نقش جهان اصفهان، شاهکار معماری عصر صفوی

نقش جهان اصفهان، شاهکار معماری عصر صفوی
میدان نقش جهان بعد از چغازنبیل، دومین اثری بود که در اردیبهشت 1358 به میراث فرهنگی ایران در یونسکو اضافه شد. این میدان دارای 3 درجه ثبت معیار i, v, vi میباشد و سالانه مورد بازدید هزاران جهانگرد قرار میگیرد. این میدان محل مناسبی برای برگزاری جشن ها، محاکمه متهمان، چوگان بازی کردن و همچنین تمرین های نظامی بوده است.

مشخصات بنا
نقش جهان از آثار به جای مانده دوره صفویه میباشد و توسط شاه عباس اول در اوایل قرن 17ام ساخته شد. این میدان در مرکز اصفهان واقع شده و دارای طول و عرض 560 در 160 متر میباشد. در اطراف میدان حدود 200 حجره دو طبقه وجود دارد.


سمبل شهر اصفهان

عظمت نقش جهان به قدری است که خیلی از جهانگردان از آن به عنوان سمبل اصفهان نام برده اند. جالب است بدانید برخی از مذاکرات سیاست مداران کشورهای خارجی در این میدان انجام میشده است.


پایتخت با عظمت صفویان

نقش جهان یکی از بزرگترین میدان های دنیاست و نمونه برجسته ای از معماری ایرانی-اسلامی به محسوب میشود.
این میدان از چهار سمت توسط ساختمان هایی منحصر به فرد احاطه شده است. از شرق توسط مسجد شیخ لطف الله، از غرب توسط کاخ عالی قاپو، از شمال توسط بازار قیصریه و از جنوب توسط مسجد شاه.
ارتباط و هارمونی این مجموعه منحصر به فرد است و یک مجموعه با عظمت برای قلب پایتخت صفویان محسوب میشود. تمامی عناصر به کار گرفته شده در این مجموعه از جمله طاق های مغازه های اطراف میدان، بی نظیر بوده و در آنها کاشی های حکاکی شده به وفور یافت میشود.

مسجد شاه
مسجد شاه در جنوب میدان نقش جهان، نمونه شاهکاری از معماری سنتی محسوب میشود. معمار آن استاد علی اکبر اصفهانی بوده و خوشنویسانی مانند علیرضا عباسی، عبدالباقی تبریزی، محمدرضا و محمد صالح امامی در آن کتیبه نگاری کرده اند. برخی دوران صفوی را اوج شاهکار معماری در ایران میدانند.

کاخ عالی قاپو
در غرب میدان نقش جهان کاخ عالی قاپو قرار دارد. ارتفاع این کاخ به 48 متر میرسد و دارای 6 طبقه است. پله های مارپیچ، مینیاتورهای بی نظیر رضا عباسی و همچنی گچبری طبقه آخر که به اتاق صوت معروف است این کاخ را در زمره آثار نفیس قرار داده است.


بازار قیصریه

بازار قیصریه در شمال نقش جهان قرار دارد که که از بزرگترین و طولانی ترین بازارهای خاورمیانه محسوب میشود. این بازار در دو طبقه ساخته شد که طبقه بالا به فعالیت های بازرگانی و دفتری و طبقه همکف به اصناف مختلف واگذار شد. در طول این بازار انواع مسجدها و مدرسه ها قرار دارند. بازار قیصریه در بسیاری از کتاب های سیاحان و جهانگردان مورد توجه قرار گرفته است.

مسجد شیخ لطف الله
در شرق میدان، مسجد شیخ لطف الله قرار گرفته است. این مسجد توسط معمار معروف آن دوران یعنی محمدرضا اصفهانی بنا گردیده است که شاهکاری در معماری و کاشی کاری محسوب میشود. این مسجد با بقیه مساجد دارای تفاوت هایی است. از جمله این تفاوت ها عدم داشتن مناره و شبستان ورودی است. از موارد جالب و البته زیبای مسجد شیخ لطف الله، لحاظ کردن تقارن میدان نقش جهان و زاویه قبله بدون اختلال در شکل ظاهری مسجد است. در نمای بیرونی مسجد اثری از کجی یا زاویه دیده نمیشود اما هنگام ورود به مسجد با قرار دادن یک راهرو که اول به سمت چپ و سپس به سمت راست جهت میگیرد، بر مشکل کج بودن نمای بیرونی مسجد فائق آمده اند.بنای تاریخی میدان نقش جهان از آثار ظریف و شاهکار ثبت شده در یونسکو میباشد و در سایت اصلی یونسکو مورد تمجید فراوانی قرار گرفته است. این بنا دارای معماری، مواد سازنده، خطاطی، مکان جغرافیایی، و فضای(انتقال حس) بسیار فوق العاده ای بوده و سالانه توسط هزاران جهانگرد از سرتاسر دنیا مورد بازدید قرار میگیرد.نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم