اخبار و مقالات ملک

حاشیه نشینی، معضلی که گریبان‌گیر شهرهای بزرگ میشود

حاشیه نشینی، معضلی که گریبان‌گیر شهرهای بزرگ میشود
یکی از معضلاتی که در پی صنعتی شدن شهرها رخ میدهد، پدیده حاشیه نشینی است. با تبدیل مناطق روستایی به شهری و افزایش مهاجرت روستاییان، نرخ شهرنشینی افزایش میابد و نهایتا با گسترش سکونت‌گاه‌های غیررسمی مواجه میشویم

شاید بهتر باشد در ابتدا تعریف عمومی تری از حاشیه نشینی ارائه دهیم. حاشیه نشینی به سکونت‌گاهی گفته میشود که غیر قانونی و غیررسمی بوده و در اطراف شهرهای بزرگ پدیدار میشوند. این سکونت‌گاه‌ها دارای سابقه‌ای طولانی در کشورهای امریکایی، اروپایی و به طور کلی کشورهای در حال توسعه هستند و هم اکنون 20 تا 30 درصد شهرهای بزرگ دنیا از جمله ایران با موضوع حاشیه نشینی دست و پنجه نرم میکنند.

حاشینه نشینان معمولا پایین ترین طبقه متوسط جامعه به حساب میایند. این افراد با انتخابی عقلانی از روستا به شهر مهاجرت میکنند و به دلیل عدم استطاعت مالی، در اطراف شهرهای بزرگ ساکن میشوند. علت این معضل در ایران، ضعیف بودن سیاست‌های مربوط به مسکن است زیرا هنوز نتوانسته ایم برای اقشار ضعیف جامعه پناه‌گاه مناسبی فراهم کنیم. دیگر مسئله مهمی که باعث مهاجرت از روستا به شهر میشود موضوع اشتغال است. قطعا هنگامیکه روستاییان با مشکلات عمده ای در کسب درآمد مواج شوند، گرایش قابل توجهی برای ترک روستا پیدا خواهند کرد. در مناطق حاشیه نشین نیز مشکلاتی از قبیل تراکم زیاد جمعیت در واحدهای مسکونی، نارسایی در خدمات درمان و نا امن بودن شرایط زندگی پیش خواهد آمد که امروزه در کشور ما نیز به چشم میخورند.

عامل دیگری که در حاشیه نشینی موثر است زمین خواری میباشد. زمین خواران با توجه به آگاهی پایین مهاجران، اقدام به فروش زمین هایی ارزان قیمت به این افراد میکنند در حالیکه این زمین ها خارج از اراضی شهری است.

اما شاید با خود بگویید حاشیه نشینی چرا مضر است؟ اول از همه اینکه حاشیه نشینان به دلیل اینکه خارج از شهر زندگی میکنند، احساس میکنند توسط شهرنشینان و مسئولین مورد کم لطفی قرار گرفته اند و به همین دلیل ممکن است رفتارهای خشونت آمیز از خود بروز دهند. به همین دلیل مشاهده میکنیم اکثر گروگان‌گیری‌ها در این مناطق صورت میپذیرد و یا خلافکاران در این مناطق پنهان میشوند. کنترل امنیتی در این مناطق نیز بسیار سخت است، بنحویکه پلیس نیز به راحتی نمیتواند وارد این مناطق شود. عوارض دیگری که معمولا در حاشیه نشینی مشاهده میشود، مسئله بیماری‌های واگیرار است. این افراد به دلیل اینکه از خدمات بهداشتی کافی برخوردار نیستند، پتانسیل مبتلا شدن به بیماری‌های مختلف را دارند و از آنجا که با شهرنشین‌ها هم در ارتباط هستند، میتوانند بیماری‌های خود را به آنها منتقل نمایند.

از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم