برجام تعداد زنگ خورهای ما را زیاد کرد، البته نه برای معامله!

برجام تعداد زنگ خورهای ما را زیاد کرد، البته نه برای معامله!
امروز مهمان کیانوش شقاقی مدیر داخلی آژانس املاک ساسان هستیم که در منطقه ولنجک از وجهه بسیار مناسبی برخوردار است. برای خواندن مصاحبه با شابش همراه باشید.

با سلام. آقای شقاقی از چه زمانی آژانس املاک ساسان تاسیس گردید؟ آیا از شغل خود راضی هستید؟
سلام. آژانس املاک ساسان در سال 1382 شروع به کار کرد اما ما قبل از این تاریخ هم در حوزه املاک تجربه داشتیم. در خصوص رضایت شغلی باید بگویم بله. کاملا از شغل خودم راضی هستم.


حوزه کاری شما کدام مناطق است؟
بیشتر فعالیت ما در ولنجک، زعفرانیه، محمودیه، فرشته و نیاوران میباشد.

 

میزان فروش شما در شش ماهه 94 و 95 چه تغییراتی داشته است؟
در کل، امسال نسبت به سال گذشته افزایش معاملات را داشتیم. در سه ماهه اول 95 نسبت به 94، معاملات ما رونق بیشتری داشت و در سه ماهه دوم کم کم روند نزولی را طی کرد. البته با اینکه در 3 ماهه دوم 95 معاملاتمان نسبت به 3 ماهه اول 95 کمتر شد، اما همچنان نسبت به سال گذشته وضعیت بهتر بود.

 

نظرتان درباره وضعیت فعلی بازار مسکن چیست؟
به نظر من همچنان رکود ادامه خواهد داشت. حداقل تا آخر امسال وضعیت رکود پا بر جا خواهد ماند.


به نظر شما دلیل این رکود چیست؟
نقدینگی، سیاست انقباضی بانک ها، دورنمای اقتصادی کشورمان و... همگی در این رکود موثرهستند.


آیا برجام در معاملات شما تاثیر داشته است؟
خیر! برجام فقط تعداد زنگ خورهای تلفن ما را زیاد کرد. آن هم نه برای معامله! بلکه برای پرسیدن سوالاتی مشابه سوالات شما که برجام باعث رونق معاملات شما شد؟!(با خنده)


آیا به بازاریابی در اینترنت و فضای مجازی اعتقاد دارید و حرکتی در این خصوص انجام داده اید؟

بله. ما برای آژانس املاک خود سایت اینترنتی راه اندازی کرده ایم. البته به تازگی تصمیم گرفتیم طراحی سایتمان را به روز کنیم تا مخاطبین بیشتری را جذب نماییم.


پس بازدهی قابل قبولی دریافت کرده اید که قصد به روزرسانی طراحی سایت تان را دارید؟
بله دقیقا. ما هزینه کمی در خصوص راه اندازی سایت انجام دادیم اما بازدهی مان نسبت به این هزینه بسیار خوب بوده است. همین امر ما را مجاب کرد تا وقت یبشتری برای فضای مجازی بگذاریم.


آژانس املاک شما برای رقابت با رقیبان از چه راه هایی استفاده میکند؟
قصد خودستایی ندارم اما خوشنام بودن آژانس ما این امر را اثبات میکند که روابط ما در حوزه املاک بسیار قدرتمند است. بنابراین بهتر است بگوییم رقیبان کار سخت تری برای رقابت با ما دارند.
البته امروزه رقابت سخت تر شده و تمام مشاغل دنیا به صورت تخصصی رقابت میکنند. ما هم به اندازه خود سعی میکنیم سطحمان را به نسبت علم روز افزایش دهیم.

 

چه مقدار از معاملات شما مربوط به خرید و چه مقدار مربوط به رهن و اجاره است؟
در حدود چهار سال گذشته، حدود 70 درصد از معاملات ما پیرامون رهن و اجاره است. بنده دلیل این امر را داشتن ارتباطات مداوم و قدیمی آژانس املاک خودمان میدانم.

 

با چه مشکلاتی هنگام انجام معاملات برخورد میکنید؟
یکی از مشکلات ما واقعی نبودن تعرفه هاست. برای شما مثالی بزنم. در تمام مشاغل تعرفه ها مشخص شده است. به طور مثال هنگامیکه دکتر میروید گرچه تعرفه ویزیت 20 هزارتومان است اما از شما 40 هزارتومان ممکن است بگیرند. شما این مبلغ را پرداخت میکنید و هیچ اعتراضی نمیکنید.
اما وقتی وارد کار ما میشوید در برخی معاملات مسئولیت های حقوقی سنگینی بر گردن ما می افتد که انجام آنها نیاز به دقت بسیار زیادی دارد. جدای از این مسئولیت ها، زمان هم مطرح است. هر مشتری یا خریدار برای انجام معاملات، چندین بار به آژانس ما مراجعه میکند. هر مراجعه حداقل نیم ساعت از وقت ما را میگیرد و ما در خیلی از روزها حتی وقت نمیکنیم ناهار خود را بخوریم. 
با وجود این مسئولیت های حقوقی و زمانی که برای مشتری میگذاریم، حتی یک ریال هم نمیتوانیم بیشتر از تعرفه دریافت کنیم، زیرا به راحتی از ما شکایت میشود و باید جریمه های سنگینی پرداخت کنیم.

آیا شما هم اعتقاد دارید که شغل شما در اذهان مردم بد جا افتاده است؟
بله. دلیل این ذهنیت این است که شغل ما نه دوره آموزشی دارد نه گواهینامه معتبری برای مشاوران. 
هر کسی میتواند پشت صندلی آژانس املاک بنشیند. باید قبول کنیم تعدادی از افراد که در حوزه املاک کار میکنند دارای سطح کاری پایینی هستند. این افراد حتی برای با تجربه نشان دادن خود دروغ میگویند. به طور مثال همین امروز بود که یک خانومی پیش من آمد و گفت فلان آژانس املاک به من گفته 25 سال سابقه کاری داریم! این در حالیست که ما شاهد هستیم این آژانس تنها 2 سال است که تاسیس شده است!
البته این را هم بگویم که اصناف دیگر وضعشان از ما بهتر نیست. ما روزانه از مردم خیلی حرفهای عجیب و غریبی میشنویم که متوجه میشویم وضع اصناف دیگر در مقابل ما خیلی بدتر است! (با خنده)

نظر سنجی شابش بستن
از اینکه ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری میکنید سپاسگزاریم
راضی هستم راضی هستم
بد نبود بد نبود
راضی نیستم راضی نیستم