آشنایی با محله نیاوران

آشنایی با محله نیاوران
محله نیاوران از محله های با کیفیت و قدیمی تهران است. با شابش همراه باشید تا با این محله بیشتر آشنا شویم.

تاریخچه محله نیاوران
نیاوران نام دهکده ای در شمال تهران بود که در شمال کاخ نیاوران فعلی قرار داشت. ناصرالدین شاه پس از اینکه زمین ها و ساختمان های آن جا را خرید، تمام آنها را تخریب کرده و شروع به پی ریزی محله ای جدید کرد. بافت کنونی نیاوران نتیجه فعالیت های ناصر الدین شاه است.
نیاوران از قدیمی ترین محلات تهران است و دارای باغ ها و قنات های زیادی میباشد. از باغ های مهم نیاوران، باغ منظریه و جمال آباد است. یک حمام قدیمی، میدانگاه نیاوران، پارک نیاوران و مسجد قدیمی و تاریخی امام حسن عسگری ع از آثار قدیمی به جای مانده از دوران گذشته است.


علت توجه و افزایش جمعیت به نیاوران
 از مهم ترین دلایلی که باعث شد آباده نیاوران به یک محله با کیفیت و مدرن تبدیل شود آب و هوای خوب آن است. از قدیم الایام به دلیل حاصلخیز بودن خاک این دهکده، کشاورزان زیادی به این محله برای کشاورزی می آمدند. از دلایل این حاصلخیزی نزدیک بودن نیاوران به سلسله کوه های البرز است.


آثار تاریخی و تفریحی نیاوران
قنات های متعددی در این محله ساخته شده اند که از جمله آنها میتوان به: قنات كهريزي، حاجي، سرخه حصار و قنات هاي باغ صاحبقرانيه اشاره کرد. در سرشماری سال 1385 جمعیت نیاوران 8979 نفر اعلام شد. مساحت این محله 1699379 متر مربع میباشد. 

اردوگاه شهید باهنر با مساحت 200 هکتار و ظرفیت پذیرش 1000 نفر، یکی از مکان ها بسیار مهم و مناسب برای اردوهای تفریحی و آموزشی میباشد و تا امروز با استقبال بسیار خوب مراکز آموزشی و فرهنگی تهران مواجه شده است.
پارک نیاوران از مکان های برجسته دیگر در این محله است. مساحت این پارک به 6000 هکتار میرسد و در سال 1348 احداث شد. این پارک در ابتدای خیابان باهنر واقع شده و با داشتن چندین طبقه، از پارک های ویژه شهر تهران محسوب میشود. ورودی آن یکی در شمال و دیگری در جنوب خیابان پاسداران است.
برای تامین روشنایی این پارک از 434 تیر روشنایی استفاده شده است. پارک نیاوران یکی از قدیمی ترین درختان چنار تهران را در خود جای داده است. این درخت با حدود 20 متر ارتفاع، 150 سال قدمت دارد.


فرصت ها و تهدیدها
نکته ای که باید در انتها به آن اشاره کنیم فرصت ها و تهدیدهای این محله است.
از فرصت های این محله میتوان به نوسازی بخش های این محله، شاخص های تاریخی و گردشگری و اسکان مهمانان بین المللی اشاره کرد.
از تهدیدهای نیاوران نیز میتوان به نرخ رشد جمعیت پذیری بالا نسبت به کل شهر، نابودی باغات و فضاهای سبز و وجود گسل بزرگ شمال تهران و خطر قریب الوقوع زلزله اشاره کرد.


نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم