اخبار و مقالات ملک

محله سید خندان، از بیابانی برهوت تا اولین پل تک‌پایه ایران

محله سید خندان، از بیابانی برهوت تا اولین پل تک‌پایه ایران
سیدخندان یکی از محله‌های اصیل تهران است که به خاطر نام جالبش، سرگذشت‌های جالب و متنوعی درباره‌اش شنیده می‌شود. محله‌ای که در گذشته اکثر ساکنینش از ارامنه‌ بوده‌اند. ارامنه‌ای که از جلفای اصفهان به این منطقه عزیمت کرده بودند. پل معروف سیدخندان هم از پل‌های قدیمی و بزرگ تهران است که ساختش به سال‌های پیش از انقلاب برمی‌گردد. درحال‌حاضر راه های ارتباطی پل سیدخندان سبب شکل‌گیری محوری مهم در این نقطه از تهران شده است. این محله قدیمی که در گذشته زمینی برهوت بوده، امروز به بخشی از هویت تهران تبدیل شده است. ما در این مقاله قصد داریم با محله سیدخندان بیشتر آشنا شویم و امکانات مختلف این منطقه را بررسی کنیم.

سرگذشت سید خندان

همان‌‌طورکه گفته شد داستان‌های بسیاری در مورد نام‌گذاری این محله نقل شده است. باوجوداینکه همه منابع، عنوان «سیدخندان» را منسوب به شخصی به نام «سید جعفر شاه صاحب» می‌دانند اما در مورد اینکه این شخص دقیقا که بوده نظرات متفاوت است. در برخی از منابع آورده شده است که سیدخندان جوانی بوده که به قصد تحصیل فقه و طلبگی به تهران نقل مکان می‌کند و در باغی نزدیک محدوده سیدخندان کنونی که در آن زمان برهوتی بی‌آب‌وعلف بوده است، سکونت می‌کند. سید جعفر به سبب داشتن شخصیت ویژه و روحیه مردم‌داری‌اش، جایگاه ویژه‌ای در میان مردم پیدا می‌کند؛ تاجایی‌که محله‌شان را به یاد این سید خنده‌رو نام‌گذاری می‌کنند. برخی دیگر سید جعفر را پیرمرد نابینا و خنده‌رویی می‌دانند که به پیشگویی‌های دقیق شهره بوده است. منابع دیگری نیز او را صاحب قهوه‌خانه‌ای می‌دانند که با وجود آنکه مال‌واملاکی نداشته اما به سبب خوش‌نامی، محله را به یادش نام‌گذاری می‌کنند. برخی نیز او را پیرمرد سقایی می‌دانند که رهگذران تشنه را سیراب می‌کرده است.

با اینکه دقیقا مشخص نیست که سیدخندان، واقعا نقش اصلی کدام یک از این روایت‌ها بوده اما آنچه کاملا روشن است خوش‌نامی و خوش‌رویی‌اش بوده که شخصیتی به‌یادماندنی از او به یادگار گذاشته است.

موقعیت محله سیدخندان

پارک اندیشه

محله سیدخندان در منطقه 3 شهرداری تهران واقع شده است که چهارراه و پلی را دربرمی‌گیرد. این پل در بزرگراه رسالت قرار دارد و مرزی میان منطقه 3 و 7 شهرداری ایجاد کرده است. این محله از سمت شمال به بزرگراه رسالت منتهی می‌شود و از سمت جنوب به ستاد فرماندهی نیروی انتظامی، از غرب به خیابان سهروردی شمالی و از شرق به اتوبان شهید صیاد شیرازی می‌رسد.

راه های ارتباطی پل سیدخندان چگونه است؟

این پلِ مرزی میان منطقه 3 و 7 تهران،اولین پل تک‌پایه ایران است که در سال‌های پیش از انقلاب توسط یک شرکت فرانسوی ساخته شده است. پلی که هم‌اکنون در بزرگراه رسالت و بر فراز تقاطع خیابان‌های دکتر شریعتی و سهروردی قرار دارد. راه های ارتباطی پل سیدخندان به دلیل فراهم کردن دسترسی شمالی-جنوبی و شرقی-غربی، به یکی از محورهای مواصلاتی مهم در تهران تبدیل شده است. این پل، محله جلفا را به خیابان‌های دکتر شریعتی و سهروردی وصل می‌کند و خودروها را به سمت تونل رسالت، هدایت می‌کند.

پل سیدخندان

دسترسی های محله سیدخندان به امکانات رفاهی

 

سیدخندان از نظر دسترسی به وسایل نقیله عمومی مانند تاکسی و اتوبوس، در موقعیت مناسبی قرار دارد. 

تاکسی‌های زیر پل سیدخندان، به اقصی نقاط تهران دسترسی دارند. از طرف دیگر خطوط اتوبوس‌رانی BRT پایانه علم و صنعت- پایانه بیهقی و همین‌طور پایانه اتوبوس‌رانی میدان امام خمینی- سیدخندان نیز باعث سهولت رفت‌وآمد به نقاط مختلف شهر شده است. گفتنی است که ایستگاه متروی مصلی، نزدیک‌ترین ایستگاه به پل سیدخندان است.

خوب است بدانید که که پمپ بنزین خرمشهر نزدیک‌ترین جایگاه سوخت‌گیری به سیدخندان است که در خیابان سهروردی شمالی واقع شده است.

از نظر دسترسی به فروشگاه‌ها، مرکز تجاری اندیشه تا حدود زیادی نیاز اهالی را مرتفع کرده است. این مجتمع بزرگ یکی از بهترین و شناخته‌شده‌ترین مراکز خرید در این منطقه است که دسترسی های محله سیدخندان را برای خرید انواع پوشاک، ساعت، زیورآلات، لوازم جانبی موبایل و لوازم آرایشی آسان کرده است. به‌علاوه در نزدیکی این مرکز تجاری هم انواع متنوعی از فست‌فودها با خوراک‌های پرطرفدارشان خودنمایی می‌کنند.

مرکز خرید اندیشه

نزدیکترین مرکز درمانی به محله سیدخندان، بیمارستان رسالت است که بخش‌های درمانی متنوعی مانند اورژانس، اتاق عمل، اتاق زایمان و همین‌طور بخش‌های کلینیکی و پاراکلینیکی را در خود جای داده است.

دسترسی های محله سیدخندان به مراکز دولتی و فرهنگی مختلفی نیز قابل توجه است، مراکزی مانند اداره مخابرات، دادسرای ناحیه 19، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی (دانشکده برق)، موزه رضا عباسی و فرهنگسرای ارسباران.

فرهنگسرای ارسباران

پیشرفت‌ها، معضلات و تمایزات سیدخندان

محله سیدخندان با گذشت زمان و هم‌گام با پیشرفت‌هایی که درزمینه‌ی ساخت‌وساز اتوبان‌ها صورت گرفته، دچار تحولات بسیاری شده است. تحولاتی که معضلاتی مثل ترافیک سنگین محله جلفا را به همراه داشته است. همچنین افزایش مهاجرت‌ به محله، بافت فرهنگی ناهمگونی را ایجاد کرده که به گفته سایت شهرداری تهران همین تنوع فرهنگی سبب افزایش تنش و آسیب‌های اجتماعی نیز شده است. 

با این حال باید بپذیریم که هیچ منطقه‌ای از معضلات ناشی از تفاوت‌های فرهنگی مصون نیست. بااین‌حال، دسترسی های محله سیدخندان و همین‌طور ایجاد گلوگاهی برای اتصال به نقاط مختلف تهران، این منطقه را از بسیاری محله‌های دیگر تهران متمایز کرده است.

از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم