اخبار و مقالات ملک

محله نظام آباد را جور دیگر باید دید

محله نظام آباد را جور دیگر باید دید
محله‌های مختلف هر شهر داستان‌های متفاوتی دارند که بخشی از تاریخ و هویت شهر را روایت می‌کنند. محله نظام آباد در جنوب شرقی تهران یکی از مناطقی است که از سال 1330 حوادث زیادی را تجربه‌ کرده‌است. این محله و ساکنانش بخشی از تاریخ شهر تهران هستند. از سالی که ناصرالدین شاه روی تپه‌های این منطقه که آن زمان بیابان بود کاخ عشرت آباد را ساخت تا زمانی که رضا خان کاخ را به پادگان نظامی تبدیل کرد و سال‌های بعد از آن و حرکت دسته‌های بزرگ عزاداری در تاریخ این محله ثبت شده‌است. نظام آباد بین شهرداری مناطق 7 و 8 تقسیم شده است و هر بخش این محله در یکی از این مناطق قرار دارد. تا قبل از سال 1340 که هنوز ساخت و ساز زیادی در این منطقه انجام نشده بود، نظام آباد به عنوان بخشی از نارمک شناخته می‌شد، اما کم کم با گسترش ساخت و ساز به یک محله‌ی مستقل تبدیل شد.

نظام آباد قدیم یا جدید؟ 
 نظام آباد قدیم یا به عبارتی خیابان شهید مدنی جدید یکی از مناطقی است که تغییر زیادی در بافت شهری نداشته‌است. از زمانی که اتوبان امام علی در این منطقه ساخته شد‌، تعدادی از خانه‌ها بازسازی شدند و شکل امروزی به خود گرفتند، اما هنوز این منطقه رتبه‌ی اول بافت فرسوده را دارد. کوچه‌های باریک و خانه‌هایی با قدمت 40 سال  در این محله وجود دارند که از زمان پهلوی تاکنون دست نخورده‌اند.  
با وجود بازسازی خانه‌ها، کوچه‌های باریک و فرعی‌های متعدد همچنان به همان شکل قدیمی باقی مانده‌اند. همین موضوع مشکل بسیاری از ساکنین این محله است،کوچه‌های باریک که عبور ماشین در آن‌ها به سختی امکان پذیر است و اهالی مجبورند خودروهایشان را در خیابان‌های اصلی پارک کنند. کمبود جای پارک یکی از مشکلات ساکنان قسمت جنوبی نظام آباد است. مجتمع تجاری تیراژه 2 هم که در این منطقه ساخته شده‌است پارکینگ مناسبی ندارد و مشتریان این مرکز خرید خودروهایشان را در کوچه‌ و خیابان‌های محله پارک می‌کنند. بخش شرقی محله نظام آباد که به نارمک و تهران نو می‌رسد نوسازتر است و از این نظر مشکلات کم‌تری دارد. 
امکانات رفاهی نظام آباد به نسبت جمعیت منطقه کافی نیست. تنها بوستان‌ این محله بوستان مریم است و مکان تفریحی دیگری وجود ندارد. البته سرای نظام آباد چند سالی است به منظور ارتقای سطح توانمندی‌های مردم محله تاسیس شده‌است. 
چه افرادی در محله نظام آباد زندگی می‌کنند؟ 
 مناطق شرقی تهران عموما بافت سنتی و مذهبی دارند و نظام آباد هم طبق همین قانون نانوشته اهالی متدینی دارد. تعداد مساجد و هیئت‌ها در این منطقه زیاد است و دسته‌های عزاداری معروفی هم دارد. ساکنین نظام آباد دو دسته‌اند: دسته‌ی اول قدیمی‌هایی که از همان سال‌های اولیه‌ی ساخت محله در این منطقه بوده‌اند. دسته‌ی دوم کسانی که به علت گرانی مسکن در سایر مناطق به این محله کوچ کرده‌اند. تعداد زیادی از این افراد مهاجرین شهرستانی با قومیت‌های متفاوت هستند.  
نظام آباد به چه مناطقی دسترسی دارد؟ 
 فرقی ندارد از وسیله‌ی نقلیه‌ی عمومی استفاده می‌کنید یا خودروی شخصی، در هر دو صورت دسترسی از نظام آباد به سایر محلات سخت نیست. وجود 5 ایستگاه مترو دسترسی‌های نظام آباد به سایر مناطق تهران را آسان کرده‌است. قطار مترو در ایستگاه‌های سبلان، فدک، گلبرگ، شهید مدنی و امام حسین(ع) توقف دارد. شخصی سواران هم می‌توانند از اتوبان‌های امام علی، رسالت و صیاد شیرازی برای تردد استفاده کنند. البته فراموش نکنید در این محله طرح ترافیکی زوج و فرد اجرا می‌شود. چند خط اتوبوس و تاکسی‌ها نیز به علاوه‌ی یک خط بی‌آرتی دسترسی‌های نظام آباد را کامل کرده‌اند. 
با چه مبلغی می‌توان در نظام آباد ساکن شد؟ 
 قیمت آپارتمان در نظام آباد با توجه به سال ساخت آن تغییر می‌کند. قیمت ملک در این منطقه از متری 6 میلیون تومان برای خانه‌های قدیمی و فرسوده تا متری 11 میلیون برای خانه‌های بازسازی شده متغیر است. برای رهن و اجاره هم این تغییرات قیمت به چشم می‌خورد. به طور مثال برای یک خانه‌ی 60 متری با 33 سال سن ساخت، 10میلیون تومان رهن و 500 هزار تومان اجاره ماهیانه پرداخت می‌شود. برای یک منزل 65 متری با 9 سال سن ساخت، 30 میلیون تومان رهن و 800 هزار تومان اجاره مشخص شده است. (قیمت‌ها مربوط به بهار 98 و از سایت اطلاعات املاک ایران استخراج شده‌است.)  
با در نظر گرفتن این قراردادها، نظام آباد محله‌ای با قیمت‌های متوسط شناخته می‌شود و با کمی صرف وقت می‌توان آپارتمان‌های نوساز با قیمت مناسب در این محله پیدا کرد. 
اگر به دنبال محله‌ای با امکانات متوسط، دسترسی خوب و قیمت‌های متوسط رو به پایین هستید احتمالا محله‌ی نظام آباد می‌تواند با شرایط شما همخوانی داشته باشد.

از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم