اخبار و مقالات ملک

آشنایی با محله گیشا در تهران، محله‌ای جذّاب و هنری

آشنایی با محله گیشا در تهران، محله‌ای جذّاب و هنری
گیشا نام یکی از محلات خوش‌منظرۀ شمال تهران است که به برخی جذابیت‌های منحصر به فردش و هنرمندان بزرگی که در آن زندگی کرده‌اند شهرت دارد. محله گیشا در شمال غربی تهران و در منطقه 2 شهرداری تهران قرار گرفته است. پل گیشا با عنوان «پل سبز گیشا» در سراسر تهران معروف است و به دلیل تعداد زیاد بازدیدکننده در پیرامونش مراکز تفریحی و فرهنگی ایجاد شده‌‌است. حتی تصور زندگی در محله‌ای که شاعر و هنرمند بزرگی مثل سهراب سپهری در آن زندگی کرده هیجان‌انگیز است. محله‌ای که برج میلاد را در خود جای داده است و دارای مکان‌های هنری و فرهنگی‌ای است که همیشه در آنان جنب و جوش و نشاط فعالیت‌های هنری جریان دارد. از دیگر بزرگانی که در گیشا زندگی کرده‌اند استاد بزرگ تار جلیل شهناز، کورش یغمایی هنرمند معروف راک ایرانی، پرویز بیات و ... هستند.

 محله گیشا از آغاز تا امروز
 


در آغاز دهۀ 40 خورشیدی خیابانی در میدان تیر ارتش بود که دو شخص به نام‌های کی نژاد و شاپوریان آن را به منظور استفادۀ کارکنان راه‌آهن خریداری کردند و سپس قطعه قطعه به افراد مختلفی فروختند. واژه گیشا در واقع ابتدای اسم آن دو است و به مرور "ک" به "گ" تبدیل شده است. نام محله گیشا بعد از انقلاب به کوی نصر تغییر کرده ولی هنوز هم شهرت اسم گیشا بیشتر است. اولین ساکنان محله گیشا از اقوام لر، ترک، یزد و اصفهان بودند که بیشترشان کار دولتی داشتند. با گذشت زمان ویلاهای زیادی در این محله ساخته شد و گیشا وسعت پیدا کرد و روز به روز تعداد اهالیش بیشتر شد. گیشا در ابتدای دهه 50 از آغازین محلاتی است که در آن سیستم فاضلاب شهری و خطوط گاز احداث شده است. در سال 1353 تهران میزبان بازی‌های آسیایی بود و به همین بهانه شهردار وقت دستور ساخت پل معروف گیشا را داد. این پل توسط یک شرکت بلژیکی با سازه فلزی پیچ و مهره‌ای و به شکل قابل تعمیر و تعویض ساخته شد. خیابان گیشا را با خیابان منهتن نیویورک مقایسه می‌کنند زیرا دارای خیابان‌های زوج و فرد با الگوی منظم شماره‌گذاری منهتن است. این محله امروزه از زنده‌ترین محلات تهران است که مردم برای تعاملات فرهنگی و اجتماعی به آن مراجعه می‌کنند. سکونت در این محله به‌ویژه برای اهالی فرهنگ و هنر جذابیت‌های خاصی دارد.           
دسترسی‌های گیشا
محله گیشا در تهران از سمت شرق به بزرگراه چمران، از غرب به بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری و از شمال به بزرگراه حکیم می‌رسد. بزرگراه جلال‌آل‌احمد هم در جنوب این محله قرار دارد. ایستگاه متروی دانشگاه تربیت مدرس و ایستگاه BRT کوی نصر، حمل و نقل عمومی را آسان کرده‌اند.    
امکانات متنوع محله گیشا 
 


مراکز آموزشی و فرهنگی گیشا محیطی مناسب‌اند برای آموزش کودکان و نوجوانان. مجتمع مدرسه از مراکز آشنا در این زمینه در گیشا است که به دلیل تعدد مدارس به این نام شهرت پیدا کرده‌است. همچنین آموزشگاه‌های زبان، نقاشی، موسیقی، ورزش و ... در این محله زمینه خوبی برای انواع آموزش‌ها ایجاد کرده‌اند. با سکونت در گیشا کوی دانشگاه تهران، پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، دانشکده روانشناسی، مدیریت، اقتصاد و علوم اجتماعی دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس همه به شما نزدیک‌اند. 
بازار بزرگ نصر که از معروف‌ترین مراکز خرید در پایتخت است در محله گیشا است. معماری جذاب و متفاوت این بازار دیدنی است. طبقه بالای آن مانند کاروانسراها و بازارهای سنتی طراحی شده است. خوردن فست‌فود در طبقه پایین و قدم زدن در پیاده‌رو ورودی پاساژ نصر جزو تفریحات معمول این محله است. علاوه بر بازار مراکز خرید و انواع سوپرمارکتی در گیشا دیده می‌شود از جمله آن‌ها سوپرمارکتی به نام یلدا است که بیش از 50 سال سابقه دارد.  
 


بوستان گفت و گو از معروف‌ترین پارک‌های تهران در گیشااست. معماری مدرن و خاص آن که هر بخشش نماد فرهنگ یک کشور است بسیار پر جاذبه است. در این بوستان امکانات ورزشی از جمله زمین اسکیت برای عموم وجود دارد. بوستان ورزش و بوستان آرزو دو مرکز تفریحی دیگر در محله گیشا هستند. از همه مهم‌تر برج مخابراتی و فرهنگی، تجاری و تفریحی میلاد است که یکی از نمادهای مهم شهر تهران به شمار می‌آید و از هر جای گیشا پیش روی شماست.     
بیمارستان معروف میلاد در محله گیشا آماده پذیرش و درمان بیماران است. علاوه بر آن کلینیک شبانه‌روزی‌ای که در ابتدای کوی نصر واقع شده و درمانگاه‌های شبانه‌روزی شفاگستر و مینادیس از مراکز درمانی گیشا هستند.     
قیمت مسکن در محله گیشا 
با توجه به امکانات خانه‌هایی که در محله گیشا وجود دارد و قرار گرفتن در شمال تهران و ویژگی‌های منحصر به فردی که سکونت در این محله دارد قیمت بالای خانه‌ها کاملا طبیعی و مناسب است. زندگی در چنین فضای فرهنگی‌ای که محل خوبی برای رشد و پرورش کودکان و فراگیری فعالیت‌های هنری و فرهنگی است واقعا ارزشمند است. قیمت مسکن در گیشا از متری 18 میلیون تا متری 30 میلیون متغیر است.       
سخن پایانی 
 


محله گیشا در تهران با امکانات رفاهی و فرهنگی منحصر به فردش یکی از بهترین محلات برای سکونت پایتخت‌نشینان است. این محله که از محلات شمالی تهران به شمار می‌آید به خاطر فعالیت‌های هنری و فرهنگی‌ای که در آن جریان دارد، بوستان گفت و گو، برج میلاد و مراکز خرید مهمی مثل مرکز خرید نصر شهرت دارد. این محله دسترسی‌های خوبی به مناطق درون شهری دارد و انواع وسایل عمومی حمل و نقل در آن عبور و مرور می‌کنند. همۀ این‌ها نشان می‌دهد که سکونت در گیشا بسیار ارزشمند است و موجب نشاط و سرزندگی ساکنان می‌شود.     

از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم