اخبار و مقالات ملک

آن‌چه خوبان همه دارند، محله پیروزی یک‌جا دارد

آن‌چه خوبان همه دارند، محله پیروزی یک‌جا دارد
نام یک محله فقط یک اسم نیست، یک نماد است؛ نمادی از مجموعه وقایعی که در تاریخ یک محله اتفاق افتاده‌اند. بهترین نمونه آن منطقه‌ای در شرق تهران است که به اندازه‌ی حکومت قاجار قدمت دارد. پادشاه قاجار مسیری از تهران به تپه‌های شرق احداث کرد تا برای رسیدن به شکارگاه موردعلاقه‌اش کم‌تر به زحمت بیفتد. در زمان پهلوی این خیابان به نام شهبانوی کشور، فرح آباد نام گرفت و خانه‌های بسیاری برای سکونت نظامیان نیروی هوایی در منطقه ساخته‌شد. استقرار پایگاه نیروی هوایی در این محله باعث شد در سال 57 یکی از مرکز تجمع تظاهرات و درگیری‌ها باشد. سرانجام با پیروزی نیروهای انقلابی این خیابان هم در همراهی با مردم، محله‌ پیروزی نام گرفت.

در محله پیروزی چه امکاناتی در دسترس ساکنین است؟ 

 


محله پیروزی که در محدوده‌ی مناطق 13 و 14 تهران قرار می‌گیرد، با وجود پیشرفت‌های شهری همچنان بافت سنتی خود را حفظ کرده‌است. بزرگراه امام علی(ع) را می‌توان مدرن‌ترین خیابان این منطقه به‌شمار آورد که نقش مهمی در کاهش ترافیک خیابان‌های محله‌ی پیروزی دارد. بیش‌تر خانه‌های این منطقه بازسازی شده‌اند و آپارتمان‌های چند طبقه جای خانه‌های ویلایی قدیمی را گرفته‌اند. ساکنان پیروزی یا این‌قدر قدیمی‌اند که از زمان انقلاب برایتان خاطره تعریف می‌کنند یا جدیدتر و مهاجران شهرستانی هستند که شرق را برای سکونت انتخاب کرده‌اند. در میان قدیمی‌ترها تعداد زیادی بازنشسته‌ی ارتش و نیروی هوایی وجود دارد. 
 اگر از تهرانی‌ها بخواهید یک محله‌ی مذهبی نام ببرند، احتمالا تعداد زیادی از آن‌ها محله پیروزی را مثال می‌زنند. تعداد زیادی مسجد و تکیه در این منطقه وجود دارد و هیئت‌های ثابت دوره‌ای هم برگزار می‌شود. 
خیابان پیروزی یکی از مراکز اصلی فروش پوشاک به خصوص مانتو در تهران است. چند مرکز خرید مثل کسا و پانوراما در این منطقه وجود دارد که در کنار سایر مغازه‌های محله در چهار راه کوکاکولا نیازهای ساکنین را برطرف می‌کنند.  
راه‌ های دسترسی پیروزی به نقاط دیگر تهران 
 دسترسی های محله پیروزی یکی از نقاط قوت این منطقه است. مترو مهم‌ترین وسیله‌ی نقلیه‌ی محله‌ پیروزی محسوب می‌شود و در این خیابان هر 800 متر یک ایستگاه مترو به چشم می‌خورد. ایستگاه‌های متروی شهدا، ابن سینا، پیروزی، نبرد و نیروی هوایی در این محله هستند. در کنار مترو چند خط تاکسی و اتوبوس دسترسی‌ های محله پیروزی به سایر نقاط را کامل می‌کند. در این منطقه به دنبال ایستگاه بی آر تی نگردید. هرچند با وجود 5 ایستگاه مترو و تاکسی و اتوبوس، نبود بی آر تی چندان آزاردهنده نیست.  
برخی خیابان‌های منطقه پیروزی مثل نبرد تقریبا همیشه ترافیک دارند و برای کسانی که از خودروی شخصی استفاده می‌کنند خوشایند نیست. هر چند بزرگراه امام علی تا حدودی ترافیک این منطقه را کاهش داده‌است. پیروزی به عنوان خیابانی با دسترسی بالا به وسایل نقلیه‌ی عمومی شناخته می‌شود، پس تا جایی که می‌توانید از خودروی شخصی استفاده نکنید.  
حدود قیمت مسکن در محله پیروزی چقدر است؟ 
 قیمت مسکن در محله‌ پیروزی بازه‌ی تغییرات گسترده‌ای دارد و از هر متر 8 میلیون تومان در خیابان ابوذر تا هر متر 16 میلیون تومان در خیابان پرستار تغییر می‌کند. در مجموع پیروزی محله‌ای با قیمت‌های مناسب است، اما بعضی خیابان‌ها مثل پرستار، نیروی هوایی و چهارصد دستگاه گران‌ترین قیمت‌ها را دارند. خیابان‌ها‌ی ابوذر، بروجردی و شکوفه کمی ارزان‌تر و مناسب‌تر هستند.  
البته تفاوت قیمت مسکن در محله پیروزی در رهن و اجاره نیز به چشم می‌خورد. یک آپارتمان 100 متری در پیروزی که 10 سال از ساخت آن می‌گذرد، 100 میلیون تومان رهن و 2میلیون و 500 هزار تومان اجاره برای آن تعیین می‌شود. همین مبلغ رهن و اجاره برای یک آپارتمان 75 متری در خیابان پرستار پرداخت می‌شود.(آمار مربوط به سامانه اطلاعات املاک ایران در بهار 98). خانه‌های بسیار ارزان در این منطقه معمولا قدیمی و فرسوده هستند و بیش از 30 سال از ساخت آن‌ها می‌گذرد. این خانه‌ها با قیمت هر مترحدود 5 میلیون تومان معامله می‌شوند. 
با این‌حال قیمت مسکن در پیروزی نسبت به غرب و شمال تهران مناسب‌تر است و بسیاری از افراد برای خرید خانه و آپارتمان به این منطقه سر می‌زنند.  
پیروزی محله‌ای با دسترسی فوق العاده، مراکز خرید بزرگ، خانه‌های نسبتا نوساز است که اهالی آن به برنامه‌های مذهبی اهمیت خاصی می‌دهند. با توجه به اینکه قیمت مسکن در پیروزی متوسط است، برای خرید یا اجاره‌ی خانه به بنگاه‌های املاک این منطقه هم سر بزنید. 
 

از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم