌جا پرداخت کنند. شهرداری‌ها برای قسط‌‌بندی کردن عوارض نیز اقداماتی انجام داده‌اند. با مراجعه به سایت tax.tehran.ir می‌توانید قبض‌ها را در 5 نوبت قسط‌بندی کنید و بپردازید. اگر پایان سال قبضی به دست‌تان نرسید نیز می‌توانید به همین سایت مراجعه کنید و با وارد کردن مشخصات ساختمان مثل شماره شناسایی و... صورت‌حساب‌تان را دریافت کنید.

برای پرداخت یک‌جا یا اقساط، هم می‌توانید به‌صورت اینترنتی اقدام کنید و هم به دفترهای خدمات الکترونیک بروید و به‌صورت حضوری، صورت‌حساب‌تان را بپردازید.

 جمع‌بندی

بعضی از شهروندان علاقه‌ای به پرداخت عوارض ساختمان ندارند و تصور می‌کنند، قرار است مبلغی اضافه و بیهوده بپردازند، در صورتی‌که شهروندان با پرداخت عوارض شهرداری ، درواقع برای خودشان و فرزندان‌شان هزینه می‌کنند. 90 درصد مبلغی که شهروندان به عنوان عوارض نوسازی می‌پردازند برای عمران شهری، ساخت بزرگراه‌ها، پل‌ها، پارک‌ها و... هزینه می‌شود. عوارض پسماند نیز صرف تمیزی شهر، جمع‌آوری زباله‌ها و... می‌شود.  درواقع با پرداخت هزینه‌های پسماند به حفظ محیط زیست و تمیز نگه‌داشتنش کمک می‌کنیم. در این مطلب در مورد نحوه محاسبه عوارض شهرداری و انواع آن نوشتیم و توضیح دادیم چه راه‌هایی برای پرداخت راحت‌تر و حتی قسطی این صورت‌حساب‌ها وجود دارد. در صورتی‌که هر ساله و به‌طور مرتب عوارض شهری را بپردازید، هم به توسعه و پیشرفت شهر و هم تمیز نگه داشتن آن کمک کرده‌اید، به‌علاوه ذره ذره سرمایه‌ برای آینده روی هم گذاشته‌اید که لذت و سودش هم امروز و هم فردا شامل حال خودتان و خانواده‌تان خواهد شد.

 

از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم