بلاگ شابش

طرح رها بانک مسکن چیست ؟

طرح رها بانک مسکن چیست ؟

طرح رها بانک مسکن ، راه حلی برای رهایی سند از رهن بانک ! 

در پی تصمیمات جدید و راهکار های ارائه شده مبنی بر کنترل بازار مسکن و قیمت ها ، طرح رها برای آزاد سازی سند از رهن بانک اجرا می شود . در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با جزئیات این طرح و شرایط اجرا شدن آن آشنا شوید .

 

طرح رها بانک مسکن چیست ؟ 

بانک مسکن در طرحی به نام رها ، امکان آزادسازی سند در رهن بانک را فراهم کرده است . افرادی که از تسهیلات این بانک برای خرید مسکن استفاده کردند ، می توانند با سپرده گذاری 110 درصد اصل مبلغ تسهیلات ، سند خود را از رهن بانک خارج کنند . پیش از این طرح تنها افرادی که تسهیلات خود را تسویه می کردند امکان آزاد سازی سند از رهن بانک را داشتند . 

 

متقاضیان برای استفاده از این طرح باید به کدام شعبه از بانک مسکن مراجعه کنند ؟

متقاضیان می توانند در همان شعبه که تسهیلات دریافت کرده اند ، نامه فک رهن سند را دریافت کرده و با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی ، فک رهن را در خصوص سند مسکونی خود اعمال کنند . 

 

هدف از اجرای این طرح چیست ؟

معمولا بیشتر افرادی که از تسهیلات بانک مسکن استفاده می کنند تسویه حساب کل بدهی برای آن ها سخت است . و به همین دلیل از فروش خانه منصرف می شوند . ضمن اینکه در بیشتر موارد که افراد قصد تعویض ملک خود را دارند نیاز به سرمایه بیشتری برای خرید خانه ی جدید دارند و اگر بخواهند باقی مانده بدهی را به صورت یکجا به بانک پرداخت کنند ، عملا باید از بخشی از سرمایه ی خود برای خرید خانه چشم پوشی کنند . 

به همین دلیل بانک مسکن این راه حل جدید را برای آزادسازی سند از رهن بانک ایجاد کرده است . 

 

چه کسانی واجد شرایط برای استفاده از این طرح هستند ؟

تمام افرادی که برای خرید خانه از تسهیلات بانک مسکن استفاده کرده اند و حداکثر 60 قسط آن باقی مانده ، می توانند برای آزاد سازی سند ملک خود از این طرح استفاده کنند . این افراد با مراجعه به شعبه از میزان باقی مانده وام بدون احتساب سود تسهیلات دریافتی مطلع شده و 110 درصد آن را سپرده گذاری می کنند . 

 

به این مثال توجه کنید :

اگر فردی 45 میلیون تومان وام دریافت کرده باشد و 10 میلیون تومان آن را باز پرداخت کرده باشد ، معادل 110 درصد 35 میلیون تومان باقی مانده از وام که مقدار آن 38 و نیم میلیون تومان است را در همان شعبه ی بانکی سپرده گذاری می کند . ضمن اینکه سود 16 درصدی تسهیلات در این طرح اعمال نخواهد شد . بانک مسکن نیز در مقابل نامه فک رهن از سند مسکونی را صادر می کند . البته باید به این نکته اشاره کنیم که سپرده گذار طرح رها بانک مسکن حق برداشت این مبلغ تا پایان بازپرداخت تسهیلات را ندارد . به این سپرده سود 20 درصدی تعلق می گیرد که می توان آن را ماهانه یا سالانه برداشت کرد . 

نکات مثبت و منفی این طرح چیست ؟ 

تنها مورد منفی این طرح این است که تا زمان پرداخت آخرین قسط ، سپرده در بانک به صورت بلوکه باقی می ماند و امکان برداشت از آن میسر نیست . و نکته مثبت در این طرح این است که ،در ازای سپرده گذاری مبلغ تایین شده در بانک سود بانکی دریافت می کنید که امکان برداشت آن را به صورت روزانه ، ماهانه یا سالانه خواهید داشت . 

 

مطالب مرتبط با این بلاگ

شرایط دریافت وام تعمیرات مسکن از 5 بانک معتبر ایرانی

 

گزارش گیری لحظه ای از اقساط وام بانک مسکن

 

انواع وام مسکن

 

کارمزد ارزیابی ملک برای دریافت وام مسکن چگونه محاسبه می شود ؟

 

نظرات کاربران

شیوا معرفت ( سه شنبه 31 تیر 1399 )
بازار مسکن برای کنترل قیمت به راهکارهای بیشتری احتیاج دارد .
بنده خدا ( چهارشنبه 01 مرداد 1399 )
انشاالله ، خیره
کارشناس ملک ( دوشنبه 06 مرداد 1399 )
فایده ای نداره نمی تونه بازار رو کنترل کنه
ملک بازار ( دوشنبه 06 مرداد 1399 )
بازار ملک برای رسیدن به یک راه مشخص احتیاج به راه حل های جامع تری داره

دیدگاهتان را بنویسید

نام و نام خانوادگی را وارد کنید .
نام و نام خانوادگی را وارد کنید .
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم