مصاحبه با ایمان هراتی، یکی از موفق ترین افراد در حوزه املاک

مصاحبه با ایمان هراتی، یکی از موفق ترین افراد در حوزه املاک
از امروز قصد داریم با افراد موفق و با تجربه در حوزه املاک مصاحبه هایی داشته باشیم تا علاوه بر استفاده از تجارب این افراد، بازار املاک در کشور را هم مورد بررسی قرار دهیم. در اولین مصاحبه سراغ آقای هراتی مدیر داخلی آژانس املاک لایف سازه در نیاوران رفتیم. او متولد سال 1356 میباشد و از سال 1382 وارد حوزه املاک شده است.

با سلام. آقای هراتی چه مدتیست که در لایف سازه فعالیت خود را آغاز کرده اید و نظرتان درباره این حرفه چیست؟
سلام خدمت شما. در سال 1389 مقدمات تاسیس لایف سازه را آغاز کردیم و به طور رسمی از فروردین 1390 شروع به کار و دعوت به همکاری را کلید زدیم.
درباره این حرفه میتوانم بگویم هنوز با آن موقعیت ایده آل خیلی فاصله داریم. ما در کشورمان حدود 5000 سال سابقه دلالی و بازار سنتی داریم. این سابقه در ادبیات ما هم مشهود است و برای مدرن سازی این حرفه نمیتوانیم با برنامه ریزی کوتاه مدت تغییری را بوجود آوریم.


حوزه فعالیت شما کدام مناطق است و تعداد معاملات شما در سال های گذشته حدودا چقدر بوده است؟
حوزه فعالیت ما منطقه 1 تهران است. بخواهم به طور حدودی خدمت شما عرض کنم اگر در 6 ماهه اول سال 1393 حدود 70 معامله فروش داشتیم در 6 ماهه اول سال 1394 این رقم به 20 عدد رسید. دلیل این امر رکود وحشتناکی بود که گریبان حوزه املاک را گرفته است.


به نظر شما دلیل این رکود چی بوده است؟
خب مهم ترین مسئله عدم برنامه ریزی است. کشور ما نیازمند به  بخش ساختمان و ساخت و ساز است. بخش خصوصی و دولتی تنها توانایی پوشش دادن 30 درصد از مسکن خانوارها را دارد و این جالب نیست. جمعیت ما از دهه 60 تا امروز بیش از دو برابر شده است و این تعداد جمعیت نیاز به مسکن دارند. به نظر من آینده خوب خواهد شد اگر با برنامه ریزی جلو برویم و رشد اقتصادی داشته باشیم.


امروزه اینترنت به بستر سودمندی برای مشاغل تبدیل شده است. آیا شما از این فضا برای تبلیغات و گسترش معاملات خود استفاده میکنید؟
قطعا باید استفاده کنیم. بنده امروز به وضوح میبینم که مردم وقت و حوصله مراجعه به بنگاه املاک را ندارند. ترافیک هم معضل دیگریست که باعث عدم تمایل مردم به مراجعات حضوری میشود.  مردم علاقه دارند این فاصله ها را کوتاه کنند و اینترنت بستر بسیار خوبی برای این امر است.
مردم علاقه دارند مدرن زندگی کنند و از دلایل این علاقه مشاهده نوع زندگی مردم در کشورهای خارجی چه از طریق فضای مجازی و چه از طریق سفر است. مردم با دیدن زندگی مدرن دوست دارند طعم لذت بخش آن را بچشند. 
یک زمانی محصولی تولید میشد و مردم برای خرید آن صف میکشیدند. اما در حال حاضر اینطور نیست. شما برای فروش محصول باید برنامه ریزی دقیق داشته باشید در غیر اینصورت به هیچ وجه نمیتوانید در حرفه خود موفق باشید. مارکتینگ در دنیای امروز رنگی دیگر به خود گرفته و یکی از راه های بزرگ موفقیت در مارکتینگ استفاده از فضای مجازی است.


جدای از اینترنت از چه راه هایی برای رقابت و برتری بر رقیبان و جذب مشتریان استفاده میکنید؟
بنگاه های مسکن کم کم در حال منسوخ شدن هستند و جایگزین آنها دفاتر اداری است. حداقل در منطقه 1 تهران چنین امری به وضوح مشاهده میشود و قطعا به دیگر نقاط تهران هم سرایت خواهد کرد. دلیل این امر این است که مردم دیگر نشستن در بنگاه را نمیپذیرند همانطور که زنگ زدن به آگهی ها و چرخیدن در خیابان ها را نمیپذیرند. لایف سازه افتخار میکند در منطقه 1 جزء اولین افرادی بوده که در یک ساختمان اداری شروع به فعالیت کرده است.
مورد دیگری که سعی میکنیم به خوبی رعایت کنیم آموزش کارکنان است. گرچه آموزش کارکنان دیگر یک مسئله اجباری شده و تفاوت محسوب نمیشود اما سعی میکنیم این کار را به بهترین نحو انجام دهیم.


در سال 1395 چه مقدار از معاملات شما حول محور "خرید و فروش" و چه مقدار به "رهن و اجاره" اختصاص یافته است؟
قطعا اجاره و رهن بر خرید و فروش غالب هستند و برای ما حدود 80 درصد معاملاتمان را تشکیل میدهند.


به نظر شما غلبه مطلق اجاره و رهن بر خرید و فروش دلیل خاصی دارد؟
به نظر بنده همیشه این نسبت برقرار بوده و باز هم خواهد بود. اما غلبه زیاد اجاره و رهن به دلیل خروج تاجران و سرمایه گذاران از حوزه مسکن است. عدم رشد اقتصادی هم دلیل دیگری میباشد.


مهمترین مشکلاتی که حین انجام معاملات با آن برخورد میکنید چیست؟
قانون ما با علم روز تطابق ندارد و بسیار قدیمی است. به همین دلیل نه حوزه وظایف و اختیارات ما در حد کشورهای مدرن است و نه انتظارات مردم ما در حد قانون.
برخلاف اعتقاد مردم، قانون میگوید دلال فقط وظیفه آشنایی دادن بین خریدار و فروشنده را دارد و مشکلات بوجود آمده پس از قرارداد هیچ ربطی به دلال ندارد. در صورتیکه علم روز چیز دیگری میگوید. علم مدرن در کشورهای پیشرفته برای هر کدام از بخش های خرید و فروش یک AGENT قرار میدهد و در این بین یک مذاکره کننده هم وجود دارد. به نظر بنده باید تغییراتی در قوانین کشور شکل دهد.


با توجه به گفتگوهایی که انجام دادیم چه آینده ای برای بازار مسکن در ایران پیش بینی میکنید؟

وقتی جمعیت رو به افزایش باشد و تنها یک سوم نیازهای بازار تامین بشود واضح است که باید چه برنامه ای داشته باشیم. اما انجام دادن یا ندادن برنامه های اقتصادی توسط دولت مردان مسئله دیگریست.
بازار ملک از دهه 70 دچار نوسانات مشابهی شده است. هر 6-7 سال یک نقطه اوج داریم و بعد از آن 2 سال رکود. این نوسانات غلط است اما همچنان اتفاق می افتد. امیدوارم با برنامه ریزی مناسب این مشکلات بر طرف شوند.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم