کاربرد رنگ ها در طراحی داخلی خانه

کاربرد رنگ ها در طراحی داخلی خانه
رنگ ها در طراحی داخلی خانه بسیار موثرند و استفاده از رنگ های مختلف، نتایج متفاوتی هم میدهد. با شابش همراه باشید تا مروری بر برخی رنگ ها و اثرات آن بر روحیه اعضای خانه داشته باشیم.

رنگ ها به سرد و گرم تقسیم بندی میشوند. 
رنگ های گرم باعث افزایش آدرنالین خون شده و احساس گرمی را به افراد منتقل می نماید. همچنین این رنگ ها توجه را به سمت خود جلب میکنند.
رنگ های سرد برعکس هستند. این رنگ ها آرامبخش هستند و ضربان قلب را کاهش میدهند و به همین دلیل گزینه بسیار مناسبی برای پس زمینه هستند.

 

رنگ قرمز:
 قرمز رنگ عشق و دوست داشتن است. استفاده از رنگ قرمز در حجم زیاد میتواند فضا را سنگین کند. بنابراین اول از همه سعی کنید از این رنگ به مقدار زیاد استفاده نکنید. برای بهترین بازدهی بهتر است از قرمز در کنار رنگ سفید یا آبی کمرنگ استفاده کنید تا جلوه بسیار خوبی به فضا بخشیده و توجه افراد را جلب کنید. استفاده از رنگ قرمز در اشیاء کوچک مانند صندلی یا تخت خواب میتواند جذاب باشد.
یکی از کاربردهای مناسب رنگ قرمز، استفاده از آن در محیط خارجی خانه مانند درب یا شیروانی یا سقف است. با استفاده از این رنگ در فضای خارجی خانه میتوانید به منظره خانه خود جلوه ای خاص ببخشید.
یکی از کاربردهای دیگر رنگ قرمز بازاریابی است. از آنجا که رنگ قرمز جلب توجه میکند شما میتوانید از این رنگ بر روی اجناس خاص خود استفاده کنید تا مشتریان متوجه این محصول شوند.

 

رنگ زرد:
رنگ زرد جلوه مثبتی به فضا میدهد و باعث افزایش شادابی افرادی میشود که وارد خانه میشوند. همچنین این رنگ باعث افزایش فعالیت حافظه و تهییج سیستم اعصاب میشود، تمایل به ارتباطات را افزایش داده و باعث خلاقیت ذهن میگردد.
با استفاده از طیف های متفاوت میتوانید نتایج متفاوت بگیرید. به طور مثال رنگ زرد با غلظت نسبتا بالا میتواند آرامش بخش باشد در حالیکه زرد کم رنگ فضای کوچکِ خانه را بزرگتر نشان دهد.
به گفته 
Jennifer Agus رنگ زرد یک رنگ فریبنده است چون با تغییر ساعات روز و تغییر زاویه نور خورشید ممکن است کم رنگ یا پر رنگ بشود. بنابراین به تغییر رنگ زرد در ساعات مختلف روز دقت کنید.
Denna McLaughlin نیز میگوید: در آشپزخانه استفاده از رنگ زرد با طیف گرم مناسب تر است و به دلیل احساس آرامش و راحتی ای که با خود دارد باعث میشود افراد زمان بیشتری در این مکان بمانند.

 

رنگ سبز:
سبز ارائه دهنده تجدید حیات و رشد است و آرامش خاصی با خود به همراه میاورد. بنابراین میتوان گفت استفاده از این رنگ در هر جایی از خانه مجاز است. 
Elaine Ryan متخصص رنگ است. او میگوید: "ما به رنگ های سبز و آبی واکنش نشان میدهیم زیرا این رنگ ها متعلق به طبیعت هستند. شما با انتخاب این رنگ ها، در حقیقت طبیعت را به داخل خانه خود میاورید. این رنگ ها تقربیا در کنار هر چیزی اثر مثبت دارند."

 

رنگ آبی:
رنگ آبی رنگ تازگی بوده و اعتماد و قدرت را ارائه میدهد. زیبایی آبی بسیار بنیادی است به طوری که قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارد. به طور مثال رنگ آبی کبود باعث انتقال انرژی زیادی در داخل یک اتاق میشود به طوریکه از ورود به این اتاق دچار هیجان میشوید، در حالیکه رنگ آبی آسمانی احساس سکون و آرامش داده و محل مناسبی برای استراحت ایجاد میکند. میزان تاثیرگذاری هر رنگ معمولا وابسته به میزان غلظت آن است.

 

رنگ قهوه ای:
اگر میخواهید میزان بازیگوشی یا شلوغ کاری دوستان و فرزنداتنان را کم کنید، رنگ قهوه ای گزینه بسیار خوبی برای اینکار میباشد.

قهوه ای رنگی نسبتا سنگین است که باعث جلوگیری از ایجاد یا افزایش هیجان در فضا میشود. این رنگ مناسب  اداره های سطح بالا و یا فضای داخلی خانه برای افراد بالغ است.

 

رنگ نارنجی:
از سکون و عدم فعالیت در خانه خود خسته شده و میخواهید انرژی و هیجان را جایگزین آن کنید؟ نارنجی کلید مشکل شماست!
 Leatrice Eisemanمیگوید: نارنجی فرزند قرمز و زرد است. این رنگ هیجان قرمز را به شما میدهد اما در همان حال احساس صمیمانه و گرمی را به فضا منتقل میکند.
برای افرادی که به دنبال هیجان و افزایش تحرک هستند تلفیقی از رنگ های نارنجی روشن، صورتی و زرد پیشنهاد میشود.
همچنین رنگ نارنجی اشتها را افزایش میدهد و به همین دلیل برای میز ناهار خوری بسیار مناسب است.

 

رنگ صورتی:
هنگامیکه حرف از رنگ صورتی میشود دخترانه بودن این رنگ در ذهن تصور میشود. اما طیف های مختلف این رنگ میتواند احساسات و حالت های مختلفی را منتقل کند. طیف
Fuchsia  انرژی و مهم تر از آن حس جادو را منتقل میکند. همچنین صورتی کم رنگی که به سرخی متمایل باشد احساس سکون و آرامش را انتقال میدهد.
استفاده از صورتی پر رنگ در جاهایی که زیاد در آن رفت و آمد میکنید پیشنهاد نمیشود. دلیل این امر بر هم زدن آرامش و اعصاب شماست. به طور مثال میز ناهارخوری یا ورودی خانه مکان های خوبی برای استفاده از صورتی پر رنگ هستند زیرا در طول روز ساعات کمی را در این قسمت های خانه میگذرانید.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم