بلاگ شابش

مشارکت در ساخت و قوانین آن چیست ؟

مشارکت در ساخت و قوانین آن چیست ؟

حتما همه ی ما در طول زندگی اصطلاح مشارکت در ساخت را شنیدیم و یا حتی در نزدیکان و دوستان خود ، افرادی را داشتیم که خانه ی قدیمی و به اصطلاح کلنگی خودشان را برای نوسازی به دست سازنده های ساختمانی واگذار کرده اند . و بعد آپارتمانی نوساز تحویل گرفته اند. به این اقدام مشارکت در ساخت گفته می شود. اگر شما هم قصد تعویض خانه ی کلنگی با آپارتمان نوساز را دارید ، در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا ، قوانین این کار و نحوه انجام آن را با هم مرور کنیم . 

 

مشارکت در ساخت چیست ؟

مشارکن در ساخت یک نوع قرارداد دو طرفه است که در یک طرف آن مالک خانه و طرف دیگر سازنده ملک قرار دارد . در این معامله پر سود زمین یا ملک کلنگی دارایی مالک ، و سرمایه و تخصص ساخت و ساز ، دارایی سازنده یا مجری طرح است . هر دو طرف معامله با قراردادن سرمایه های خود به یکدیگر ، ملک کلنگی و یا قدیمی را تبدیل به یک آپارتمان نوساز چند طبقه می کنند و در نهایت در سود این ساخت و ساز با هم شریک می شوند.

مشارکت در ساخت ، معامله ای پر سود برای مالک یا سازنده ؟

معمولا وقتی پیشنهاد مشارکت در ساخت به مالکان داده می شود ، ذهنیت آنها به این سمت می رود که این معامله برای آنها بیشترین سود را دارد یا برای سازنده ؟ و چون مالک خانه و یا زمین هستند ، توقع بیشترین سود و بالاترین امتیاز را برای خود دارند.

در این جور مواقع باید یادآوری کرد که معامله ی مشارکت در ساخت یک برد دو طرفه است و اصلا قرار نیست که در این معامله کسی ضرر کند و بر عکس هدف اینکار ، سود و بردی مشترک است . معمولا خانه های قدیمی و کلنگی بعد از چندین سال عمر مفید خود را از دست می دهند و هزینه های زیادی بابت تعمییرات و یا بازسازی دارند . در این جور مواقع مالکین معمولا به علت علاقه بسیار زیاد به خانه خود و خاطرات بچگی که در یک محله داشتند تصمیم به تعمیرات و بازسازی می گیرند اما با توجه به هزینه های زیاد و شرایط اقتصادی موجود ، الان کمتر کسی توان انجام همچین کاری را دارد . در نتیجه بهترین تصمیم می تواند سپردن خانه به دست مهندسین ساخت و ساز باشد .مالکین معمولا تخصصی در حوزه ساختمان سازی ندارند . بنابراین انجام چنین معامله ای با سازندگانی متخصص و متعهد ، سود قابل توجهی را نصیب هر دو طرف می کند . علاوه بر آن باعث نوسازی بافت های فرسوده و ایجاد نمایی زیبا برای ساختمان می شود . مشارکت در ساخت می تواند ارزش ملک شما را چند برابر کند و همچنین خاطرات خوب دوران کودکی و زندگی که در یک دوره داشتید را برای شما حفظ کند . از طرفی باید به این نکته اشاره کنیم که پیدا کردن مشتری برای خانه های قدیمی یک کار بسیار طولانی و سخت است که نیاز به تخصص و زمان کافی هم دارد ، با نوسازی کردن ملک شانس نقدینگی و ارزش ملک شما هم بالاتر می رود.

 

پیدا کردن سازنده هایی خوب و متعهد

برای انجام هر معامله ای نیاز به شریک قابل اعتماد و متعهد داریم .بنابراین اگر شما هم قصد مشارکت در ساخت و ساز دارید به موارد گفته شده بسیار دقت کنید :

 

1 - سازنده های ساختمانی معمولا افرادی متخصص و با سابقه کار هستند . در نتیجه به صورت یک شرکت پیمان کاری مشغول بکار هستند که با یک سرچ و دقت کافی می توانید به آدرس محل کار آنها ، دسترسی پیدا کنید . دقت کنید که دفتر رسمی باشد و همیشه افراد در آن قابل دسترس باشند. 

 

2 - به رزومه ی کاری افراد دقت کنید . شرکت های پیمان کاری که سال هاست در حال ساخت و ساز هستند معمولا ، نمونه کار های خود را در قالب ، سایت یا کاتالوگ در اختیار مشتریان قرار می دهند . حتما از نمونه کار های قبلی آنها دیدن کنید و اگر لازم بود تحقیقی از مالکین قبلی داشته باشید تا بتوانید به درستی تصمیم گیری کنید.

 

3 - قبل از بستن قرارداد و امضا کردن آن از یک وکیل قانونی یا فردی که بسیار با تجربه و قابل اعتماد در این زمینه است کمک بگیرید . قرار داد را به درستی مطالعه کنید و مطمئن شوید که همه چیز به صلاح هر دو طرف است. 

 

4 - تعهدات هر دو طرف را مکتوب و لازم الاجرا کنید . مهمترین تعهد سازنده پرداخت تمامی هزینه های ساخت و ساز ، حفظ کیفیت در ساخت و رعایت کردن نکات ایمنی و پرداخت اجاره بها مالک برای سکونت موقت تا ساخته شدن آپارتمان جدید است . در مقابل مالک هم وکالت های لازم را جهت اخذ مجوز و شروع کار،به سازنده می دهد.

 

5 - قرارداد بعد از امضا لازم به اجرا بوده و هر دو طرف مسئول پذیرش عواقب آن هستند . در نتیجه به خوبی تمام عوامل را بررسی کنید و چشم انداز آینده را در نظر بگیرید.

سهم مالک و سازنده چگونه تعیین می شود

فرمول مشارکت در ساخت بر اساس میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان ( نوساز ) در منطقه ، محاسبه می شود . فرمولی که در آن سهم مالک از سازنده های ساختمان بیشتر است و معمولا به صورت 55 درصد در برابر 45 درصد یا 60 درصد به 40 درصد است . 

 

قدر السهم مشارکت در ساخت چیست و چگونه محاسبه می شود ؟

اگر زمین دارای چند مالک باشد برای محاسبه سهم هر مالک ابتدا متراژ متعلق به هر کدام از مالکان مشخص می شود و بعد این مقدار  ، بر متراژ کل زمین تقسیم می شود و درصد مشارکت هر کدام از مالکین به طور دقیق تعیین می گردد . در ضمن نیازی نیست که مبلغ تعیین شده در قرارداد قید شود.

 

در آخر باید این نکته را یادآوری کنیم که بستن قرارداد مشارکت کار بسیار حساس و مهمی است . قبل از بستن قرارداد حتما قوانین این کار 

را به خوبی بررسی کنید و با یک مشاور املاک قابل اعتماد مشورت کنید . 

نظرات کاربران

ارمین ( یکشنبه 31 فروردین 1399 )
خونه ی قدیمی مارو چندین سال پیش مشارکتی ساختن راضی بودیم بد نبود
رحیم ( یکشنبه 31 فروردین 1399 )
متاسفانه اگر اطلاعات کافی در این زمینه نداشته باشی به راحتی سرت کلاه میره
محمدرضا یوسفی ( پنجشنبه 25 اردیبهشت 1399 )
سلام لطفا در مورد قدر السهم بیشتر توضیح بدید و مثلا ملکی که ۳ مالک داره سازنده بخواد بسازه چجوری محاسبه میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نام و نام خانوادگی را وارد کنید .
نام و نام خانوادگی را وارد کنید .
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم