اخبار و مقالات ملک

اشتباهات رایج در نگهداری از گلهای آپارتمانی

اشتباهات رایج در نگهداری از گلهای آپارتمانی
در قسمت قبلی به نحوه نگهداری از گیاهان آپارتمانی پرداختیم. در این قسمت به برخی اشتباهات رایج در نگهداری این گلها اشاره میکنیم تا با رعایت این نکات، طول عمر گیاهان خود را افزایش دهید.
با شابش همراه باشید.

- آفت زدگی و بیماری های گیاهی 

آفت زدگی از مواردی است که اگر دیر متوجه آن شوید، مسلما گیاه شما را نابود خواهد کرد. حشرات، حلزون ها و لیسه ها از جمله آفاتی هستند که در بلندمدت از گیاهان شما تغذیه کرده و کم کم آنها را از پای در خواهند آورد. برای جلوگیری از آفت زدگی گلهای آپارتمانی توصیه های زیر را جدی بگیرید:

- در بازه های زمانی کوتاه و به صورت منظم، قسمت های مختلف گلهای خود را بررسی نمایید.

- از کود کمپوست مرغوب استفاده نمایید.

- در فصل پاییز به تمیز کردن گلدان ها بپردازید.

- برگهای سوراخ شده، پوسیده و یا دارای لکه های سیاه را از سایر گلها دور نگه دارید زیرا این بیماری ها به سایر گلها نیز قابل سرایت میباشند.

- بیش از حد معمول به گیاهان کود ندهید تا ریشه آنها دچار سوختگی نشود.

- تجمیع و تنیده شدن برگ ها منجر به ایجاد فضایی مرطوب برای رشد قارچ ها میشود. بنابراین در فواصل زمانی معین اقدام به هرس گلهای آپارتمانی خود نمایید.


 


 


 

- تعویض گلدان

گیاه یک موجود زنده است و به همین دلیل از تغییر غیرمعقول فضا دچار استرس میشود. به طور مثال وقتی گیاهی را میخرید و به خانه میاورید، به صورت خودکار کمی استرس به گیاه وارد میشود و مدتی زمان میبرد تا با مکان جدید خو بگیرد. اگر در این وضعیت گلدان گیاه را نیز تعویض کنید، این استرس چند برابر شده و حتی میتواند منجر به پژمرده شدن و از بین رفتن گیاه شود.بنابراین بهتر است بعد از گذشت چند روز گلدان را تعویض کنید.

علت دیگری که برای تعویض گلدان ها توصیه میشود، رشد و در هم تنیدگی ساقه ها و گلهای گیاهان آپارتمانی میباشد. گلدان یک گیاه باید متناسب با اندازه و جثه گیاه باشد. بنابراین در صورت بزرگ شدن گیاهان باید گلدان آنها را نیز تعویض کنید.


 

- آبیاری

جالب است بدانید اولین علت مرگ گیاهان آپارتمانی، آبیاری بیش از حد و یا آبیاری اشتباه است. اگر به گیاه خود بیش از حد آب دهید، در حقیقت اکسیژن خاک را از بین برده و جلوی تنفس کرن گیاه را خواهید گرفت. برای حل این مسئله سعی کنید همیشه آب زیرگلدانی ها را تخلیه کرده و تا زمانیکه خاک گلدان کاملا مرطوب است دوباره به آنها آب ندهید.


 

4- دمای هوا

یکی از موارد مهمی که در نگهداری گیاهان آپارتمانی مورد غفلت قرار میگیرد، عدم آشنایی با دمای نگهداری آنهاست. گیاهان آپارتمانی توانایی تحمل هوای سرد را ندارند و در این دما به سرعت از بین میروند. سعی کنید گلهای آپارتمانی خود را در مکان هایی با دمای متوسط و نرمال استقرار دهید.


 

5- نور

هیچوقت گیاهان آپارتمانی خود را از منابع طبیعی نور دور نکنید. برخی افراد تصور میکنند چون نام "آپارتمانی" بر روی گلهایشان گذاشته شده، پس در هر جای اتاق میتوانند این گل ها را قرار دهند اما اصلا اینطور نیست. این گلها نیز به نور برای ادامه حیات نیاز دارند و حتی المقدور ساعاتی در روز باید نور آفتاب دریافت کنند. بنابراین حتی برای چند ساعت هم که شده، این گیاهان را در طول روز در تیررس نور ملایم خورشید قرار دهید. در صورتیکه منابع نوری طبیعی در دسترس نبودند، حتما از منابع نوری مصنوعی مانند لامپ و مهتابی به صورت منظم و کافی استفاده نمایید.

از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم