بلاگ شابش

زندگی در نظام آباد

زندگی در نظام آباد

از محله ی نظام آباد چی می دونید ؟ 

نظام آباد محله ی قدیمی و اصیل در تهرانه ، که در منطقه 7 و 8 قرار گرفته . از غرب با مجیدیه ، از شرق با نارمک و تهران نو ، از شمال با رسالت و از جنوب با میدون امام حسین همسایه است . جالبه که بدونید این محله ی قدیمی در گذشته تمام زمین هاش متعلق به شاهزاده خانم های قاجاری بوده و امروزه تبدیل شده به یک محله ی محبوب و پر طرفدار در شرق تهران . در ادامه این مطلب با هم گشت و گذاری در این محله می زنیم با فرهنگ مردمان این محله بیشتر آشنا می شیم و تمام ویژگی های این محله رو بررسی می کنیم . با ما همراه باشید .

محله ی نظام آباد 

در زمان شاه ارتش نظامیان در این محل مستقر شدن و پایگاهی را تشکیل دادن . بخاطر وجود این ارتش و پایگاه نظامی ، این محله نظام آباد نام گرفت و هنوز هم با همین نام به رسمیت شناخته میشه . این محله قدمتی بالای 60 سال داره و اوایل بخشی از محله ی نارمک بوده . اما با گذشت زمان و شکل گرفتن بافت شهری و ساختمان سازی از سال 1340 میشه گفت تبدیل به یک محله ی جدا و مستقل شده . نظام آباد در گذشته یک بیابون با آبادی کوچیکی به نام ( حسین آباد ) بوده و به دلیل داشتن موقعیت و آب و هوای خوب ، ناصرالدین شاه تصمیم به ساخت کاخ در این محل رو می گیره . کاخ عشرت آباد توسط ناصرالدین شاه در این محله ساخته میشه و بعد ها توسط رضا شاه این کاخ به پایگاه نظامی تغییر کاربری می ده ! 

 

با ساخته شدن پادگان عشرت آباد موقعیت مناسبی برای کارگران ایجاد شد تا برای کار به این محله مهاجرت کنند . بیشترین مهاجر کنندگان از شهرهای اراک ، اصفهان ، سبزوار و اطراف آن بود . یک نکته جالب راجب اسم این محله وجود داره !

به گفته بعضی از ساکنین ، این محله چون به پادگان نظامی نزدیک بوده و مراسم رژه در اون برگزار می شده این محله به ( نظام آباد ) معروف میشه . اما بعضی هام معتقد هستند که این محله به اسم ( نظام مافی ) معروفه ! چرا که فردی به نام سرهنگ نظام مافی در گذشته وجود داشته که زمین ها رو به زور تصاحب می کرده و حالا از این محله با این نام یاد میشه . نظام آباد در گذشته یک باغ معروفی هم داشته که چون کلاغ های زیادی در اون لونه داشتن این باغ ،  به باغ کلاغی معروف می شه . با یک گشت و گذار کوتاه میشه فهمید که هنوز هم حال و هوای قدیم در این محله وجود داره . 

فرهنگ مردم نظام آباد چگونه است ؟

مناطق شرقی تهران بیشتر بافت سنتی و مذهبی دارن و محله نظام آباد هم از این موضوع مستثنی نیست . مسجد و هیئت های زیادی در این محله وجود داره و دسته های عزاداری این محله بسیار معروفه . بیشتر اهالی این محله از گذشته تا حالا در اون ساکن بودن و بقیه افراد هم با گذشت زمان و گرونی سایر مناطق به این محله اضافه شدن.

دسترسی به این محله هم با وسیله شخصی و هم وسایل حمل و نقل عمومی بسیار راحت بوده . از طریق مترو به راحتی میشه به ایستگاه های سبلان ، فدک ، گلبرگ و شهید مدنی و میدان امام حسین دسترسی پیدا کرد .  البته این نکته رو هم فراموش نکنید که طرح زوج و فرد در این منطقه اجرا می شود . 

 

مراکز خرید در محله نظام آباد 

- مرکز خری نظام ّآباد

- مرکز خرید تیراژه 2 

- پاساژ خوش قدم 

ساکنین این محله برای خریدهای روزمره مشکلی ندارن و به راحتی امکان دسترسی به مراکز خرید رو دارند .

 

اگر تمایل دارید تا قیمت خرید و فروش آپارتمان در محله ی نظام آباد رو بدونید و آگهی های این محله رو ببینید اینجا کلیک کنید . همچنین برای مطلع شدن از قیمت های رهن و اجاره هم می تونید اینجا کلیک کنید .

شما هم اگر در نظام آباد زندگی می کنید و یا نکته ی مهمی در رابطه با این محله می دونید با ما به اشتراک بذارید .

نظرات کاربران

تاجیک ( سه شنبه 23 اردیبهشت 1399 )
محله ی خوبیه اما خیلی شلوغ شده
حسین ( دوشنبه 29 اردیبهشت 1399 )
نظام آباد خیلی هم خوبه
مهری - س ( دوشنبه 29 اردیبهشت 1399 )
قیمت های خونه الان برای خرید چقدره ؟
با تشکر ( چهارشنبه 07 خرداد 1399 )
آگهی های بیشتری از نظام اباد بذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نام و نام خانوادگی را وارد کنید .
نام و نام خانوادگی را وارد کنید .
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم