اخبار و مقالات ملک

بررسی هزینه‌های ساخت‌وساز در تهران

بررسی هزینه‌های ساخت‌وساز در تهران
فرض کنید در خانه‌ای بسیار قدیمی در یکی از محله‌های شهر تهران زندگی می‌کنید. دوره‌ی عمر مفید خانه‌تان گذشته است، هر روز مشغول رسیدگی به یک قسمتش هستید. وقتی در کوچه‌های محله قدم می‌زنید و خانه‌های نوساز و شیک را می‌بینید، وسوسه می‌شوید تا برای همیشه با ساختمان قدیمی‌تان خداحافظی کنید و به فکر ساخت یک خانه جدید باشید. قبل از هر چیز باید از هزینه ساخت‌وساز و قیمت مصالح آگاه شوید و ببینید برای ساخت خانه رویایی‌تان قرار است چقدر بودجه کنار بگذارید؟ در مقاله زیر در مورد هزینه‌های ساخت‌وساز در تهران صحبت کرده‌ایم و قصد داریم در این مطلب، هزینه مسکن در این شهر را تاحدودی برآورد کنیم.

رد پای متغیرهای اصلی برای برآورد هزینه ساخت‌وساز 
قبل از هر چیز برای ساخت خانه باید یک زمین تهیه کنید. با توجه به این‌که زمین مورد نظرتان در چه منطقه‌ای قرار دارد، هزینه ساخت‌وساز تغییر می‌کند. پس اولین متغیر برای برآورد هزینه ساخت‌وساز، قیمت زمین است. پس از خرید و تهیه زمین باید به فکر شروع ساخت خانه یا آپارتمان مورد نظرتان باشید. بنابراین دومین متغیر، هزینه‌های ساخت است. هزینه‌های ساخت شامل موارد زیادی می‌شود از قیمت مصالح گرفته تا هزینه پروانه‌های ساختمانی و... که در ادامه به‌طور کامل در موردشان توضیح خواهیم داد. 
 
به‌طور ساده می‌توان گفت پیمانکاران برای این‌که رقم دقیق هزینه ساخت‌وساز را به‌دست بیاورند، قیمت زمین را در مجموع هزینه‌های ساخت که شامل تعداد طبقات، واحدها و... نیز می‌شود ضرب و بر متراژ زمین تقسیم می‌کنند. 
وقتی از هزینه‌های ساخت حرف می‌زنیم، از چه حرف می‌زنیم؟ 
هزینه‌های ساخت شامل موارد زیادی می‌شود. بهتر است قبل از شروع ساخت به تک‌تک آن‌ها توجه کنید و با افراد متخصص و کاربلد در این زمینه مشورت کنید. اگر هم قرار باشد با پیمانکاران برای ساخت منزل قرارداد ببندید، باز هم اطلاع از جزئیات هزینه‌ها به نفع‌تان خواهد بود و می‌توانید از زیروبم کار، هزینه مسکن و قیمت مصالح مطلع شوید. هزینه‌های ساخت شامل موارد زیر می‌شوند: 


_ هزینه پروانه‌های ساختمانی: قبل از شروع ساخت باید مجوزها و پروانه‌های مورد نیاز را تهیه کنید به عنوان مثال باید به فکر پرداخت هزینه‌های عوارض نوسازی، خرید انشعاب گاز و برق، نظارت، بیمه، شناسنامه فنی ملک، بنگاه، هزینه طراحی و... باشید. 
_ هزینه‌های سفت‌کاری: برای ساخت خانه باید اسکلت، دیوارچینی، زدن سقف، ستون، دیوارها و... انجام شود که همه این‌ها مربوط به مرحله سفت‌کاری هستند. هزینه‌های سفت‌کاری با توجه به قیمت مصالح و... محاسبه می‌شوند. 
_ دستمزد کارگران: حدود 30 تا 35 درصد مبلغی که برای ساخت هر مترمربع هزینه می‌شود، برای پرداخت دستمزد کارگران صرف می‌شود. بنابراین در برآورد هزینه ساخت‌وساز نباید نقش دستمزد کارگران و البته هزینه بیمه‌شان را دست‌کم بگیرید. 


_ هزینه نازک‌کاری: پس از این که دیوارها چیده شدند و کلیت کار تمام شد، نوبت به نازک‌کاری می‌رسد. در این مرحله از سفیدکاری دیوارها و سقف گرفته تا طراحی و نصب کابینت‌ها انجام می‌شود. 
راحت بپرسید: متری چند؟ 
در سالی که گذشت، قیمت ارز جهش زیادی داشته و تمامی هزینه‌ها چند برابر زیاد شده‌اند. هزینه مسکن و هزینه ساخت‌ساز هم گرفتار همین بلا شده‌اند و رشد زیادی داشته‌اند. البته تمام این هزینه‌ها می‌تواند نواسانات و بالا و پایین‌های زیادی داشته باشد. این‌که زمین شما در کدام منطقه قرار دارد، قیمت مصالح انتخاب شده‌ چقدر است و قرار است برای ساخت خانه از چه تجهیزاتی استفاده کنید، همه و همه در هزینه نهایی تاثیرگذار است. در تهران هرچه به سمت مناطق بالای شهر می‌رویم قیمت زمین بیشتر است، برای ساخت خانه در مناطق بالای شهر، مصالح مرغوب‌تر و گران‌تری استفاده می‌شود و البته سودی که سازندگان برای خودشان در نظر می‌گیرند هم بیشتر است؛ اما به طور کلی می‌توان گفت این روزها هزینه ساخت‌وساز در تهران، از متری 3 میلیون تومان شروع می‌شود و هرچه به مناطق بالاتر نزدیک می‌شویم این هزینه‌ها بیشتر و بیشتر می‌شوند. 

 
جمع‌بندی 
در این مقاله، اطلاعاتی در مورد هزینه ساخت‌وساز در تهران در اختیارتان گذاشتیم و می‌توان گفت به‌طور خلاصه با نحوه محاسبه هزینه‌های ساخت خانه یا آپارتمان آشنا شدیم ولی اگر به دنبال قیمت تک‌تک مصالح هستید و قصد دارید با جزئیات قیمت‌های به‌روز در حوزه ساخت‌وساز آشنا شوید می‌توانید از شرکت‌های پیمانکاری کمک بگیرید یا از سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مربوط به این موضوعات استفاده کنید. امروزه برخی سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها با اطلاعاتی که از زمین و ... از شما دریافت می‌کنند، هزینه ساخت خانه را به صورت جزیی حساب می‌کنند و در اختیار شما قرار می‌دهند. پس از دریافت این اطلاعات و قیمت‌ها می‌توانید با آسودگی در مورد چگونگی ساخت خانه مورد نظرتان تصمیم بگیرید و با فراغ بال از خانه فرسوده و پرخرج‌ قدیمی‌تان خداحافظی کنید. 

از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم