از اشتباهات متداول هنگام فروش ملک یا اجاره خانه خود بپرهیزید

از اشتباهات متداول هنگام فروش ملک یا اجاره خانه خود بپرهیزید
شاید شما هم قصد فروش آپارتمان یا اجاره خانه خود را داشته و تماس های متعددی برای خرید دریافت میکنید. همچنین هیجان زیاد باعث میشود دوست داشته باشید سریعا پای میز معامله بروید. اما صبر کنید! بهتر است با شابش همراه باشید تا قبل از فروش ملک خود نکات مهم را از قلم نیندازید.

1- برای درج قیمت ملک در آگهی با یک مشاور املاک تماس بگیرید

هیچ چیز همانند قیمت ملک بالا مشتریان را فراری نمیدهد. شما ممکن است فکر کنید هرچه قیمت ملک بیشتر باشد به نفع شماست اما واقعا اینطور نیست زیرا بخش عمده ای از مشتریان شما در همان مرحله اول از خرید ملک شما منصرف میشوند. عده ای دیگر که با شما تماس میگیرند با تخفیف گرفتن و کم کردن قیمت پا پیش میگذارند و شما هم مجبورید قیمت را کاهش دهید زیرا در غیر اینصورت آنها هم قدم بعدی را برنمیدارند. هنگامیکه قیمت را زیاد پایین میاورید مشتری احساس میکند که شما قصد فروش فوری ملک را دارید و بیشتر برای کم کردن قیمت با شما چانه میزند. همین امر باعث میشود نه تنها آپارتمان خود را با قیمت بالاتر، بلکه با قیمتی پایین تر از حد نرمال بفروشید!
شابش به شما پیشنهاد میدهد حتما قبل از فروش یا اجاره خانه خود با یک مشاور املاک مشورت کرده و قیمت مناسبی برای ملک خود تعیین کنید.

 

2- هزینه‌های انجام معامله فروش را فراموش نکنید

برخی هزینه های انعقاد قرارداد مانند مالیات، حق مشاور املاک و یا وکیل برای انجام هزینه های حرفه ای، از هزینه هایی هستند که توسط خیلی از افراد متقاضی خرید و فروش ملک مورد غفلت واقع میشود.همین امر باعث میشود آنها هنگام نشستن پشت میز برای امضای قرارداد متعجب و سرخورده شوند. شابش به شما پیشنهاد میدهد قبل از اقدام برای معامله ملک این هزینه ها را مد نظر داشته باشید.

 

3- اجازه ندهید مشکلات طبیعی و کوچک باعث برهم خوردن معامله بشوند

هنگام مراجعه مشتری برای بازدید از منزل آرامش خود را حفظ کنید و با احترام با او برخورد کنید. مشکلاتی از قبیل تعمیرات و خرابی خانه طبیعی هستند و ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتند بنابراین اجازه ندهید این مشکلات کوچک باعث برهم خوردن معامله شود.

 

4- با خریدار ملک دوست صمیمی نشوید

البته صمیمی نشدن با خریدار خانه به معنای رفتار دوستانه نداشتن نیست. شما باید رفتار دوستانه و محترمانه ای داشته باشید اما از گفتگوهای طولانی با خریدار ملک اجتناب کنید زیرا درگیری های شخصیتی قضاوت را تحت تاثیر قرار میدهد. درست است که شما از فروش یا اجاره ملک خود هیجان زده اید اما خریداران ملک ممکن است به رفتار صمیمانه و خودمانی شما شک کنند. پس شابش به شما پیشنهاد میدهد با خریدار خانه دوستانه اما به شکلی رسمی رفتار کنید.

 

5- یک تنه مراحل فروش خانه را طی نکنید

فروش یا رهن خانه (خصوصا خانه های لوکس) کاری پر استرس و بعضا خسته کننده میباشد. ضمن اینکه اگر به مسائل حقوقی و اصولی فروش خانه واقف نباشید هنگام فروش یا حتی اجاره آپارتمان خود به مشکل میخورید. شما باید به فضای داخلی خانه، تمیز بودن ملک، تعمیرات ملک، سیم کشی ساختمان و... توجه داشته باشید. پیشنهاد شابش به شما کمک گرفتن از یک مشاور املاک برای راهنمایی در خصوص این امر است.

 

6- خانه خود را آماده نشده نشان ندهید

خیلی از افراد با بی دقتی و عجله سعی در فروش یا رهن خانه خود دارند و به موارد مهمی توجه نمیکنند. نشان دادن خانه ای که در آن اسباب و اثاثیه دور ریختنی در هر گوشه خانه دیده میشود یا گرد و خاک بر روی دیوار و شیشه ها نشسته است، یا اینکه از دستشویی به دلیل خراب بودن هواکش بوی بدی میاید به هیچ وجه نمیتواند رضایت خریدار را برای خرید ملک شما جلب کند. پیشنهاد شابش به شما حداکثر تلاش برای تمیز و زیبا نشان دادن خانه و ملک میباشد.

 

7- در هنگام نشان دادن خانه به خریدار او را دنبال نکنید!

خیلی اوقات هنگامیکه خریدار ملک در حال بررسی خانه است ما به دنبال او راه میفتیم. شابش به شما پیشنهاد میدهد به هیچ وجه این عمل را تکرار نکنید زیرا باعث اضطراب خریدار خانه و همچنین آزار وی میشود. بگذارید خریدار خودش خانه را با دقت و آرامش بازدید کند. حتی اگر به روشی بهتر برای فروش ملک خود میخواهید قدمی بردارید بهتراست هنگام بازدید از ملک اصلا در آنجا حضور نداشته باشید و انجام این امر را به مشاور املاک بسپارید.


8- ویژگی های ملک خود را به طور کامل بیان نمایید

برخی افراد صرفا به قیمت و متراژ خانه و نهایتا داشتن پارکینگ و انباری اکتفا میکنند. اگر میخواهید ملک شما برای افراد بیشتری جذابیت داشته باشد حتما موارد دیگری را هم ذکر کنید. به طور مثال: فاصله خانه تا مترو، فاصله ملک شما تا مراکز تجاری، فاصله تا مراکز تفریحی مانند شهربازی و پارک و... همچنین موارد دیگری چوم سیم کشی ساختمان یا تعمیرات لوله های خانه در صورتیکه به تازگی تعویض شده اند از مواردی هستند که باعث جذب مشتری و خریدار ملک میشوند.

9- قبل از مشخص شدن وضعیت اسکان خود، خانه را نفروشید

یکی از مشکلاتی که برخی از افراد با آن درگیر هستند مشکل نقل و انتقال صاحب ملک است. به طور مثال بارها مشاهده شده صاحب ملک خانه خود را فروخته اما به دلیل اینکه وضعیت مسکن خودش مشخص نیست هنوز از خانه فروخته شده نقل مکان نکرده است! شابش به شما توصیه میکند حتما قبل از فروش خانه یا اجاره ملک، وضعیت مسکن خود را مشخص نمایید تا باعث درگیری و مشکلات اخلاقی و حقوقی نشوید.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم