نگاهی به تخت سلیمان، دارای 5 معیار ثبت از یونسکو

نگاهی به تخت سلیمان، دارای 5 معیار ثبت از یونسکو
مجموعه تخت سلیمان از آثار باستانی برجسته ایران است که امروزه از آن به عنوان مکانی مرموز یاد میشود. با شابش همراه باشید تا نگاهی به این بنای با عظمت داشته باشیم.

 تخت سلیمان در 45 کیلومتری آذربایجان غربی در شهرستان تکاب واقع شده است. این اثر در سال 2003 میلادی پس از نشست 27ام در یونسکو به ثبت جهانی رسید  و دارای 5 معیار ثبت i, ii, iii, iv, vi میباشد که نشان دهنده اهمیت بسیار بالای آن است.


تاریخچه
قدمت تخت سلیمان به 3000 سال میرسد. تا امروز آثاری از ایلخانان مغول و ساسانیان در این بنا پیدا شده، اما به دلیل قدمت 3000 ساله این بنا، با تحقیقات بیشتر حتی به پیدا شدن آثاری از سلسله هخامنشیان نیز میتوان امیدوار بود.
البته در حال حاضر این بنا به شدت از بین رفته و آن جلال و جبروت گذشته را ندارد. هراکلیوس فرمانروای روم در سال 624 به تخت سلیمان حمله کرد و آن را به شدت مخروب ساخت. دلیل این کار، تلافی کار خسروپرویز بود که مقدس ترین مکان یهودیان یعنی مزار عیسی مسیح ع را تخریب کرده بود. برادرزاده هلاکوخان که آباقاخان نام داشت بر روی ویرانه های این بنا مسجدی بنا کرد که آن مسجد هم در گذر زمان تخریب شد و تنها مقداری کاشی با خطوط و نقوش از آن به جای مانده است. این کاشی ها در موزه رضا عباسی نگهداری میشوند.


علت ساخت و اهمیت
تخت سلیمان بزرگترین مرکز آموزشی-مذهبی قبل از اسلام به شمار میرود. این بنا شامل چند کاخ ساسانی و آتشکده آذرگشنسب میباشد. دوره امپراتوری ساسانیان، اوج شکوفایی این بنا بود زیرا آیین زرتشتی به اوج خود رسیده بود.
آتش جاودان این آتشکده حدود هفت قرن نماد اقتدار آیین زرتشت بوده است. به دلیل شکوه و عظمت بسیار بالای آذرگشنسب، مردم منطقه آن را تخت سلیمان نامیدند و از آن دوره تاکنون به همین نام شناخته میشود. البته برخی هم اعتقاد دارند حضرت سلیمان ع عصای خود را در این منطقه بر روی زمین کوبیده است و به همین دلیل به این نام خوانده میشود. اهمیت این آتشکده به قدری بود که شاهان ساسانی پس از تاجگذاری، از تیسفون پیاده به سمت آن میرفتند.


چشمه مرموز
در میان آتشکده یک چشمه کوچک قرار دارد که آب آن از عمق 120 متری زمین خارج میشود. آب این چشمه به دلیل وجود املاح، به هیچ وجه خوردنی نمیباشد. این چشمه از نگاه برخی از باستان شناسان بسیار مرموز محسوب میشود. دلیل آن احتمال مدفون شدن گنج ها و آثار باستانی فرمانروایان گذشته است. جالب است بدانید هیچ غواصی تا امروز نتوانسته بیشتر از عمق 32 متری این دریاچه را طی کند. دلیل آن فشار زیاد آب و همچنین املاح غلیظ و سنگین حل شده در چشمه میباشد. بنا بر گزارش برخی خبرگزاری ها افرادی که در این چشمه شنا کرده اند حتی جسدشان هم پیدا نشده است، زیرا این چشمه هر جنبنده ای را به سمت پایین میکشد.


زندان سلیمان
زندان سلیمان در 3 کیلومتری غرب مجموعه قرار گرفته است. این زندان تپه ایست به ارتفاع 100 متر از سطح زمین که در زمان ساسانیان محل قربانی حیوانات و نیایش موبدان بوده است. اهالی این منطقه این کوه را زندان سلیمان یا زندان دیو نامگذاری کردند و معتقدند حضرت سلیمان ع دیوهایی که از فرمانش سرپیچی میکردند را در این کوه زندانی میکرده است.برای دیدن این مجموعه پیشنهاد میشود در تابستان اقدام به سفر کنید زیرا در فصول دیگر دمای هوا معمولا سرد میباشد.

 

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم