دشت لوت، گرم ترین نقطه دنیا

دشت لوت، گرم ترین نقطه دنیا
دشت لوت اولین و تنهاترین اثر طبیعی کشور ایران است که در 27 تیرماه امسال در یونسکو به ثبت رسید. ایران با ثبت این اثر و دو پله صعود،در رتبه ۱۱ جهان از لحاظ تعداد آثار ثبتی قرار گرفت. با شابش همراه باشید تا مروری بر این اثر تاریخی برجسته داشته باشیم.

گرم ترین نقطه کره زمین
آیا میدانید گرم ترین نقطه دنیا کجاست؟؟
دشت لوت دارای رکورد گرم ترین نقطه زمین با دمای 70/7 سانتیگراد میباشد که در سال 2005 به ثبت رسید. رتبه دوم به کوئیزلند استرالیا با دمای 69/3 درجه سانتیگراد تعلق دارد. 

 

مشخصات و شاخص ها
دشت لوت با مساحت 51800 کیلومتر مربع، 25امین بیابان بزرگ دنیا محسوب میشود و در میان استان های کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی قرار دارد. حد شمالی آن مدار 32 و حد جنوبی آن مدار 28 درجه است. دشت لوت یک دهم از مساحت ایران را به خود اختصاص داده است.
پست ترین نقطه لوت، 190 متر از سطح دریا پایین تر است که به گود لوت یا چاله لوت معروف است. خیلی ها همان جا را به عنوان گرم ترین نقطه زمین قلمداد میکنند.
جالب است بدانید تا امروز در دشت لوت زمین لرزه های بزرگی به وقوع پیوسته است. حتی در این دشت آثاری از سکونت انسان از هزاره چهارم پیش از میلاد نیز مشاهده شده است.

 

ویژگی های منحصر به فرد
دشت لوت دارای ویژگی های منحصر به فردی میباشد:
بزرگترین شهر کلوخی جهان، مرتفع ترین هرم های ماسه ای دنیا به طول 480 متر، 40 مخروط آتشفشان، دارای یکی از بزرگترین نبکاهای جهان به طول 12 متر، دارای مرتفع ترین ربدوهای جهان(نوعی پوشش گیاهی)، بلندترین و طولانی ترین کلوت های جهان و... از مواردی هستند که دشت لوت را منحصر به فرد کرده اند.

 

شهر ارواح
کلوت های اسرارآمیز دشت لوت از دور مانند آسمانخراش میمانند و یک شهر را تشکیل داده اند. برخی این قسمت از دشت لوت را شهر ارواح نامیده اند. دلیل این نام شاید این باشد که هیچگونه علائم حیاتی در این قسمت یافت نشده است.

گونه های جانوری
گرچه لوت دارای سختی آب و هوا میباشد اما گونه های جانوری متنوعی را در خود جای داده است. خرگوش، روباه شنی، جبیر، مگس گیر، شترمار، عقرب طلایی، مار جعفری و انواع مختلف دیگری از جانوران در این دشت زندگی میکنند و چرخه اکولوژی دشت لوت را تشکیل داده اند.

 

آثار پیدا شده
مطالعات و بررسی های باستانی در دشت لوت، از سال 1346 صورت گرفته است. البته این مطالعات در حد حرفه ای نبوده است. در میان جستجو ها و بررسی ها انجام شده، اشیاء متعددی متعلق به هزاره سوم و سفال هایی از هزاره چهارم قبل از میلاد بدست آمده است.
در گورستان های این دشت، تعدادی ظروف از جنس مرمر و سنگ های آهکی کشف گردیده است که با اشیاء مرمری شوش شباهت دارند.
 به همین دلیل برخی باستان شناسان ادعا دارند در دشت لوت و شوش مردمانی با فرهنگ مشابه زندگی میکردند.حفاظت و نگهداری
از آنجا که آثار ثبت شده در یونسکو نیاز به نگهداری و حفاظت دارند، مسئولان مربوطه باید توجه ویژه ای به این آثار داشته باشند. امیدواریم در آینده مانند برخی گزارش های رسیده از آثار باستانی قبلی کشور، شاهد تخریب و عدم رسیدگی به دشت لوت نباشیم.

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم