اخبار شابش

معجزه نورپردازی در دکوراسیون داخلی محل زندگی‌تان

معجزه نورپردازی در دکوراسیون داخلی محل زندگی‌تان
امروزه هنر در گوشه‌گوشه زندگی ما رخنه کرده است. رنگ‌ها، نور، چیدمان، تناسب، هماهنگی و... این روزها دیگر کلمه‌های غریبی نیستند. شاید مدتی قبل زمانی که یک ساختمان ساخته می‌شد، دیگر چندان اهمیت نداشت که اسباب و اثاثیه چه شکوه و رنگی داشته باشند و چطور چیده شوند؟ طراحی داخلی آپارتمان و خانه، بیشتر تشریفاتی و اضافه به نظر می‌آمد ولی این روزها دکوراسیون داخلی منزل و اجزای مختلفش اهمیت زیادی دارند. توجه به دکوراسیون و عناصرش مثل نور، رنگ، شکل سقف‌ها و... یک خانه را به محل بهتر و مناسب‌تری برای زندگی تبدیل می‌کند. به‌ویژه نورپردازی خانه که امروزه جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. نورپردازی و اهمیت و تاثیری که می‌تواند در آرامش و زیبایی فضای خانه بگذارد، مورد بحث این مقاله است پس اگر می‌خواهید در مورد تاثیر نورپردازی خانه بیشتر بدانید در ادامه این متن با ما همراه شوید.

نور و منابع تامین کننده‌اش

نور خانه‌ها را دو منبع اصلی تامین می‌کند. یکی نور طبیعی و دیگری نور مصنوعی. نور طبیعی که همان نور خورشید است و هنگام ساخت یک خانه باید طوری برنامه‌ریزی کرد و برای ساختمان نقشه کشید که نهایت استفاده از نور طبیعی لحاظ شود. مثلا اگر به اتاق‌های گرم و پرنور علاقه‌مند هستید، سعی کنید اتاق‌ها را در قسمت جنوبی منزل بسازید. اتاق‌های شمالی سردتر و کم‌نورترند و برای استفاده‌های خاص مناسبند.

نور مصنوعی، بحثی جداگانه است و انعطاف بیشتری دارد. با کم و زیاد کردن نورمصنوعی و به‌کار بردن انواع مختلفش، می‌توان تغییرات زیادی در طراحی داخلی آپارتمان یا خانه ایجاد کرد.

معجزه لامپ‌ها و آباژورها

نورپردازی خانه با استفاده از نور مصنوعی دنیای متفاوتی دارد. روشنایی حاصل از نور مصنوعی به سه دسته تقسیم می‌شود:

_ روشنایی عمومی یا کلی: به روشنایی‌ که به وسیله یک لامپ، لوستر و ... در یک محیط به‌وجود می‌آید، روشنایی کلی می‌گویند. روشنایی عمومی روی شیء یا قسمت خاصی تمرکز نمی‌کند و همه را به یک چشم می‌بیند.

_ نورپردازی متمرکز یا وظیفه‌ای: این نورپردازی نگاه ویژه‌ای به کارهای مختلف دارد. مثلا نورپردازی‌ای که میز مطالعه را روشن می‌کند یا نوری که به سطح کابینت می‌تابد و... . این نورپردازی در خدمت کارهای زیادی مثل مطالعه، آشپزی، آرایش کردن و... است.

_ نورپردازی محدود یا تاکیدی: این نوع از نورپردازی قرار است روی اشیای خاصی تمرکز کند و جلوه بیشتری به آن‌ها ببخشد. مثلا نوری که به یک تابلوی نقاشی از بالا می‌تابد یا نوری که یک کتابخانه را روشن می‌کند در دسته نورپردازی محدود قرار می‌گیرد.

درواقع انواع نورپردازی‌ها دست به دست هم می‌دهند و معجزه‌شان را بر سر و روی خانه‌تان می‌پاشند. به قسمت‌های مختلف خانه از اتاق نشیمن گرفته تا سرویس بهداشتی، جلوه و هویت خاصی می‌دهند و در واقع می‌توان گفت نورپردازی‌ها به دکوراسیون داخلی منزل معنای ویژ‌ه‌ای می‌بخشند.

استفاده از نور در اتاق نشیمن 

روزبه‌روز خانه‌ها و آپارتمان‌ها در حال کوچک‌تر شدن هستند، بنابراین امروزه طراحی داخلی آپارتمان اهمیت زیادی پیدا کرده است، زیرا با یک طراحی اصولی و درست، محیط‌های کوچک می‌توانند به فضاهای کاربردی تبدیل شوند. نورپردازی خانه نیز یکی از شگردهایی است که طراحان داخلی برای بهینه‌سازی فضای منزل به‌کار می‌برند. طراحان دکوراسیون  برای اتاق نشیمن نهایت استفاده را از نور طبیعی می‌برند. از طرفی با استفاده از انواع نورپردازی مصنوعی، فضایی زیبا و کاربردی طراحی می‌کنند مثلا از هالوژن‌ها، لامپ‌هایی با شکل‌های هندسی گوناگون، نورپردازی پشت تلویزیون، بالای قاب‌ها و... برای زیباتر شدن و بزرگ‌تر یا کوچک‌تر نشان دادن محیط استفاده می‌کنند.

نورها در خدمت خواب راحت

اتاق‌خواب محل استراحت و آرامش است بنابراین طراحان دکوراسیون برای اتاق‌خواب‌ها از لامپ‌های قابل تنظیم روشنایی استفاده می‌کنند. از طرفی در کنار تخت‌ها از اباژور یا لامپ‌های دیواری برای نورپردازی متمرکز بهره می‌برند تا اگر کسی هنگام استراحت، می‌خواهد مطالعه کند، مزاحم هم‌اتاقی‌اش نشود. در طراحی داخلی اتاق خواب‌ها به استفاده از نور طبیعی در حد متعادل نیز توجه می‌شود به شکلی که در طول روز، فضای اتاق نه خیلی روشن و نه خیلی تاریک باشد.

برای آشپزی و شست‌وشو، نور به اندازه کافی وجود دارد

محیط اشپزخانه مکانی برای فعالیت‌های متنوع است؛ از آشپزی و ظرف شستن گرفته تا غذا خوردن و... بنابراین طراحان در هنگام نورپردازی خانه، باید به شکل ویژه‌ای روی محیط آشپزخانه کار کنند. طراحان برای روشن‌تر شدن فضای روی کابینت‌ها از لامپ‌های رشته‌ای بهره می‌برند. روی کانتر یا جزیره را با لوسترهای خاصی نورپردازی می‌کنند و به روشنایی بالای سینک و گاز هم توجه ویژه‌ای نشان می‌دهند. اگر آشپزخانه‌ای کوچک‌تر از حد معمول باشد سعی می‌کنند با هنرمندی و به خدمت گرفتن انواع روشنایی، آن‌جا را بزرگ وجادار جلوه دهند.

جمع‌بندی

این روزها دکوراسیون داخلی منزل جایگاه ویژه‌ای دارد وافراد بنا به موقعیتی که دارند تا جایی که بتوانند برای طراحی داخلی آپارتمان‌شان هزینه می‌کنند. طراحان توجه خاصی به نورپردازی خانه، چیدمان اثاثیه، رنگ دیوارها و... نشان می‌دهند و سعی می‌کنند فضای منزل را تا جایی که امکان دارد زیبا و متناسب با نیازهای ساکنان طراحی کنند. در این مطلب به‌طور خاص با تمرکز بر نورپردازی خانه ، سعی کردیم در مورد تاثیر بی‌نظیری که نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی دارد، توضیح دهیم. درنهایت به این نتیجه رسیدیم که با استفاده از انواع روشنایی می‌توان محیطی دلچسب و زیبا برای زندگی فراهم کرد و از زندگی در چنین فضایی لذت برد.

 

از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم